Kaybedilmiş zafer: Ayasofya

Danıştay geçtiğimiz Cuma günü Ayasofya'ya müze statüsü verilmesini öngören 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verdi.

Söz konusu dava Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği tarafından, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştay’da açılıyor. İşbu idari davada, davalı Cumhurbaşkanlığı. Cumhurbaşkanlığı ise savunmasında davanın reddini talep etmiş -karar iptal edilmesin, müze olarak aynen devam etsin, diyor yani-. Ama Danıştay davacı lehine karar verip Bakanlar kurulu kararının iptaline karar vermiş, camiiye dönüştürülmesi gerektiğine hükmetmiş yani…

Danıştay kararının gerekçesi de şu: Ayasofya Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı'nın mülkiyetinde olduğundan vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve vakfın başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmaması. Yani hem vakıf hukuku anlamında bir gereklilik hem de anayasal bir hak olan mülkiyet hakkı penceresinden bir zaruret olarak bakmış duruma. Yanlış mı, değil.

Peki Cumhurbaşkanlığı neden karşı çıkmış camiiye dönüştürülmesine?

O ki karşıydı, neden kararın akabinde bir kararname ile Ayasofya’nın yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi ve ibadete açılmasına karar verildi hemen?

Cumhurbaşkanlığı’nın iptal talebinin ve camiiye dönüştürülme fikrinin reddini istemelerine çok sevindim orası ayrı.

1453 yılında şehri fetheden teokratik bir devletin padişahının, mevcut kiliseyi camiiye dönüştürmesi o tarih ve o yönetim biçimi için ne kadar makul bir karar ise, 1934 yılında laik Türkiye Cumhuriyeti devletinin, kilise olarak inşa edilmiş, fetih sonrası camii olarak ibadete açılmış, yani birden fazla dine, kültüre hizmet etmiş, kutsal dualara ev sahipliği yapmış bir kültür mirasının dinler üstü bir algı ile korunması gerektiği düşünülerek müzeleştirilmesi fikri de de bir o kadar makul bir karar benim nezdimde.

Dolayısıyla kararın iptali gerekmezken dernekçe idari dava açılmış olması durumuna ben de Cumhurbaşkanlığı’nın duruşu ile karşılık verirdim.
 

Sahip olduğu dinler üstü özelliği ile marjinal bir zenginlik barındıran, laik Türkiye Cumhuriyeti için bir kilometre taşı olan, hoşgörü ve medeniyet ögesi Ayasofya’nın kutuplaşma aracı olarak kullanılması, yurtta ve dünyada barışı, dinlerden, milletlerden ve bireysel hırslardan üstün tutan biri olarak beni ziyadesiyle üzdü.

Neyse, umarım bayrak inmez, ezan dinmez ülkemizde.

Çünkü diğer dinlere, onların geçmişlerine saygı duymadığımızı aksettirmiş olduk dünyaya, bari İslamiyet’e saygımız sürsün.

Av. Berna Sena Çatalbaş

YORUM EKLE
YORUMLAR
Özge Demiral
Özge Demiral - 3 ay Önce

Sevgili Berna, bizden olmayana saygı duymayı öğrendiğimiz, içimizdeki hırsı daha iyi amaçlara yönlendirmeyi başardığımız, geçmişte yaşananları acısıyla tatlısıyla kabullenip bugünün dünyasındaki yerimizi ve başarılarımızı artırmayı amaçladığımız gün mutlu olacağımızı bir bilsek...

Berna
Berna @Özge Demiral - 3 ay Önce

Ozge Hanim, aynı dilekleri paylaşıyorum, ne güzel bir yorum...Sevgiler

Menfi Bayrak
Menfi Bayrak - 3 ay Önce

Berna hanım, hoşgörü ve medeniyet ögesi kelimelerinizle Ayasofya'dan çok güzel bahsetmişsiniz. Benim fikrim müze olarak kalmalıydı ve biz o müzeyi gezerken tüm tarihi anmalı, korumalı ve aktarmalıydık. Şimdi ise geçmişinin unutulacağını ve artık turist çekmeyeceğini, kültürün aktarılamayacağını düşünüyorum.
İkinci konu askerlik yapmış biri olarak; "bayrak inmez, ezan dinmez" kelimelerini neredeyse her gün bulunduğumuz şehri inletmeye çalışırcasına bağırarak tekrarlar ve uygun adım yürürdük. Ülkemizin her yerinde bu böyledir. Her gün her asker bağıra bağıra bu marşla güne başlar. Dolayısıyla burada anlatmak istediğim ummayın bu böyle "bayrak inmez, ezan dinmez.

Berna
Berna @Menfi Bayrak - 3 ay Önce

Kıymetli yorumunuz için çok teşekkürler...

Rüştü çakır
Rüştü çakır - 2 ay Önce

Türkiye egemen bir ülkedir aya sofya nın camii olarak karar verilmeside türkiyenin egemenlik hakkıdır.türkiyenin egemenlik hakkını eleştirmek son derece saygısızlıktır.

Müfide Kayınoğlu
Müfide Kayınoğlu - 3 ay Önce

Tebrikler çok güzel bir anlatım kaleminize sağlık

Berna
Berna @Müfide Kayınoğlu - 3 ay Önce

Çok incesiniz, ilginize teşekkürler Müfide Hanım...

Rüştü çakır
Rüştü çakır - 2 ay Önce

Ayasofyanın camii olarak açılmasından başka dinlere saygımız olmadığını söyleyenlere sesleniyorum srebrenitsa da inançları islam olduğu için 8000 den fazla boşnak müslüman katledildi halen toplu mezarları bulunuyor.

Özcan Öner
Özcan Öner - 2 ay Önce

Tebrikler Berna hanım