Kanada'ya öğrenci olarak gitmenin yolları

Uzun bir hafta oldu.

Düğünler, ölümler, yaş günleri, yolculuklar. Böyle zamanlarda bir köşede oturup, gelen geçenleri seyrederek bir çay içmeyi özlüyor insan. Ruhumuzla baş başa kalmamak için, fiziksel bir koşu içindeyiz her zaman.

Son yazımda Kanada’ya öğrenci olarak gitmenin mümkün olduğunu yazmıştım. Yazılarımı okuyan insanlardan bu konuda daha fazla bilgi vermem için istekler oldu. Ben de bu yolun Kanada’yı görmek, gezmek, tanımak için en uygun yöntem olduğunu düşünüyorum. Bugün bu konuda biraz daha detay vereceğim.

İngilizce bilenler www.educanada.ca adresinden detaylı bilgi alabilir.

Kanada’ya çocuğunuzu ilk okulda veremeyeceğinizi düşündüğüm için bu konuya değinmeyeceğim. Liseyi Kanada’da okumak mümkün. 13 ayrı eyalet sistemine benzeyen bir yönetim şekli var Kanada’nın (10 Province, 3 Territory). Her bölgenin kendi okul kanunları var. Liselerin büyük bir çoğunluğu devletindir ve vatandaşlara bedavadır. Yurt dışından gelen öğrenciler 8 bin ile 14 bin dolar arasında bir ücret öder. (1 Kanada doları 5 Türk lirasıdır) Benim çocuklarım TED’de okuyor ve ben 60 bin TL. den fazla ödüyorum her yıl. Yani Türkiye’deki özel okullardan daha ucuz Kanada.

Çok güzel işleyen bir sistem kurulmuştur yabancı öğrenciler için. Okulların seçtiği belirli aileler evlerine birkaç öğrenci alırlar, kira karşılığında. Bu ailelerin yanında yaşayan çocuklar hem Kanada kültürünü, lisanını, mutfağını öğrenirler hem de bu ailelerin verdiği güvence ile huzurlu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Tanıdığım birkaç aile yıllardır bu sistemin parçasıdırlar. Dünyanın her tarafında yetiştirdikleri çocukları var şimdi.

Bu evlerde kalmanın bedelleri seçtiğiniz şehre göre değişir. Daha büyük şehir, daha pahalı kira. Çocuklarının lise eğitimini Kanada’da düşünen ailelere yol gösteririm. Türkiye’de bazı kuruluşlar belirli bir ücret karşılığında size her türlü bilgiyi verebilirler. Kanada Büyükelçiliği bu konularda size yardım edebilecek en sağlam kurumdur. Mektuplara Türkçe cevap verenler biraz kaba ve bizim milletimizin (Türk) elçilikte çalışan ve Türkleri pek sevmeyen memurlarıdır.

Sanırım Kanada Büyük Elçiliği Türk memurları işe alırken onlarla görüşüyor ve onlara şu soruyu soruyor: “Türkleri sever misin?” Cevap “Evet” ise işe girmeleri mümkün değil.

1994 yılından bugüne Ankara ve son birkaç yıldır İstanbul Elçilik temsilcileri ile tecrübelerim oldu. Yüzümde Kanadalıdır yazmadığı için tüm yabancılara yapılan muameleyi ilk girişte görüyorum. Ve bir Kanadalı olarak onlardan utanıyorum. Sanırsınız ki Kanada’nın paralı askeri bunlar, her ne pahasına olursa olsun kimseyi içeri almamakta kararlılar. Kanada Büyükelçiliği  de bu tür insanları bünyesinde barındırdığı için acınacak bir yönetim şekli sergiliyor. Bu konuyu detaylarıyla anlatacağım daha sonraki günlerde.

Gelelim konumuza.

Lise eğitimi uzun ve pahalı bir seçenek birçok aile için ve detaylar benim burada yazamayacağım kadar uzun fakat Kanada’da liseyi bitiren bir çocuk, Türkiye’de üniversiteyi bitiren bir çocuktan çok daha kolay iş bulur ve daha fazla para kazanır bunu da bir kenara yazın.

Eğitim konusunda ciddi iseniz, Kanada’da eğitimin en mantıklısı ve altından kalkılabilir olanı, lisan okullarıdır. Çocuğunuzu lise birinci sınıftan itibaren yaz aylarında oraya gönderebilirsiniz.

Toronto’da 12 haftalık bir lisan okulunun ücreti 3515 Kanada dolarıdır. Calgary’de 3446 Kanada doları. Biletlerinizi önceden alabilirseniz Türk Hava Yolları ile Toronto’ya 800 Kanada dolarına gidiş dönüş bileti alabilirsiniz. Okullar çocuğun kalabileceği yerleri ayarlar sizin için.

Çocuğunuz döndüğü zaman size bu ülkenin nasıl bir yer olduğunu, yaşam şartlarını anlatır siz de ona göre gidip orada yaşayıp yaşamama kararını verirsiniz. Ben dönüşümü bundan daha faydalı bir yatırım bilmiyorum. Çocuklarınıza yapacağınız yatırım hem onun hem ailenizin hem ülkemizin geleceği için atılan en önemli adımdır.

Kanada kurallara çok düşkün bir ülkedir. Bu ülke ile yapacağınız her türlü alışveriş, iletişim, araştırma, sözleşme çok ciddiye alınır ve sizden verdiğiniz sözleri yerine getirmeniz beklenir. İlk adımınızı atmadan önce çok düşünün, iyi bilgilenin ve yola bilinçli bir şekilde çıkın.

Zengin ailelerin Kanada vatandaşı olmak için çok para harcadığını ve nihayetinde pasaportu aldıklarını çok duyduk. Fakat dünya mal varlıklarından gelen gelirlerinin %52’sini gelir vergisi olarak isteyen Kanada’dan böyle bir şey beklemedikleri için başlarının belada olduğunu da hepimiz biliyoruz. Evet, gelirinizin yüzde elli ikisine varan bir miktarı vergiye gider. 200 bin doların üzerinde kazanıyorsanız ve vergisi yüksek bir provincede yaşıyorsanız.

Kanada sosyalist bir ülkedir. Amerika ile karıştırılmamalıdır.  Ben, Türkiye’deki kira gelirlerimden Montreal’de vergi ödüyorum. Çünkü Türkiye %35 alıyor kira geliri vergisi olarak, Kanada %50. Yani aradaki farkı orada ödemek zorundayım.

Komşunun tavuğu ve kaz meselesi.

  

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE