Karadeniz ve yaşatılmaya çalışılan kültürler. .


Geçtiğimiz hafta doğu Karadeniz bölgemizdeydim.
Bölgenin eşsiz doğasını bir kez daha görme ve gözlemleme fırsatı yakaladım. 
Son yıllarda bu bölgemizde topyekûn doğası vahşice tahrip edilmesi ile gündeme geliyordu.
Yapılan tahribatın etkileri “sürekli ve şiddetle yağan yağmur sonucu oluşan toprak kaymaları ile günümüzde kendisini gösteriyor.
Bölgenin doğasını ve kültürünü koruma adına faaliyetlerde bulunan sivil toplum kuruluşlarının yaptıkları çalışmalar, bölge halkını geçmişte hiç olmadığı kadar bilinçlendirdiği görülmektedir.


Doğu Karadeniz mimarisi bölge turizmin can damarı!.

Gezimiz boyunca Artvin ve Rize illerimizin turizmle anılan, ilçe, köy mezra ve yaylarını yakinen görme fırsatı yakaladım.
Artvin yaylaları, farklı kültürlerin hala yaşatıldığı köyleri görmek ve hayatın olağan akışında kültürlerine sahip çıkan insanlarla tanışmak, gerçekten bir insan için çok anlamlı ve değerli olduğuna inanmaktayım.
Son yıllarda artan turizm hareketliliği bölgenin ticari hayatına olumlu katkı sağladığı, bölge insanının bu hareketliliğin nedenleri hakkında edindikleri tecrübeler, 100 yılı aşmış ev ve konaklarını daha değerli kılmaya başlamış.
Bu anlamda aileler ve kişiler atalarından kalan konaklarını yenileme (restorasyon) ederek turizme kazandırma çalışmaları bölgeye ayrı bir değer katıyor.
Maddiyatla ölçülmeyecek bu değerleri, bölgeye ziyarete giden insanlara, bölge kültüründe kısada olsa yaşama olanağı sunma imkânı vermekte.

Gelecek nesillere kalması gereken, bölgedeki eşsiz mimari özelikleri barındıran yapıların yeniden ayağa kaldırılması, doğa ve yaşayan kültür turizmi adına rakipsiz kılacağına duyarlı ve bilinçli bölge halkı inanmakta.
Doğu Karadeniz’i bir bütün olarak korumaya çalışan ve kültürlerin yaşatılması için mücadele eden insanların haklılığı ve etkisi, geçmişte bölgede hiç kendine bu kadar yer edinmemişti!.                                  *         *       *

Ekrem Yüce Kocaali’ye ne söz verdi!.

Geçtiğimiz hafta sonu Sakarya Büyükşehir belediye başkanı Sn. Ekrem Yüce, Kocaali Maden Deresini ziyaret etmiş.
Ziyareti ardından yaptığı açıklamalarda “Kocaali’de hayata geçirecekleri projelerle değer katacaklarını ve turizm potansiyelini artırmak adına gerekli adımları atacaklarını” ifade etmişler.
Yıllardır Kocaali’de turizm potansiyelini artırmakla ilgili ve Maden Deresinde yapılması gereken çalışmalarla ilgili Sn. Yüce’nin verdiği sözleri değerlidir ve anlamlıdır.
Ancak bu sözleri veren ve verilen sözlerden bir daha haber alamayan Kocaali halkı çok bakan, milletvekilli ve belediye başkanı gördü.
Sayın Yüce’yi, bu listeye, söz veren ama sözünü yerine getirmeyenler listesine eklememesi Kocaali halkının büyük arzusu!..


                                          
*              *          *

Hastane personeli sürekli periyodik eğitime alınmalı!.

Zaman zaman sağlık sorunları yaşayan yakınlarımızı hastanelere götürüyoruz.
Hastalarla sürekli muhatap olan personellerin hastalara davranışları daima tartışma konusu oluyor.
Hastaları ve hasta yakınlarını, hastane personeli sorunsuz kişiler olarak görüyor ve öyle davranıyor.
Hâlbuki hasta da, hasta yakını da o an, olağan davranış içerisinde olmayabiliyor.
Çünkü sağlıklarıyla ilgili sorun yaşıyorlar ve olağan davranış içerisinde bulunamıyor olabiliyorlar.
Kocaali içe hasta hanesinde pansuman yaptırmaya gelen “85 yaşında bir kişinin, personelin yaptığı işle alakalı gördüğü eksiklikleri aktaran bir hastaya “dışarıda bekleyenler var“ demek ne kadar doğru?
Bir sağlık personeli negatif davranış içerisinde olabiliyorsa, o kurumda hizmet kalitesi diye bir sözün anlamı yoktur.
İnsana ve yaşlıya saygı anlayışı ise, son yıllarda neredeyse tüm kurumlarda anlamını yitirdi!

YORUM EKLE