Kanada’ya express giriş bilgileri (2)

Birkaç hafta daha Kanada ile ilgili yazıp bu konuyu kapatacağım.

İnsanların evinden bile çıkması yasak olduğu bu günlerde ülkeden ayrılıp başka bir ülkeye gitmeyi düşünenlerin sayısı fazla değil, bunun içindir ki bu konuya ilgisi olanlar için güzel bir fırsattır bu. Herkes virüsle, karantina ile, korkuyla savaşırken siz yavaş yavaş hazırlık yapabilirsiniz. Göçmen kabul etme sistemi durmadı, çalışıyor. Yavaş işliyor olsa da sorunlar olsa da Kanada göçmen almaya devam ediyor. Giriş vizesini alanlar biraz daha beklemek zorunda kalabilirler ama sonuçta Vizeyi alan gidecek.

1 Kasım 2017 yılında Kanada 3 yıl içinde bir milyon göçmen alma kararı verdi. Normal rakamların %20 üzerindeydi bu rakam. Her yıl nüfusunun %1 kadar yeni göçmen kabul etmek her ülkenin başarabileceği bir iş değil. Sistemde ki çok önemli değişikliklerin başında alınacak göçmenlerin konusunda eğitimli ve tecrübeli, Kanada’nın ihtiyacı olan mesleklerden olması gerekliliği vardı.  

2018 yılında 303 000, 2019 yılında 313 bin kişi alındı.

Bu yıllarda alınan göçmenlerin 200 bini ekonomik amaçlı insanlar, 50 bin kişi ilticacı geriye kalanlarda aile fertleri ve insani nedenlerden.

“Express Entry” test sorularını cevapladım. ( form.immigration.ca/skilled-worker/en) sayfasında sizde cevaplaya bilirsiniz.

Daha işin başında IELTS (İngilizce yeterlilik sınavı) sonuçlarını sordu. Yok dedim. O zaman gelemezsin dedi ve işin başına döndüm.

IELTS testini Türkiye’de almak mümkün. 320 Kanada Doları gibi bir ücreti var.

Daha sonra test sonucu olarak notumu 5 ile 6 arasında yazdım. Yola devam ettim. Kaç yıl iş tecrübem var sorusuna 3 yıl dedim, kaç parayla geleceksin sorusuna 18 bin dolar dedim. 15 bin dolardan az senin yerleşmene yetmez dedi. Kanada’dan iş teklifin var mı sorusuna hayır dedim.

Şu anda sana göre işimiz yok. İngilizceni ilerletince yeniden dene diye bir cevap geldi.

Sistem puanlama üzerinden çalışıyor:

İngilizce veya Fransızca bilmeniz size 28 puana kadar not veriyor

Eğitim seviyeniz ne kadar yüksek olursa 25 puana o kadar yakınsınız.

İş tecrübeniz 6 yıl ve üzeriyse en yüksek puan 15’i alırsınız.

Yaşınız 18 ile 35 arasında iseniz en yüksek not sizin 12 puan.

Kanada’dan bir iş teklifiniz varsa 10 puan.

Kanada’ya uyarlılık sağlayacağınıza inanırlarsa 10 puan.

Bu puanların toplamı 100, 67 puan sizi Kanada’ya Express girebilir listesine alıyor.

Burada söylemem gereken şu; İngilizceniz 10 üzerinden 7’nin altındaysa, iş tecrübeniz 5 yıldan az ise, en az liseden sonra iki yıllık bir eğitim almamışsanız işiniz çok zor gibi görünüyor. Bence her şeyi bir tarafa bırakıp lisan öğrenin. Yurt dışında yaşamak istiyorsanız, onların dilinde konuşmak zorundasınız. Lisan öğrendiğiniz zaman da ne bana ne başka birine ihtiyaç duymayacaksınız. Puanlama detaylarını bilmek isterseniz e-mail adresime yazın. Daha detaylı anlatırım.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE