Kırkpınarlılar’ın sesi neden duyulmuyor?

Kırkpınarlılar haftalardır, hatta aylardır ayakta.

Sapanca Belediyesi’nin teleferik projesine tepkililer.

Yap-işlet-devret modeliyle ihale edilen projenin en çok başlangıç istasyonunun yeriyle ilgili eleştirileri var.

Ve o arazinin bu tür bir yapılaşmayla bir anlamda imara açılmasını istemiyorlar.

Haftalardır kadın-erkek, genç yaşlı teleferik nöbeti tutuyorlar.

Dün bu eylemin başını çeken Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü Derneği Başkanı Hüsamettin Koplu Yönetim Kurulu üyeleri Alper Keşan, Mustafa Bağdat ve İzzet Sağıroğlu gazeteye ziyarete geldiler.

Geçen yıl bu proje ilk gündeme geldiğinde de gazeteye gelmişler ve görüşmüştük.

Bu kez yanlarında Makine Mühendisleri Odası Temsilcisi Salim Aydın ve Elektrik Mühendisleri Odası Temsilci Yardımcısı Turgay Demirgövde vardı.

Uzun uzun projeyi konuştuk.

Proje ile ilgili temel eleştirileri şunlar:

1-Başlangıç istasyonunun bulunduğu alan daha önce deprem toplanma alanı olarak belirlenmiş.

2-Sahipleri bu araziyi yeşil alan olarak kullanılmak üzere şartlı bağışlamış.

3-Burada inşa edilecek yer altı otoparkı, Sapanca Gölünü besleyen yer altı derelerine zarar verecek.

4-Oluşacak yoğunluğu İzmit Caddesi’nin Kırkpınar girişindeki yoğunluğu çekilmez hale getirecek. Şu anda bile hafta sonları trafik dakikalarca kitleniyor.

5-Teleferik nedeniyle binlerce ağaç kesilecek. Oluşacak koridorda ormandan Kırkpınar’a yapay bir dere oluşacak ve yağışlarda Kırkpınar’ı sel alacak.

Proje süreciyle ilgili iddiaları ise şunlar:

1-Aydın Yılmazer zamanında gerçekleştirilen ihalede yeterli katılım sağlanmadı. Tek firma vardı onun da teklifi kabul edildi.

2-Proje parça parça ihale edilseydi belediye çok daha kazançlı olurdu.

3- Mevcut Belediye Başkanı Özcan Özen, belediyenin peşinat olarak verdiği para (1 buçuk milyon kadar) geri ödenemediği için ihalenin feshedilemediği söylüyor.

4- Oysa firma yer tesliminden sonra kendilerine sözleşmeyle tanınan sürede inşaata başlamadı. Bu yüzden sözleşme tek taraflı olarak tazminatsız bir şekilde feshedilebilir.

5-Şu ana kadar firma teleferik ihalesiyle ilgili projenin bütününü hazırlamış değil. 5 hafta önce hazırladıkları avam bir projeyle geçici bir ruhsat alınmış. İnşaata da bununla başlanmış.

6-O gün Belediye Başkan Yardımcısı, yeni projeyle inşaata başlanacağını söylemiş. Önümüzdeki hafta başında istasyon alanında inşaatın başlanacağı söyleniyor. 

7- Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü Derneği tarafından açılan davalar sürüyor. Dava süreci henüz tamamlanmadı. Bilirkişilerin raporları projenin çevreye vereceği zararı açıkça ortaya koyuyor.

8-Bu süreçte ne önceki Başkan Yılmazer, ne de şimdiki Başkan Özen, projeye tepki gösteren Kırkpınar halkını dinledi. Halkın tepkisi hiç önemsenmedi. 

9- Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü Derneği yönetimi seslerini duyurmak için AKP dahil tüm siyasi partileri ziyaret ettiler. Ancak tüm çabaları şu ana kadar sonuçsuz kaldı.

Bu hafta sonu seslerini duyurabilmek adına daha büyük eylemler planlayan Kırkpınarlılar “ Hafta başında gelip, inşaata başlayacaklarmış. Biz tüm gücümüzle engellemeye çalışacağız. Kırkpınar’la birlikte Sapanca Ormanlarına ve Sapanca Gölüne büyük zararı olacağını düşündüğümüz bu projeden vazgeçilmesini veya revize edilmesini istiyoruz. Kırkpınar’ı bitirecek bu projeye karşıyız. Orada ancak bedenlerimizi çiğneyip inşaat yaparlar” dediler.

Biz de birçok kez bu konuyu haberleştirdik…

Sapanca Belediyesi’nin inatçı ve ısrarcı tutumuna bakılırsa yeteri kadar seslerini duyuramadık gibi geliyor.

Buradan Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen’e seslenmek istiyorum:

Size sesini duyurmak isteyen Kırkpınarlılar sizin seçmeniniz ve hemen yanıbaşınızdalar. Koltuğunuzdan iki dakika kalkın ve yanlarına gidin. Siz gitmiyorsanız onları çağırın bir dinleyin… Biraz vicdanınız varsa eminim onlara hak verecek ve projeden vazgeçeceksiniz.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim AYDIN
Salim AYDIN - 1 yıl Önce

Emeğine yüreğine sağlık Dostum

hakan
hakan - 1 yıl Önce

şu şehirde ne düzgün yapıldı ki????!!!!