Kanada'ya gitmeyi kafaya koydum diyorsanız

Kanada’nın her yıl 250 bin göçmen aldığını yazmıştım bugün yeniden araştırdım ve bu rakamları yeniliyorum.

2015 yılından itibaren 300 bin kişi alma kararı vermiş Liberal Parti hükümeti. Bu rakam 2021 yılında 350 bin kişiye çıkacakmış.

Kanuni yollardan nasıl gidileceğini detaylarıyla anlatacağım. Ama şunu söylemeden edemeyeceğim kanuni yollardan gidiş için Google’da İngilizce tarama yapıp yazılanları okuyamıyorsanız işiniz zor. İngilizce veya Fransızca bilmeyi ilk sıraya koydular.

Bunun dışında aile ferdi olarak, uzman işçi olarak, yatırımcı olarak gidebilme imkanları var onları da yazacağım.

Montreal’de kaldığım 28 yılın 14 ‘ünü dernek yönetiminde geçirdim. Buraya gelen insanların ilk uğradığı yerlerden biridir dernekler. Sizlere de tavsiyem odur, gider gitmez Türk derneklerini bulun ve bulunduğunuz bölge hakkında en sağlam bilgilere onlar aracılığıyla ulaşın. Sizlere en yakın ilgiyi gösterenler yine bizden olanlardır. Kim ne derse desin, içimizde birkaç çürük elma olsa da Türklerin DNA’sında var misafirperverlik.

Dernek sohbetlerinde yeni gelenlerden duyduklarımı aktaracağım bugün, bunlar kanunen bilinen yolların dışında bir farklı sistem uygulayarak oraya varanların hikayeleri, isimler uydurma.

En meşhur olanından başlıyorum: Murat Bey. O Montreal’e vardığında bizler amatör bir şekilde folklor dersleri veriyor, çocuklarımıza kültürümüzü aşılamaya çalışıyorduk. Murat Bey, her yıl yapılan Uluslararası Folklor Turnuvasına bir Türk ekibiyle katılmış, turnuvadan sonra ekipten ayrılıp iltica etmiş bir folklor hocasıydı. Kanada normal şartlarda Türkiye’den ilticacı kabul etmiyordu, onun nasıl kabul edildiğini daha sonra öğrendik. Ben “homoseksüelim” ve Türkiye’de baskı altındayım demiş, bunu ispat etmişti. Kendisi bugün güzel bir hanımefendidir.

Murat beyin döneminde bizim folklor ekibimiz çağ atladı. Muhteşem gösteriler düzenledi, kendi uluslararası 23 Nisan folklor festivallerini yaptı. O zamanın Belediye Başkanı bundan esinlenerek Montreal Çocuk Festivalini başlattı ve bugün halen o festival devam ediyor. Benim kızım sizlerin çoğundan daha iyi bilir Türk folklorunu ve dansını. Henüz bir folklor festivali ilanı görmedim ben Sakarya’da.

İkinci yolun kahramanı Kerim. Doğu Anadolu’nun bir köyünden çıkıp gelmiş, yüzme bilmediği halde Denizci olmuş, bir gemide iş bulmuş. Bir yıl Türk gemilerinde çalışmış ama hedefinde hep Kanada varmış. Yabancı gemilerde iş ararken hep Kanada’ya gider mi bu gemi diye sorarmış. Üç yılını almış Kanada’ya ulaşması, defalarca kötü havalara yakalanmış, hayatında ümidini kesmiş, midesi altüst olmuş, kaderine küfretmiş ama sonunda başarmıştı.

Ona ilgim daha fazlaydı. Kaderimiz de benzerlikler vardı. Bir yıldan fazla yanımda çalıştı. Azimliydi, akıllıydı ve en önemlisi sabırlıydı. İltica etti ama ilticasının kabul edilmeyeceğini biliyordu, zamanı azdı. Kızılderili bir bayanla evlenirse sorunun çözüleceğini öğrenince onların bölgesine taşındı. Kısa süre sonrada onlardan biriyle evlendi. Uyum sağlaması da zor olmadı, bir gün konuşmamızda bunu nasıl başardığını sormuştum, cevabı beni hem üzdü hem düşündürdü.

“Turan, bir Kürt olarak memleketimde yıllarca Türk gibi yaşamaya çalıştım, bir Kürt olarak şimdide Kızılderili gibi yaşıyorum. Tecrübeliydim, sorun olmadı”

 Üçüncü kahramanlarım, üç kişiydiler. Çok ilginç bir yöntem ile gelmişlerdi Kanada’ya, gazeteci olarak. Gaziantepli bir şirketinde katıldığı bir fuarı yerel basında tanıtmak için Gaziantep’in bir yerel gazetesinden basın kartı alıp vizeye müracaat etmişler ve almışlar.

Gazetecilikle uzaktan yakından ilgileri yoktu hatta bir tanesi şakayla “ben okuma yazma bilmem abi” dedi güldü. İltica ettiler. Onları bir daha gören olmadı Montreal’de ama hafızamızda hikayeleri kaldı.

Biz Türkler sorunlara çözüm üretmekte birer dâhiyiz. Eminim “kanunsuz iş yapmak için uygulanması gereken yollar” olimpiyatları yapılsa, podyumdan hiç inmeyiz.

Bende bu örneklerden çok var, ilgi olursa anlatmaya devam ederim.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan
Erkan - 1 ay Önce

Geçirdiğiniz zorlu günleri, elde ettiğiniz başarıları, başka hayatlardan tecrübeleri merakla okuyorum Turan bey. Kanada için her ne kadar Ahmet beyin yöntemini mantıklı bulmasam da insanların zorda kaldıklarında nelerle mücadele ettiklerini ve nelere katlanmak gerektiğini öğrenmek güzel. Ülkemizde parlak zekalı insan sayısı çok fazla ama toplum baskısı biraz bu zekayı engelliyor. Toplum değerleri diye kırılamayan etkisi altından asla çıkamadığımız bir kilit var. Antalya'daki garsonların yurt dışından gelen çok kilolu kadınlarla flört edip vize alma çabalarını hep duyarız. Neyse ki Gazeteci arkadaşlar daha pratik bir yol bulmuşlar. Denemeye değer.
Tüm örneklerinizi heyecanla bekliyorum.

Şinasi
Şinasi - 1 ay Önce

Turan bey kaleminiz iyi. Çok enteresan hayat hikayeleri var sizde. Bunları yazsanız fena olmaz bence :)

Bülent Gülekli
Bülent Gülekli - 1 ay Önce

Çok teşekkürler aydınlatıcı bilgiler için