Kanada'ya express giriş bilgileri (1)

Bugünün gençleriyle ortak yanımız var desem yalan olur. Onları anladığı mı söylemek istiyorum ama kendimden emin değilim. Dört çocuk yetiştirmek, yüzlerce gençle beraber çalışmak bana çok şey öğretti ama çoğunlukla kendim hakkında, onları çok iyi tanıyamadım.

1986 yılında Avrupa’dan, Afrika’dan, Asya’dan gelen gençlerle büyüttüm şirketimi. Muhteşem çalışkan, akıllı, idealist, dürüst insanlardı. Yanımdan ayrılanların büyük çoğunluğu kendi işini kurmak için gitti. Onlar binlerce kilometre yolu sıradan bir işte çalışıp eve ekmek getirmek için kat etmemişti. Onların hedefleri yükseklerdeydi.

1998 yılından sonra işe aldığım gençler 12 yıl önce gelen babalarını takip etmiş, Kanada’ya onun kurduğu düzene gelmişlerdi. Liseyi bitirip iş başı yaptılar. O yıllardan beri benim (şimdi başkalarının) şirketimde çalışmaya devam ediyorlar. Güzel bir iş, iyi bir maaş yetmişti onları mutlu etmeye.

4 çocuğum var, hepsinin hayattan beklentisi farklı. Tek ortak yanları var, kendi yollarını kendileri çizmek istiyorlar. Ne tehditle yol değiştirte bildim onlara, ne rüşvetle.

Baştan söylediğim gibi sizleri tanımıyorum, anlamıyorum, çözemiyorum. Tek yapabildiğim şey tavsiyelerde bulunmak, tecrübelerimi paylaşmak. Bir de araştırmalarımın sonuçlarını anlaya bileceğiniz dilde sizlere anlatmak.

Kanada devlet olarak gençlere yol çizmek adına araştırmalar yapıyor. İş arayanları yönlendirmek için gelecek yıllarda ihtiyacı olacak mesleklerin listesini yapıyor. Ben yaşı henüz kırkı geçmemiş, halen bir başka ülkeye gitme planı yapan insanlara uygun işlerin araştırmasını yaptım. Bu işler hem İngilizceyi çok iyi bilmenizi gerektirmiyor, hem de adapte olmanızda fazla sorun yaşamayacağınız meslekler.

Bilmelisiniz ki lise mezunu değilseniz, azda olsa bir İngilizceniz yoksa bu konulara dalıp boşuna vakit kaybetmeyin. Mutlaka bir form doldurup geçerli bir puan almak zorundasınız.

TIR ŞOFÖRÜ: Kanada’nın yolları çok uzun ve kış aylarında çok tehlikelidir. Beyaz adam artık bu işi yapmak istemiyor. Son yıllarda uzun yol şoförlerinin büyük bir çoğunluğu Hintli kardeşlerimizdi. Türklerin sahibi olduğu şirketler de var. İş bulma şansınız iyi. Kuzey kutbuna yakın bölgelerde çalışmak hoşunuza giderse iş bulma şansınız oldukça yüksek olur. Bu işte ehliyet ve tecrübe şart.

ORMAN YANGIN SÖNDÜRÜCÜ: Kanada çok büyük bir ülke ve her tarafı ormanlarla dolu. Orman yangınları için gerekli bilinçli, eğitimli insanlara ihtiyaç her zaman en üst seviyelerde.

HEMŞİRE, ARABA TAMİRCİSİ, KAYNAKÇI, BORU İŞLERİ USTALARI…

Bu mesleklerde iş bulmak için “Express Entry” diye bir sisteme baş vurabilir ve kendi puanınızı öğrenebilirsiniz. Puanınız tutarsa listeye girebilirsiniz. Önümüzde ki günlerde bu programın sorularını Türkçeye çevireceğim ve puanlama sistemini paylaşacağım.

Sizin için bu formları dolduran şirketler var, oldukça yüksek rakamlarda para istiyorlar. Puanlarınız sınırda ve gitmek isteğiniz çok yükseklerdeyse ikinci etapta onlardan yardım alabilirsiniz.  Ben sadece yol göstereceğim size, yola çıkmak ise tamamen sizin elinizde.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE