Kemal Öztürk ve Yeni Medyanın Gücü

                Dünya'da birçok alanda olduğu gibi, medya alanında da hızlı bir dijitalleşme söz konusu. Konveksiyonel medya her ne kadar hayatımızda durmaya devam etse de, gücü ve etkisi her geçen gün daha da azalıyor. Geleneksel medyanın karşısında ise güçlenen bir dijitalleşen medyadan söz etmek mümkün.

                Medyadaki dijitalleşme ile birlikte, geleneksel medyanın karşısında hızla güçlenen yapıya "yeni medya" ismi veriliyor. Birçok üniversitenin iletişim fakültelerinde bu isimle bölümler açılıyor ve artık gazetecilik gibi bölümler yerine daha fazla tercih edilen bir bölüm halini alıyor.

                Bu dönüşüm tüm dünyada yaşanırken, Türkiye'de ise çok daha hızlı yaşandığını söylemek mümkün. Bunun en büyük sebebi, elbetteki medyadaki yozlaşma ve tekelleşme. Artık geleneksel medyadan bir haberi, hele de iktidarın istemediği bir haberi almak, öğrenmek neredeyse imkansıza yakın. Yeni medya alanında ise şimdilik daha özgür bir ortam söz konusu.

                Kendisini Anadolu Ajansı'nda Genel Müdür iken tanıdığım gazeteci Kemal Öztürk de, hem dünyadaki hem de Türkiye'deki bu değişim-dönüşümü en iyi gözlemleyebilen, okuyabilen gazetecilerden biri. Yeni Şafak'ta köşe yazdığı zamanlarda yazılarında sıkça dile getirdiği bu değişimi, katıldığı konferans ve programlarda da sürekli olarak dillendiriyordu.

                Aynı zamanda Sakaryalı hemşehrimiz olan gazeteci Kemal Öztürk, Yeni Şafak'tan ayrılmasının ardından bu dönüşümü yakalayabilmek adına kendi ismini verdiği bir YouTube kanalı açtı. Öztürk, YouTube kanalından yaptığı yayınlar ile imkan/etki karşılaştırması yaptığımızda Türkiye'nin gündemini çoğu kez belirlemeyi başarıyor desek yanlış olmaz.

                Özellikle Bülent Arınç ve Ertuğrul Özkök ile yaptığı yayınlar, bu yayınlarda gazetecilik konusunda gösterdiği maharet ile Kemal Öztürk şu anda Türkiye'nin en çok konuşulan konularının mimarı oldu.

                Bir bakıma, yazılarında ve konuşmalarında sıkça teorik olarak anlatmaya çalıştığı şeyi, bu kez uygulamalı olarak tüm Türkiye'ye gösterdi.

                Öztürk ayrıca geçtiğimiz günlerde attığı bir tweet ile, bu programların hazırlanmasında emeği geçen herkesin gönüllü olarak çalıştığını belirtti. Bir alkış da onlara gelmeli ki, çok kaliteli bir işe imza atıyorlar.

                Alkışın en büyüğü ise elbette ki Kemal Öztürk'e.

YORUM EKLE