Kanada’ya gitmeyi kafaya koydum diyorsanız (5)

Onunla Marsilya, Fransa’da tanıştım. 23 yaşındaydım, o 19.  Lars Jorgensen o günden bugüne dünyada en çok sevdiğim insanlardan birisidir. Hayat hikayesi paylaşılmaya değer ders alınacak bir konudur.

14 yaşında Danimarka’dan cebinde 100 dolar ile yola çıkıp, Avrupa üzerinden Türkiye’ye buradan orta doğuya, Mısır üzerinden Kuzey Afrika’ya ve Fas üzerinden yeniden Avrupa’ya yürümüş, otostop yapmış 15 yaşını bitirmeden cebinde birkaç yüz dolar ile evine dönmüştür o. 7 lisan konuşur. Onun kadar dürüst, yardımsever, temiz kalpli birini tanımadım. Sizi asla sırtınızdan bıçaklamayacak, arkadaşlığını hiçbir rakama satmayacak bir insan oğludur. Gelecekte ondan çok bahsedeceğim. Bugün sadece onun 14 yaşındaki yolculuğunu örnek vermek istiyorum gençlerimize.

Sizler her ne kadar bu yazımı yurt dışına kaçış, alternatif yollar öğrenmek adına okuyorsanız da ben bu yazıyı yurt dışını tanıma, kendinizi geliştirme projesi olarak anlatıyorum.

Ben her zaman askerlik sürecinin 6 ayının Afrika’nın bir ülkesinde yerli kabilelere yardım ederek yapılması taraftarı olmuşumdur. Evde düşman beklemektense yurt dışında dost kazanmak bence daha güzel bir yol, gençlerimiz için mükemmel bir eğitim imkanıdır.

Gençler, yurt dışına çıkmaktan korkmayın. Sırt çantanız, uyku tulumunuz, sağlam bir ayakkabınız varsa ve zincirlerle bir yere bağlı değilseniz yürümeye başlayın. Aç kalmazsınız. Dünyanın her yerinde insanlar bizler gibi. Lars gibi Türkiye’den geçerken fındık toplarsınız, Suriye’de üzüm bağlarında çalışırsınız, İsrail’de fırında. Tek düşünmeniz gereken şey karnınızı nasıl doyuracağınız. Elinizden hiçbir şey gelmezse bulaşık yıkarsınız yine karnınızı doyuracak yemek verilir size. Gençleri sever insanlar, yardım elini her zaman yakınınızda bulacaksınız.

Pasaportunuza 110 giriş damgası, 110 çıkış damgası vurdurabilirsiniz hiçbir Vize müracaatı yapmadan. Dünyada bizi seven, pasaportumuza saygı duyanlarda çok. Bu yolculuklarda çok şeyler öğreneceksiniz, en önemlisi İngilizce lisanı olacak. İnsanlarla beraber çalışıp, yürüyüp, konuşarak burada kalarak öğrenemeyeceğiniz yüzlerce yeni ve enteresan konuya hâkim olacaksınız.  

Avrupa ve Amerikalılar bunu 1960 yıllarından beri yaparlar. Gençler Üniversiteyi bitirir bitirmez hayatın içine dalıp borç batağına gömülmeden önce dünyayı gezerler. Youth Hostels denilen yerler en ucuza kalınabilecek genç otelleridir. Bahçesinde çadır kurarak, ödeyeceğiniz küçük bir ücretle banyosundan, çamaşır hanesinden yararlana bilirsiniz. Orada tanışacağınız gezgin gençlerden edineceğiniz bilgiler sizlerin yoluna ışık tutacaktır.

Ben ne kadar tekrar etsem azdır. Türkiye 2020 yılında Dünyada yaşanabilecek en iyi 10 ülkeden biridir. Bana inanmayın gidin, gezin, görün ve sonunda birikimlerinizi de alarak memleketinize dönün. Bu ülkenin tek ihtiyacı işini bilen, dürüst, kendini yetiştirmiş yöneticilerdir. Vatan aşkını her şeyden öne koyan bir yeni nesil, çıkar odaklarının bataklığını kurutacak, gelecek nesillere yemyeşil umutlarla dolu bir ülke teslim edecektir. Ben genlerimizin gözündeki ışıktan çok umutluyum. Beyinlerini başkalarının yönetimine bırakmayacak, kendi kararlarını kendi hür düşünceleri doğrultusunda verecek bir genç kuşak görüyorum. Yolunuz açık olsun.

Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hasan Künüçen
Hasan Künüçen - 3 hafta Önce

Harika