Kanada'ya gitmeyi kafaya koydum diyorsanız (3)

Yurt dışında gelişmiş bir ülkede yaşamak, çalışmak, daha fazla para kazanıp zengin olmak veya çevrenizden kaçmak istiyorsanız işinizin hiç de kolay olmadığını bilmelisiniz. 30 yıl geç doğmuşsunuz. Bugün paranın bol göründüğü, huzurun mükemmel olduğu ülke sadece hayallerdedir. Dünyanın en zengin ülkelerinin tamamı borç batağında, alt yapıları eskimiş, nüfusu yaşlanmış, sağlık hizmetleri ve eğitim sistemleri tamamen çökmüştür. Kral çıplaktır ama henüz bunu dillendirecek çocuk doğmamıştır.

Türkiye’de yaşayan milyonlarca ilticacı, göçmen işçi, kaçak yabancı bu ülkeye gelebilmek için hayatını tehlikeye atmıştır. Birkaç bin tanesi batıya gitmek için, hayal edilen Hollywood yaşamını paylaşmak hayali ile yollara düşse de milyonlarcası bu ülkede huzur içinde yaşamakta, çalışmakta, okumaktadır.

Ben ölmeden önce Avrupalıların göçmen işçi olarak Türkiye’ye gelmek için kuyruk olacağına canı gönülden inanıyorum. Bizden sonraki neslin çok daha bilinçli ve namuslu olduğunu görüyor ve onlardan çok güzel bir geleceğin sinyallerini alıyorum. Bizim son 50 yılda attığımız adımlar Avrupa ve Amerika’dan çok daha başarılıdır. Gaz lambasında ders çalıştığım günleri, kuyudan eve su taşıdığım çocukluk yıllarımı unutmadım.

Ama siz bunları duymak istemiyorsunuz, siz zengin ülkelere gitmek için farklı yöntemleri bilmek istiyorsunuz. O zaman bu yollardan Kanada’ya varmış insanların hikayelerine devam ediyorum.

Birçok genç ve orta yaşlı insanımız bir Kanadalı göçmen veya vatandaş ile evlenerek geldiler. Dünyanın farklı yerlerinde tanıştıkları ve âşık oldukları bu insanlarla evlenen Türkler 6 ay ile 18 ay arasında kabul edilirler Kanada’ya. Sevenlerin arasına kimse giremez.

Para ile anlaşmalı evlilikler yapanların sayısı da az değildir. 10 bin dolar ve üzerinde rakamlarla evliliği kabul eden, siz oturma iznini aldıktan sonra boşanan insanlar da mevcut. Kanada hükümeti bu konuda çok bilinçli olduğu için evliliğin sahte olduğunu ispat etme becerileri de oldukça yüksektir.

Bir zamanlar çok kullanılan bir yöntemde transit geçilen hava limanlarında ilticaya başvurmaktı. İstanbul’dan yola çıkıp Türkiye’ye Vize uygulamayan bir güney Amerika ülkesine gitmek istiyorsanız Büyük ihtimal İstanbul-Toronto bağlantılı uçmak zorunda kalırsınız. Toronto-Mexico City uçağını kaçırdıktan sonra memurlardan birine iltica ettiğinizi söylemeniz yeterliydi. Son zamanlarda bu yöntem oldukça sıkı takip altında, İstanbul’dan uçağa binmeden dört ayrı kontrolden geçiyorsunuz.

Türkiye’den Kanada’ya Vize almanın en zor olduğu ülke ne yazık ki Türki’yedir. Elçilikte çalışan insanları özel olarak milletini sevmez, kimsenin mutlu olmasını istemez, kendisini paralı asker sanan, Kanada sınırlarını korumakla görevli, yüzünü ve adını gizleyen tiplerden seçiyorlar.

Arjantin’de Kanada Vizesi için müracaat eden bir Türk vatandaşının Turist Vizesi alma ihtimali %500 daha fazladır. Türklerin Vize ihtiyacı olmadan ziyaret edebileceği 110 ülke var. Benim tavsiyem önce bu ülkeleri bir ziyaret edin, pasaportunuzda birkaç giriş-çıkış damgası olsun. Bu adam geri dönüyor desinler, güven verin. Avrupalının ve Kuzey Amerikalının en büyük korkusu nedir bu günlerde biliyor musunuz? Müslüman istilası.

Bu arada dinlerden açılmışken konu; son zamanların en popüler Kanada’ya Vize alma yöntemi din üzerindendir. Son dört yılda Kanadanın en çok kabul ettiği ilticacı gurubunun FETÖ’cüler olduğunu yazmıştım. Pek üzerinde durulmayan, konuşulmayan gurupta din değiştirip Hristiyanlığı kabul eden ve Türkiye’deki misyonlar yardımıyla yurt dışına giden insanlarımızdır. Müslüman olan bir tek insanı manşetlere taşırız ama Müslümanlıktan ayrılan binlerce insanı kimse yazmaz.

Benim her zaman tekrar ettiğim bir istatistik vardır. Montreal’de yaşayan 40 bin Türk pasaportlu insandan sadece 5 bini ırk olarak Türk olduğunu söyler. Siz bundan nasıl bir anlam çıkartırsınız bilmiyorum ama ben Kanadanın Türkiye Büyük Elçiliğinin Vize uygulamasında çok ırkçı bir politika uyguladığına ya da Türk olmayan Türkiyelilerin kendilerini burada mutlu hissetmediğine bağlıyorum.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
can turan
can turan - 2 ay Önce

Londra'da yasiyoruz. esimle birlikte calisiyoruz. aylik ortalama 4-5 bin pound biriktiriyoruz. yillik 50-60 bin pound yapar. Turk lirasi olarak 500-600 bin lira gibi bir birikim yani. Insanlari bu sekilde kandirmayin. Turkiyede kopek gibi calisip bir araba alamayacak durumdayiz. Omrunu satsan bir ev etmeyecek durumda. Masal anlatmayin insanlara. Onurunuzu satmayin.

Ben hür
Ben hür @can turan - 2 ay Önce

Can Turan bana davetiye atabilrmisin hade be biriside bize bi güzellik yapsın

Turan
Turan @can turan - 2 ay Önce

Can Bey, İngilterede bir millet vekilinin yıllık maaşı 81 932 pound. Yıllık bir işçinin maaşı 17 bin pound. Kiralar en az 9600 pound bir yatak odası için. Yemek, içmek ve diğer masrafları saymıyorum. Ne işle uğraştığınızı çok merak ettim. İstanbul sokaklarında ki milyonlarca arabanın sahipleri hep İngilizler olmalı.

Mümin Kurt
Mümin Kurt - 2 ay Önce

Avrupanın emeklileri türkiyede bizlerin hayal edemeyeceği yerlerde tatil yapıyor. Bizim emeklilerden kaçı gidip avrupada tatil yapabiliyor bi bakın. İnsanlar torunlarına harçlık veremiyorlar. Maalesef ülkemiz ahlaki çöküntü içindedir. Tacizler, yolsuzluklar, tecavüzler, torpiller hat safhadayken avrupadan işçi getirme hayalleriyle insanları uyutmayın.

Turan
Turan @Mümin Kurt - 2 ay Önce

Mümin Bey ben Türkiyenin gelir gider seviyelerinden bahsetmiyorum. 2012 yılında Dünyada evinde en çok hizmetçisi olan ilk on ülkeden biriydi Türkiye. Şu andada 6 milyona yakın göçmen var bu ülkede. 36 bin Avrupalı Türkiyede zaten çalışıyor bu günlerde. Pilot olarak, öğretmen olarak, yönetici olarak.
Ben 90 ülkeyi gezdim ve 35 yılımı yurt dışında geçirdim. Yazdıklarımı daha dikkatli okursanız tecrübelerimden istifade edeceğinizden eminim.

Gökhan
Gökhan - 2 ay Önce

Toronto'da MBA yapıyorum. Pandemi öncesi aylık gelirim part-time çalışarak yaklaşık 2600cad civarı idi. Artı bahşişler ile 3000cad'ı buluyordu. Kira ve faturalar ile birlikte 1300cad aylık giderim var. Pandemi ile birlikte işsiz kaldım, daha doğrusu çalışamıyorum. Kanada hükümetinden yasaklar başladığı anda 10400cad yardım aldım. Halen aylık 2000cad pandemi yardımı ve 500cad kira yardımı olmak üzere her ay 2500cad alıyorum. Eve kapanınca aylık giderim sıkıntıdan arttı, 1500cad civarına yükseldi. Ayrıca aylık 400cad taksitle 2019 model Mazda 6 aldım. Türkiye fiyatı 450.000tl civarı ve ben öğrenci halimle, hiç çalışmadan bu aracı alabildim. Okul bitince Marmaris tarafından yazlık almak için her ay 400-500cad kenara koyuyorum.

Sizinki vatandaştan yardım isteyip IBAN paylaşırken, Justin vatandaşın IBAN'ını soruyordu!

Toronto/Summerhill'den sevgilerle..

Not: Burada hava çok soğuk oluyor. Sakın gelmeyin.

Adem özgür
Adem özgür @Gökhan - 2 ay Önce

Abimin dediğine katildigim noktalar var ülkemiz eski günlere göre ileriye gidiyor ama şu varki bazı gelişmiş ülkelere yetişme yarışma şansımız az çünkü şartlar eşit değil aynı para birimi kullansak bir çok ülkeden daha iyi oluruz ama şu gercegide unutmamak lazım bizim bulunduğumuz şartlarda konum olarak bir çok ülkenin gizli açık düşmanlığıyla karşı karşıyayız ve Rabbime şükürler olsun bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyorum

ÇomarSavar
ÇomarSavar - 2 ay Önce

Allah aşkına dayı bu neyin kafası, bir de sen bu kafa ile makaleler yazıyosun...

Emre
Emre - 2 ay Önce

Yorum yazanlar bu yazıyı okumadan g az çıkaranlar olmuş. Adam hem gitmek isteyene yol gösteriyor hem milliyetçi duygularla memleketini savunuyor, Yorumcular neyi savunuyor belli değil.
Hem burası çok iyi diyorlar, sonra da sakın gelmeyin diye yazıyorlar.
Herkes önüne baksın.
Siz yazmaya devam edin Turan Bey, biz minnettarız

ahmet mithat
ahmet mithat - 2 ay Önce

Turk vatandasi olmak isteyen Kanadali var mi acaba. Bu adam ya sahte kimlik ya da kafa buluyor. Su satirlari yazdigima degmez aslinda. Reisin 10 liraya el actigi pandemide Canada 2 bin dolar covid yardimi yapti vatandasina.

mesih isa
mesih isa - 2 ay Önce

milleti uyutmayın la artık yeter

Niyazi
Niyazi - 2 ay Önce

Yorum yok artik, buda bir ismini bilmedigim sendrom olsa gerek..