Kanada'ya nasıl gidilir ve neden?

Değerli Okuyucularım, sayılarınız az olsa da benim için değerlisiniz. Tecrübelerimden başkalarının yararlanması için yazıyorum, ben başkalarının tecrübelerinden çok şey öğrendim, borcumu ödüyorum. Bildiğim konularda yazmak benim için en önemli kural.

Hayatımın 30 yılını Kanada’nın gün doğuşunu seyredip kahvemi yudumlayarak, ay ışığının altında sokaklarında yürüyerek geçirdim. 17 bin ailenin evine girdim, özeline şahit oldum, ailesini tanıdım, eşyasını taşıdım. Depolarımda en değerli eşyalarını emanete bıraktılar, aylarca, yıllarca güvencem altında olan varlıklarından haber almadılar ama bize güvenip huzur içinde uyudular. 21 binanın planını yaptım, temelini attım, oda duvarlarının inşaatında çalıştım. Belediyedeki memurundan, bugünkü Başbakanıyla oturup kahve içtim, yardımlaştım. Bir şehrinin sembolik anahtarına layık gördüler beni, 2000 yılı Almanağında Kanada’da en “influantial” dört Türk’ten biri olarak yer aldım, onlarca ödüle layık görüldüm.

En az doğduğum Türkiye’m kadar severim Kanada’yı.

Bunları anlattıktan sonra Kanada konusunda bilgim olup olmadığını soranlar olur mu içinizde bilmiyorum.

Önümüzde ki birkaç hafta bu köşede ki yazılarım Kanada içerikli olacak. Ben de Kanada’da olacağım. Sorularınız olursa cevaplayacağım.

Bu konuda yazmak istememin en büyük nedenlerinden birisi 2016 yılından bugüne 5000 Türk Kanada’ya ilticacı olarak kabul edilmiş haberinin 7 Temmuz 2020’de Globe and Mail gazetesinde yayınlanmış olması. 5 bin kabul edilmişse en az 50 bin müracaat olmuştur. Her yıl Türkiye’den normal yollardan göçmen olarak Kanada’ya gitmek isteyen kişilerin sayısı 250 bin ve üzerindeydi zaten.

Türkiye’den 5000 ilticacı bu dönemde Kanada’nın kabul ettiği en büyük gurupmuş. Libya’da, Suriye’de, Yemen’de, Sudan’da ve birçok ülkede savaş varken, Türkiye gibi barış içinde, NATO üyesi bir ülkeden bu kadar insana neden bu hakları tanımışlar, benim için merak konusu. FETÖ soruşturmalarından kaçan insanlar bu gurubun büyük çoğunluğunu oluşturuyormuş, Globe’taki habere göre.

Kalpten FETÖ takipçisi olanlar normalde orta sınıf ve altı insanlardı, onların Kanada’ya vize alıp binlerce dolar harcayarak oraya gitmeleri neredeyse imkansızdır. Bence kabul edilenlerin büyük çoğunluğu FETÖ’ye “Cepten” bağımlı insanlardır. Ve Kanada “PARALI” ilticacıları her zaman fakir fukaraya tercih eder. Bu konuyu yıllardır tartışırız ama sonuçta ekonomik şartlarda önemli bir unsur.

Kanada tabiat güzellikleriyle yeryüzündeki bir cennet köşesidir. Bu muhteşem ülkenin de diğer ülkeler ile ortak bir sorunu vardır. Bu ülkenin üzerinde de “insanoğlu” yaşar ve tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi, insanın olduğu her yerde görülen sorunları vardır: ırkçılık, rüşvet, hırsızlık, mafya, cahillik…

Ben önümüzde ki günlerde sizlere artısı ve eksiği ile Kanada’yı tanıtacağım. Gitmek isterseniz neler yapmanız gerektiğini, giderseniz sizleri nelerin beklediğini anlatacağım. Gitseniz de benim ülkeme geleceksiniz, kalsanız da benim ülkemde kalacaksınız, mümkün olduğu kadar gerçekleri yazacağım. Bilinçli karar vermeniz benim en çok tavsiye ettiğim kuraldır.   

Kanada yakın bir yer değildir. İstanbul’dan kuş uçuşu 8000 kilometredir Montreal. Kanada doğudan batıya 5500 km., güneyden kuzeye 4600 km., 9 984 670 km kare yüzölçümüne sahip dünyanın ikinci en büyük ülkesidir. Nüfusu sadece 38 milyondur. Kışları biraz soğuk olur.

Valizinizi toplayıp yola çıkmadan önce yazacaklarımı okumanızı tavsiye ediyorum. “Komşunun tavuğu komşuya kaz görünür” atasözünü unutmayalım.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Memet Tunca.
Memet Tunca. - 4 hafta Önce

Turan bey,hayat hikayenizi ZEFKLE okuyup takip edeceğim.. selamlar,SAYGILAR..

Didem Özalp
Didem Özalp - 4 hafta Önce

Merakla yazacaklarınızı bekliyoruz.
Not: yalnız küçük bir eleştirim olacak. İngilizce bilmeyenler de yazıyı okuyacaktır “influential” yerine “ fark yaratan, etkili” deerseniz daha iyi olur.

mehmet özgürcan
mehmet özgürcan - 4 hafta Önce

bir kocaalili olarak senden gurur duyuyorum dürüst ve ağlaklı bir ailenin coccuğuzun Allahım yolunuda bağtınıda acık etsin kardeşim benim

Bülent Gülekli
Bülent Gülekli - 3 hafta Önce

Çok önemli bir dizi olacağını bu ilk giriş yazısı ortaya koyuyor. Merakla gelecek olanları bekliyorum

Pekcan Öztürk
Pekcan Öztürk - 3 hafta Önce

Kanada’dan takip ediyorum Turan abi.

Hamit kurtulmuş
Hamit kurtulmuş - 3 hafta Önce

Üstad öyle yazmışsınız ki ikinci yazınızı merakla bekliyor olacağım.saygılarımla hayırlı yolculuklar dilerim

Özcan Öner
Özcan Öner - 2 hafta Önce

43 Sene yaşadım ne ırkçılık gördüm, ne mafya ya şahit oldum, hiçbir Zaman kendimi 2. Vatandaş hissetmedim, 72 milletin bir arada kanun önünde eşit olduğu bir yer biraz hayrete düştüm yazdıklarınızdanSaygılar