Karasu’da neden değişim oluyor

Pek ilgilenmeyenler için bir ön bilgi vereyim. Encümen üyeleri belediye meclis üyeleri arasından bir yıllık süre için seçiliyor. Gizli oylama yapılıyor ancak genel olarak öncesinde grup kararı alınmış oluyor. Bu üyeler belediyenin yürütme organında görev almış oluyor. Yani belediye meclis üyeliğini milletvekilliği gibi encümen üyeliğini de bakanlık gibi düşünebiliriz.

Haliyle encümen üyeleri diğer belediye meclis üyelerinden biraz daha fazla bilgi sahibi oluyor. 

Karasu Belediye Meclisi’nde bugün yapılacak oturumda encümen üyeliklerinde değişiklik olacak.

Seçimin üstünden altı ay gibi bir süre geçmiş olmasına rağmen bu değişikliğin hangi gerekçe ile düşünüldüğü merak konusu oldu.

Karasu’da encümen üyeliğine iktidar partisinden Ali Şakar ve Leman Yanmaz seçilmişti.

Ancak Ali Şakar’ın daha önceden belediye başkan yardımcısı olmasına kesin gözü ile bakılıyordu. Şakar’ın doğup büyüdüğü Aziziye Mahallesi, Ali Şakar’ın belediye başkan yardımcısı olmamasına büyük tepki göstermişti.

Bugün yapılacak toplantıda Şakar’ın encümen üyeliğinden de ayrılıyor olması akıllara “Acaba Ali Şakar şimdi belediye başkan yardımcısı mı oluyor” sorusunu getiriyor.

Eğer bu şekilde olacaksa Şakar’ın kimin yerinde belediye başkan yardımcısı olacağı sorusu da akıllara gelmeli. Çünkü Karasu Belediyesi’nde iki tane seçilmiş başkan yardımcısı bulunuyor. Bunlar Hüdaverdi Ağun ve İsmail Karakaş.

Bu iki isim de göreve geleli altı ay gibi bir süre oldu. Gerçi çalışma yoğunluğundan beş yıllık bir yorgunluk yaşadılar ama…

Bu iki isimden birinin başkan yardımcılığından ayrılması gibi bir durum gündeme gelecek gibi…

Bakalım günün sonunda neler olacak…

Klavye delikanlılığı tarih oldu

Sanal ortamda çok meşhurdur bu tabir: “Klavye delikanlılığı yapma, çık ortaya da boyunu görelim” derler. Bir sosyal medya paylaşımında “Ne kahramanlar ve yürekli insanlar var şu ülkede. Eğer birkaç megabayt daha internetleri olsa…” diye yazıyordu.

Ancak teknolojinin daha da yaygınlaşması ile birlikte “Ben sövdüm oldu” durumu tarih oldu. Artık internet siteleri de klavye arkadaşından delikanlılık yapılmasına müsaade edemiyor. Yasalar da etik kurallar da onları bağlıyor.

Ahlak kavramı biraz daha önemli hale geliyor. Yani siz yalnız başınıza, en mahrem alanınızda kendi başınıza birilerine zarar verecek ya da suç teşkil edecek paylaşımlarda bulunduğunuzda güvende değilsiniz.

Bir vatandaş internet sitelerinin gizliliğine sığınarak şehit ailelerine hakaret ediyor. Finallinde de “Ben buradayım. Gelin alın” diyor. Bu bir davet değil elbette. Bir meydan okuma. Finalinde özel harekat polisleri sıkı bir takibin ardından bu meydan okumaya cevap veriyor.

Yine benzer bir olay geride kalan gün yaşandı.

Şaibeli olarak nitelendirilebilecek bir hesaptan Türkiye siyasetine ilişkin bir temenni yayınlandı. Şahsi olarak değerlendirilebilecek bu temennide bir siyasi liderin rahatsızlığı üzerinden değerlendirme yapılıyor ve “Türkiye’nin artık Bahçeli’siz bir siyasete hazır olması gerektiği” iddia ediliyordu.

Bu paylaşımın etik kısmı tartışılır ama yasal olarak bir karşılığı yok. İnsanlar birilerinin başarılı, birilerinin başarısız olmasını umabilir. Birilerinin siyasi ömrünü tamamlamasını beklemesi de yasal olarak sıkıntılı bir durum değil.

Ancak enteresan olanı bu paylaşımı Amerikan Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabını kullanan kişi de beğenmiş.

Sosyal medya kullanmak resmi görevde olanlar için keyfe keder bir şey değil. Hele kurumsal hesapların idaresi hepten sorumluluk gerektiriyor. Yani “Cebimdeymiş, beğen butonuna basmışım” demek işi çözmüyor.

Tabi akıllara o zaman değişik sorular da geliyor.

Amerika teknoloji konusunda da diplomasi konusunda da üst düzey bir ülke. Türkiye’de görevlendirdiği adamlar da aslında çok daha fazla diplomasi biliyor olmalı.

Peki bu adamlar nasıl oluyor da yanlışlıkla Türkiye’nin iç siyasetini yakından ilgilendiren bir konuda bu kadar keyfi bir harekette bulunabiliyor?

Dahası o paylaşımı yapan hesabın takip ediliyor olması nasıl izah edilebilir? Resmi bir hesaptan şaibeli bir hesabı takip ediyorsunuz, yetmiyor bu şekilde bir paylaşımı beğeniyorsunuz ve tüm bunların tesadüf olduğuna inanmamızı bekliyorsunuz…

Af edersiniz ama daha çok beklersiniz…

YORUM EKLE