Kıran kırana bir seçim olacak!

Cumhuriyet Halk Partisi’nin yarın yapılacak olan olağan il kongresinde adayları oldukça heyecanlı, bir o kadar da iddialı gördüm.

Kongre öncesi üç adayla da tek tek görüşerek, kongreye dair görüşlerini ve hedeflerini dinledim. Mevcut İl Başkanı Erdoğan Isır, 2 yıllık il başkanlığında şeffaf bir yönetim sergilediğini ve tüm ilçelerde baskıcı değil, özgür bir yönetim şekli ortaya koyduğunu söylerken, tek adamlık rejiminin karşısında direndiklerinin de altını çizerek, genel merkeze de göndermede bulundu. İl başkanlığı süresince örgüt ne dediyse onu yaptıklarını, örgüte rağmen hiçbir zaman tek başına karar veren bir eylem ortaya koymadığını söyleyen Erdoğan Isır, Cumhuriyet Halk Partisi delegesi; akraba, dost, arkadaş ilişkisine bakmadan oyunu verir diyerek, delegeye olan güvenine vurgu yaptı.

Av. Reyhan Şahin’in ismi genel merkezin adayı, CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un desteklediği isim olarak gündeme geldi. Hatta genel merkezin Reyhan Şahin ile tek aday olarak seçime girmesi üzerinde de il örgütüne baskı uygulandığı da söylendi. Ancak tüm bu söylentilere rağmen CHP 3 adayla kongreye gitme kararı aldı. Reyhan Şahin, kendisi hakkında ortalıkta söylenilen bu sözleri kabul etmeyerek, adaylığı sürecinde genel merkezden kimseyle görüşmediğini, Sakarya’da siyasetin tarihini değiştirmek, partisini iktidara taşımak için aday olduğunu söyledi. Reyhan Şahin, genel merkezin adayı olmadığını söylese de, genel merkez tarafından tam desteklendiği de bir gerçek.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç ile Erdoğan Isır’ın yıldızının bir türlü barışmadığı ve geçtiğimiz yerel ve genel seçimler de de ikisi arasındaki bu gerginliğin, parti içinde büyük sıkıntılar yarattığını da hep beraber  gördük ve yaşadık.

CHP’nin eski il başkanlarından olan Ecevit Keleş, partideki bir diğer adı Atom Karınca. Ecevit Keleş’in ilk il başkanı olduğu yılı çok iyi hatırlıyorum. Yerinde duramayan, kıpır kıpır, heyecanlı, idealist, çalışkan ve yüzü sürekli gülen bir adam. Atom Karınca lakabı da bu özelliklerinden dolayı parti tabanının ona kazandırdığı bir lakap. Ancak Ecevit Keleş’e ne oldu ise il başkanlığı dönemindeki Büyükşehir Belediye başkan adaylığı sürecinde oldu. Ecevit Keleş, o seçimin ardından adeta partiden koptu, uzaklaştı. Hatta kendisinden sonra atanan il yönetimi ile ters düştü ve bir sürü Cumhuriyet Halk Partisi’ne yakışmayan olaylar yaşandı.

Bugün Ecevit Keleş il başkanlığı için yeniden aday. Keleş’in il başkanlığına seçildiği o ilk günlerde ki heyecanını, bugün de gördüm. Partinin büyümesi ve güçlenmesi için birçok projede hazırlamış Keleş. Projeleri arasında en çok ilgimi çeken de ‘Dostluk Komisyonu’ Bu komisyon parti yönetiminden, tabana kadar herkesi kaynaştıracak, bir araya getirecek bir proje. İl başkanı kim olursa olsun bana göre parti içinde bu projeyi hayata geçirmeli.  

YORUM EKLE