Kanada’ya gitmeyi kafaya koydum diyorsanız (4)

Siz yola çıkarsanız, aşamayacağınız engel olmaz. Benim Kanada için anlattığım her yol tüm diğer ülkeler içinde geçerlidir. Türkiye’den ayrılıp başka ülkelerde şansınızı denemek istemeniz sizin en doğal hakkınız. Atalarımız yüz yıllarca daha iyi imkanlar peşinde göçebe olarak yaşamış, Moğolistan’dan kalkıp Avrupa’nın derinliklerine ulaşmışlardır. Kuzey Amerika’nın en kuzeyinde yaşayan Eskimoların bile akrabamız olduğu söylenir. ESKİ-MOĞOL bugün ESKİMO. 
Geçen yazımda Türkiye’nin de çok güzel bir yer olduğunu ve gelişmiş birçok ülkeden ileri hayat standartlarına sahip olduğunu yazmam birçok insanı kızdırmış. İktidara olan kinleri gözlerini kör etmiş bu arkadaşlara sabırlar diliyorum. 
Her ne kadar yönetim sorunlarımız olsa da bunlar geçici durumlardır. Demokrasi dünyanın en kabul görmüş yönetim şeklidir. Memnun olmadığınız partileri seçimlerde cezalandırırsınız yerlerine farklı kişiler seçersiniz. O ülkenin imkanlarını ve ekonomik şartlarını iyileştirmek içinde yaşayan insanların ortak görevidir. Hükümetler sadece barışçıl ve adaletli bir ortam yaratmakla yükümlüdür. 
Yurt dışında yaşayan ve işleri güçleri Türkiye’yi kötülemek olan birçok dostumuz ne yazık ki bize düşman aratmaz olmuştur. Yunan, Ermeni, İsrail lobileri güçlerinin tamamını yurt dışında yaşayan vatandaşlarından alır. Diaspora denilen bu güçler yıllardır Türkiye aleyhine birçok zafer kazanmışlardır. Sayılarımız onlardan defalarca fazla olmasına rağmen Türk Diasporası uyurgezer modundadır.  Ülkelerine faydalarından çok zararları olur. Milli maçlar dışında ortak hiçbir eylemimiz yoktur. Bunun nedenlerini araştırmak gerektiğine inanıyorum.  
Türkiye de 86 milyon insan var. 10 milyonu çıkıp başka ülkelere gitse ve bizim orada temsilcimiz olsa bu muhteşem bir yatırım olurdu. Bugünün gençlerine yapacağım bir numaralı tavsiye “İngilizce öğrenin” olacaktır. Türkçe bilen bir insan 100 milyon kişi ile dertleşebilir, İngilizce bilen bir Türk 2 milyar insanla iletişim kurar. Konuşabildiğiniz insanlarla kavga etmeniz çok daha küçük ihtimaldir. Sorunlar konuşularak çözülür. Ürünler pazarlayarak satılır, aşklar güzel kelimelerle yeşerir. 

Evet, biraz da sizin okumak istediklerinizi yazayım. Yurt dışına nasıl gidilir.
Bugün size göstereceğim yol çok zor görünse de en mantıklı ve en ucuz olanıdır. Yaşlı, genç, okumuş, cahil, bay, bayan her insan tarafından uygulana bilir. Ve dünyanın tüm ülkelerine giriş için kullanılabilir.
Yat sahibi olan insanlar otomatik olarak zenginler listesine girer ve ülkeler yatla gelen insanlara Vize uygulamazlar. Yani küçük bir yelkenli ile dünya turuna çıkabilirsiniz. 
Sahibinden.com adresinde bugün 9 metre boyunda bir yelkenlinin fiyatı 140 bin TL. 856732446 nolu ilan. 2 Kamarası var. En az dört kişi alır. İki çocuklu bir aile, iki çift, dört arkadaş bir araya gelip satın alabilirsiniz. Daha uygun bir şey istiyorsanız Erden Eruç kardeşimizin maceralarını Google amcaya sorabilirsiniz. 
Tekneniz varsa gittiğiniz yerlerde ev sorunu çekmezsiniz. Limana girmez demir atarsanız, geceleme parası ödemezsiniz. Yelken kullanmayı biliyorsanız tek masrafınız yemek içmek. 
Gittiğiniz her ülkede 30 gün ile 90 gün arası kalabilir, araştırma yaparsınız. Beğenmedinizse bulunduğunuz ülkeyi; “vira demir!” Der bir sonrakine gidersiniz. 
Başka bir ülkede şansını denemek isteyen mantıklı bir yol arayan her vatandaşa tavsiyem deniz yolunu bir düşünmeleridir. Amatör denizci kartını almak zor değil. Bu kartla 20 metreye kadar kendinize özel teknelerde kaptanlık yapabilirsiniz. 
Hedefi olmayan insanlar döner dolaşır başladıkları noktaya dönerler. Rota çizmeyi öğrenin.
Hiç paranız yok, lisanınız yok, tanıdığınız yoksa, oturup çalışın. Bu ülkede aç kalmazsınız ama yabancı ülkelerde on binlerce evsiz, yurtsuz insandan biri olmanız mümkün. 
Sağlıcakla kalın
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Arda sakar
Arda sakar - 2 ay Önce

Her şeye rağmen, Türkiye şuan dünya'da en güvenilir ülkelerden biridir.

Mehmet Tunca
Mehmet Tunca - 2 ay Önce

Emeğine YÜREYİNE SAĞLIK. Turan bey..

Hasan Çolak
Hasan Çolak - 2 ay Önce

Gönül isterki her vatandaş yurt dışına çıkıp orayı görüp ülkenin değerini anlar Atatürk ün sözünü unutmayalım. Bixim hiçbir şeye ihtiyacımız yok. SADECE ÇOK ÇALIŞMALIYIZ.

Ergül sönmez
Ergül sönmez - 2 ay Önce

Yazılarınızı taktirle okuyorum yurdumun insanı işte bu olmalıdır dedirtiyorsunuz güzellikler sergiliyorsunuz iyilik yapmanın bir yoluda bu olsa gerek dürüstçe söylemlerinizle yaşadıklarımı bana geri kazandırıyorsunuz TEŞEKKÜRLER CANADALI