Kentin Reçetesi

Akılcı, bilime ve çağın gerektirdiği düşünce yapısına uygun şehir kurmayı amaçlarken, gelecek Türkiye’sinin inşasına katkı sağlamak içinde planlamalar yapmak gerekmektedir.

Bu amaçla eğitim ve Ar-Ge çalışmaları Sakarya ve Türkiye’nin vazgeçilmezi olmalıdır.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi;

Türkiye’nin ve Sakarya’nın geleceğine yön verebilecek statüde olmasını arzuladığımız bu Üniversitenin kampüsüyle teknolojik ve bilimsel gelişmelere yön verebilecek Ar-Ge merkezleriyle bilim yuvası olmasını diliyorum.

Sakarya’yı jeolojik olarak sahaya yatırdığımızda 2020-2030 yılları arasında olmasına kesin gözüyle bakılan 7 şiddetinin üzerindeki depremin muhtemel hattının İznik-Pamukova-Geyve-Arifiye ve Akyazı olacağı tahmin edilmektedir.

Doç.Dr. Oğuz Gündoğdu’nun Haziran 2020’de yaptığı açıklamada “özellikle Geyve hattında her an büyük bir deprem bekliyorum” uyarısının da kulağımıza küpe olmasını umuyorum.

SUBÜ’nin teknolojik ve Ar-Ge kampüsü yerleşkesinin olması gereken özellikleri;

1) Deprem riski en az olan,

2) Deniziyle, Limanıyla ve Longozuyla cazibe merkezi olan

3) Kuzey Marmara otoyolu ve bağlantı çevre yollarıyla ulaşım rahatlığı sağlayan,

4) Adapazarı-Karasu - Bartın tren hattıyla

İstanbul’dan Bartın’a kadar bütün Batı Karadeniz’i kapsayacak büyük bir bölgenin merkezinde olan

5) Yüzlerce dönüm arazinin mevcudiyetiyle,  her dönem kalkınmaya susamış unutulmuş KARASU - KOCAALİ, birçok özelliği bir arada taşıyarak en ideal kampus yerleşkesi olabileceğini  haykırmaktadır .

Bu yerleşkede mutlaka Bor ile ilgili bir Ar-Ge merkezi olmasının Türk Milletinin ve bütün insanlığın geleceğine yön vereceğine inanıyorum.

Anlatmakla bitiremeyeceğimiz Bor’un sadece üç özelliğinden bahsetmek istiyorum.

- Su ile çalışan araçlarda tertemiz ve çevre dostu bir yakıt olan hidrojenin kullanabilmesini, depolanabilmesini sağlaması nedeniyle geleceğin dünyasında çok önemli bir yer alacağı kesindir.

- Çimento ve çelik ile birleştiğinde mukavemetin çok artığını ve deprem için ne kadar önemli olduğunu ayrıca belirtmek istiyorum.

- Doğal antiseptik özelliğinden yararlanarak sokaklardan, caddelere, binalardan nano teknolojiyle giysilerde bile kullanabileceğimiz borun, corona ve yeni gelebilecek bütün salgınlarda kainatın faydasına olacağını hatırlatarak,

Böyle bir madenin varlık fonuna devredilen Eti maden dışında

Ar-Ge merkezlerini hak ettiğini, bulunacağı yerin ise bağımsızlığımızla özleşmiş Sakarya olması gerektiğini düşünüyorum.

Covid-19 salgınının korkutucu boyutlara ulaştığı şu günlerde halkımızdan el hijyeni, maske ve sosyal mesafeye dikkat etmelerini önemle rica ediyor,

Sağlıklı bol bereketli bir hafta diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Buğra
Buğra - 3 hafta Önce

Sayın hocam siz hastalığa teşhisi koymuş reçeteyi vermişsiniz peki bu reçeteyi basta belediye baskanlari olmak üzere vatandaş olarak bunu uygularmıyiz siz depremde herhangi bir zarar görmemenize rağmen bu çırpınışlarınizi tüm kalbimle takdir ediyorum vatandaşlar olarak her kelimenizin bizim yararımıza olan bu satırları vatandaş ve yetkililer tarafından kulak arkası edilmektedir geçen haftaki eleştrimdede demiştin bence artık depremzedelerin ayaklanması başkanında kafasının artık resetlenmesi gerektiğine inanıyorum ayrica deprem korana ve bor madeni ile ilgili bir bilim kurulu oluşturulmasi gerekliliginede inananlardanim belki o zaman bu vatandaş ve baskanlar sizlerin bu feryadına kulak verirler yine bizleri sakaryayi düşündüğünüz için size çok teşekkür ederim sagolun varolun.

Yahya çukur .
Yahya çukur . - 3 hafta Önce

Önce insan hayatı ve yaşamı olmak kaydıyla Sakarya bölgesi deprem sağlam zemininli bölgeye kurulması insan yaşamı ve hayatı anlamında cok daha anlamlı ve önemli . Şehri yönetenlerin ileri gelenlerin sağlam bir zeminde ünüversitenin kurulmasını sağlamak asli görevi olarak düşünüyorum aksi durumda olacak bir depremde ne pişmanlığın nede aklın önüne gecen nefsi düşüncelerin kimseye faydası olmayacağını düşünüyorum. Küzey bölgesine yapılması ulaşımı sosyal kültürel anlamda kuzey bölgesinin uygun olacağını düşünüyorum.

Ahmet şahindur
Ahmet şahindur - 3 hafta Önce

Yazılarınız her zamanki gibi Harika her zaman sorunların can damarına el atıyorsunuz duyarlılığınız İçin çok teşekkür. Ederim ders alması gerekenler keşke yazılarınızı okuyup feyz alsa saygılar hocam

Alper
Alper - 3 hafta Önce

Her pazartesi sabahı bu yazıları bekler olduk hocam elinize, kalemizine sağlık. Hayırlı bir hafta geçirmeniz dileğiyle..

Paşalı
Paşalı - 3 hafta Önce

Büyükşehir ve ilçelerinde deprem de istifade edilebilecek toplanma alanları mevcut mu acaba, meselâ serdivandakiler AVM ve cadde 54 ucubesiyle heba edildiler, ne deprem öncesi ne de deprem sonrası için hiçbir şey yapılmadığı kanaatindeyim, umarım Üniversitemiz bu gerçekleri görerek Büyükşehir belediyesinin ufkunun açılmasına vesile olur ipe sapa gelmeyen, sadece rant için sahneye konan projeler yerine şehrin ihtiyacını karşılayacak projeler üretirler, bu şehrin size gerçekten ihtiyacı var Hocam, iyi haftalar diliyorum

ayhan sarıca
ayhan sarıca - 3 hafta Önce

Hayır Hocam
Karasu zaten bir çok yatırımı çekmiş durumda.
Bu okul ;
Ya Şehre yakınlığı açısından Yenikent Aşırlar mahallesi ( zemini en sağlam bölge) ,
Yada Tüm yollar üzerinde oluşu ve lokasyonu nedeniyle Kaynarca İlesinde olması daha uygundur.
Saygılar.

tayyar uzun
tayyar uzun - 3 hafta Önce

ksleminize saglik hocam mslesrf deprem gercegini safece sosysl medyada anms gunu olarak netedeyse nayram yapacagiz saka gibi

Tayyar uzun
Tayyar uzun - 3 hafta Önce

Malesef deprem gercegini yoneticilerimiz dahil unuttuk sadece 17 agustoslarda nerede ise bayram gibi kutluyoruz okadar hic bir calisma ve onlem alinmadi alinmiyor ilginctir ki sakarya halkininda sakaryayi yonetenlerden bu konuda hic bir talebi ve baskisinin olmadigini uzulerek gozlemliyorum kaleminize ve akliniza saglik hocam saygilarimla