Katlıpazar ölüyor

Katlıpazar ölüyor

Gazetemizi arayan Katlıpazar Yeri esnafı yaşadığı sorunlarını gündeme taşımamızı istedi. Var olan sıkıntılar nedeniyle sürekli olarak işlerinde düşme yaşadıklarını ifade eden esnaf, “Pazar yerinin ilk olarak dış cephe giydirmesi lazım. Köylü pazarı olarak organik mal satıyoruz diye bütün pisliklerini bırakıp gidiyorlar. İlk olarak o bölgeye çeki düzen vermelerini istiyoruz. Maalesef aramızda gerçekten müşteriyle nasıl konuşulmasını bilmeyen arkadaşlarımız var.

Müşterisine kaba davranan esnaf yüzünden toplumda, ‘Katlıpazardan alışveriş yapılmaz’ algısı oluşmuş.

Özellikle sebze ve meyve satanlar tezgahları çok ileri çıkarıyor. Gerekirse her gün gelip caydırıcı olması için zabıtanın gezmesi gerekiyor. İki kişi yan yana yürüyemediği için insanlar pazara girmeye korkuyor. Toplantıda eleştirdiğiniz zaman hemen kendilerine düşmanlık yaptığımızı iddia ederek tepki gösteriyorlar. Alt tarafa gelmeyen müşteri üst kata hiç çıkmıyor. Katlı pazarda hayat yok bu gidişle de kapanır gider.

Katlı pazarın etrafında oturacak hiçbir yeri yok, kaldırım yok, yaya yolu yok, bisiklet yolu yok. Buradaki insanlar yenileme kelimesini duyunca kızıyor ama böyle gitmez. Elbet bir gün pazaryeri de miadını dolduracak. Eğer AVM tarzı bir alışveriş merkezi yapılacaksa bile bunu bizi mağdur etmeden yapsınlar.

Sorunlu yerlerimizden biri de çatılarımız. Çatımızın değişmesi gerekiyor, çok maliyetli olduğu için bizim gücümüz yetmiyor. Şiddetli yağmur yağdığında dükkanlarımızın içi su doluyor. Etraf saat sekizden sonra çok karanlık oluyor ve aydınlatmaları gerekiyor. Mescidimiz insanlarımıza az geliyor genişletilmesi gerekiyor.

Kendi sorunlarımızı toplanıp çözemiyoruz. Akan çatı için toplandık ama kimse para vermek istemiyor. Altyapı sıkıntımız da had safhada. Dışardan görüntüsü çok kötü. Esnafın kendine çeki düzen vermesi gerekiyor. Sorunlarımızı anlatıyoruz gelen başkanlara ama ellerinden gelen hiçbir şey yok” diye yazmış.

Evet okurun anlattıkları böyle.

Yine Korucuk otobüsleri

Bir üniversite arkadaşımız sosyal medya hesabından paylaşmış. Tıp Fakültesi’nde okuyan arkadaşımız Sakarya’yı ve üniversiteyi yönetenleri de etiketleyen arkadaşımız, bölgeye büyük otobüs de gönderilmesini istemiş. Biz de okurumuzun şikayetini yetkililere iletelim.

Bakımsız parktan şikayet

Bir okur sosyal medyadan paylaşmış, parkın bakımsızlığını. Biz de buradan Serdivan Belediyesi’nin yetkililerine iletelim. Okurumuz, “Serdivan-Beşköprü mahallesinde Çark Deresi Kadı Köprüsünün yanında bulunan park bakımsızlık ve onarım yapılmadığından terk edilmiş halde. Gerekli bakım ve onarım çalışmasının yapılıp halkın kullanımına sunulmasını istiyoruz” diye yazmış.

Okurumuzun şikayetini ilgililere iletelim.

YORUM EKLE
YORUMLAR
RECEP ARİF
RECEP ARİF - 10 ay Önce

Yer Katlı Pazar
Müşteri sabretmese, dayak yiyecekti,
Sebze ve meyveciler Dernek Başkanlığına,

Değerli Başkan,

Pazaryerleri girişi vitrindir. . Şahit olduğum olayı anlatacağım. Katlı Pazar yerinin doğu girişinde, Esnaf diyemeyeceğim. Meyve satan esnaf görünümlü 35 -40 yaşlarında kaba dayı tavırlı iki “erkek” var
Esnaf tezgâhın ön tarafına sapsarı üzümleri dizmiş. Belli ki esnaf ahlakı şüpheye değer… Albeni ’si var. Fiyatı da, aynı kalitedeki Pazar İÇİNDEKİ FİYATLARDANDA 1-2 TL FARKLI.

65 yaşlarında hafif sakallı ve şişmanca bir yaşlı amca tezgâha yaklaşarak, sarı dizinin köşesini göstererek alçak sesle, buradan verirsen üzüm alayım dedi. Saçları dökülmeye başlamış esnaf sert amcanın yüzüne bakarak,” olmaz poşete ben koyar ben veririm böyle müşteriye de satmıyorum” diye bağırdı.
Amca da yine alçak tonla” ben de almıyorum o zaman” dedi. Döndü giderken,” böyle esnaflık olmaz Müşteriye böyle mi davranılır YAZIK” DİYE EKLEDİ. ARKASINDA ESNAF BAĞIRARAK, “İŞİNE GELİRSE VEREMİYORUM” DİYE KABACA SÖZLER SARFETTİ.
AMCA DA BÖYLE ESNAFIN KAZANCININ BEREKETİ Mİ OLUR DEDİ..DİĞERİ AMCAYA BAĞIRARAK, BİRDE BEDDUA EDİYOR ADAMA BAK..HARAMDAN GÖBEĞİ ŞİŞİRMİŞ DİYE HAKARETİ ETTİ.. SANIRIM AMCA ZOR SABRETTİ. ALLAH BİLİR DİYE UZADI GİTTİ. Zafer kazanmışçasına arkasından söylenenler esnaf adama yakışmazdı.
BAŞKAN PAZARIN VİTRİNİ İŞE ESNAF MÜSVETTESİ..ADAP VE SAYGI YOKSUNU..İNSANLI MI BU? HER GELEN ESNAF OLMAMALI.
KALİTELİ MALA FARKLI FİYAT KOYARSIN..GÖZ BOYAMAZSIN.İÇİNDEKİ HIRSIZLIĞIN DIŞA VURUMU BU.HAKSIZ KAZANILAN PARANIN BEREKETİ Mİ OLUR.KİM GÖRMÜŞ.

MÜŞTERİYE VE YAŞLIYA SAYGISIZLIK ÖRNEĞİ ÇOK…KABADAYILIK..SİLAH İCAD EDİLDİ MERTLİK BOZULDI DEMİŞ KÖR OĞLU..İNSAN ÖNCE İNSAN OLACAK..CAN ÇEKİŞEN İNSANLIĞA SADAKA OLARAK, BU ÖNÜ BAŞKA ARKASI BAŞKA TEZGAHLARI DENETLEMENİZ MÜMKÜN DEĞİL Mİ?
SELAM VE SAYGIMLA.