Kanadına göz dikilen kuş

Bu başlık, bana nefes, bana su, bana hava olan, beni; “yazar ömer alikılıç’’ yapan, koca yürekli babamla sohbet ederken geldi aklıma ve başladım yazmaya… Bu başlık, hangi konuya uyum göstermez, altına neler yazılmaz ki?..
İnsanız… hem aciz, hem de ahir zaman kuluyuz. Bir pusuda nefs var, bir pusuda öfke. Hal böyle olunca, diğer pusuda olan isyan ise, meşru geliyor göze. Sıkıntı, acı, dert, keder, çaresizlik vs. Mutluluğun, en büyük ve en güçlü rakibidir. Hani bazen olur ya; bir mutluluk kuşu konar yüreğe. Yüze, sebepsiz ve aptal bir tebessüm geleverir. Hayatında değişen, düzelen hiç bir şey olmasa da, mutludur insan. Yüreğinde, garip bir huzur, dilinde ise, bütün isyanları yerin dibine gömen, güçlü bir şükür vardır. O anların, o duygu halinin, tadına hiç bir şekilde doyulmaz. O ruh hali, son nefese kadar sürsün isteriz. Zira, şükür var o ruh halinde. İsyan yok, dua var. Öfke yok, sabır var. Hüzün yok, mutluluk var. Keder yok, neşe var.
Ancak, dediğim gibi insanız, bir de, hem içinde bin türlü duygu olan bir yüreğe, hem de, sabıra, inanca ve imana kurşun sıkan bir nefs’e sahibiz. Bu yüzden de, değil bir günümüz, diğer bir günümüze, bazen bir dakikamız, diğer dakikamza, hiç bır şekilde uymuyor. Dibin en dibinde nefes alıyor iken, herhangi bir sebep ile, bulutların üstüne çıktığımız gibi, bir kuş gibi, mutluluk içinde bulutların üstünde süzülüyor iken, bazen bir öfke vuruyor kanadımızdan, bazen ise, elde edilmesi imkansız olan, bir duyguya duyulan özlem ya da bir heves vuruyor. Ve bir kuş gibi süzülüyor iken, vurulan kanadına, bir yama arıyor.
Gündelik hayatta durum böyle iken, siyaset için, bugünkü Türkiye için de, durum çok ta farklı değil. Yüz küsür yıl önce, bu ülke, dünyanın üstünde uçabiliyor, tüm dünyayı kanatlarının altına alıp, İslam adaletini yayıyor iken, biri geldi, Batının ve Haçlılarının kültürünü alarak, bu ülkede, laik bir yönetim kurdu. Haa belki, o gün için, en doğrusu yapıldı, Türkiye Cumhuriyeti kuruldu ve bu topraklar, yeniden vatan kılındı. Ancak o günden sonra, dünya üstünde uçan kuş, sınırli bir kafese koyuldu. Evet dünyanın üstünde uçan, adaleti, İslamı şakayan kuşu öldürmediler. Kanadını kırıp, dilini kesip, bir kafese razı ettiler. Yetmedi, batı gölgeli bir isimi, o kafese bekçi, o bekçi’yi de, bu millete kahraman olarak kabul ettirdiler.
Ve şimdi, şimdi bir nesil uyanıyor, Türkiye kuşunun kanadini tedavi ediyor ve yeniden uçucağı gününü bekleyip, o gün için, gönülden dua ediyor. Fakat, o da ne öyle? Bir güç, Türkiye kuşunu, yeniden kafese sokmak için, büyük çaba harcıyor. Hak yolundaki kıyama fitne sokuyor, şeytan; “hata çok, yanlış çok’’ diyip, kıyamı zayıflatmak istiyor ve uçmak isteyen Türkiye kuşunun kanadına, yüz yıl sonra yeniden göz dikiyor.
O gözü kör etmek için, büyük dikkat, sağlam birlik ve bol dua gerek.

YORUM EKLE

banner22

banner21