Kıymet-i harbiyesi var mı?

Geride kalan günlerde Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün basın toplantısı düzenlemiş. Toplantıda Sakarya ile ilgili çok önemli noktalara temasta bulunmuş. Karasu Demiryolu projesine değinmiş, 1000 yataklı hastaneye atıfta bulunmuş, adliye binası ile ilgili eleştirilerde bulunmuş.

Kesinlikle haklı. Demiryolu projesi batmış bir proje. Toparlanması da çok mümkün görünmüyor.

Sakarya’nın 1000 yataklı hastane ihtiyacı zaten tartışılmaz bir konu.

Ayhan Bey’in saydıklarının üstüne daha onlarca konu sıralanabilir. Bunların yapılması talep edilebilir. Yapılan yanlışlar dile getirilebilir.

Ancak Ayhan Bey icraatlarını eleştirdiği partiden 4 dönem milletvekilliği yaptı. Dahası son yerel seçimden sonra iktidar partisinden seçimi kazanan belediye başkanlarına tebrik ziyaretlerinde bulundu.

Nisan ayının sonuna kadar bu ziyaretleri tamamladı. İşin enteresanı Sakarya’nın demiryolu, 1000 yataklı hastane ve adliye binası sorunları geride kalan nisan ayında da mevcuttu.

Yani Ayhan Bey istese o ziyaretlerde de bu konuları dile getirebilir, en azından Karasu Belediye Başkanı’nı ziyaret ettiğinde, “Bu konuda ısrarcı ve takipçi olun” diyebilirdi. Ama demedi. Dediyse de ziyaret basına kapalı olduğundan (ya da en azından haber verilmediğinden) kimsenin haberi olmadı.

Etkiniz varken, yetkiniz de elinizdeyken Sakarya için bunları dile getir(e)memiş olduğunuz halde bugün söylemenizin kıymeti harbiyesi olur mu? Onu da siz bilirsiniz. Sonuçta 4 dönem milletvekilliği yapmış adamsınız.

Onu da biz mi tespit edelim…

Yoksa paramız yok

Hava sıcaklığı 7 derece. Nem oranı yüzde 80. Yağış ihtimali kuvvetli. Rüzgar da var üstelik. Ama Tatangalar stattaki yerini almış. Pek çoğu aileleri ile gelmiş üstelik de. Yağmur var, oralı olmamış, rüzgar fırtına olsa ciddiye almamış, hava soğuk aldırmamış. Tribündeki yerini almış.

Sonunda Sakaryaspor zor da olsa kazanmış. Bu taraftarı üzmeyin. Maç kazanılır, kaybedilir. Para kaybedilir, kazanılır. İmaj kaybedilirse zor da olsa toparlanır. Ama taraftar kaybedilirse bir şehir kaybedilir. Ne olur daha hassas olalım.

Allah kolaylık versin

Cumartesi günü çıkan gazetemizin manşeti çok önemliydi. Zira Sapanca Belediye Başkanı Özcan Özen çok samimi cümlelerle durumu anlatmış. Teleferik ihalesinin kendilerinden önceki dönemde yapıldığını, onun için ellerinin kollarının bağlı olduğunu söylüyor.

Devlette devamlılık esas. Sizden önceki de başkandı siz de başkansınız. Haliyle başkan söz vermiş oluyor. Üstelik de mevcut başkan bir önceki başkan ile aynı partiye mensup. Yani aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.

Muhtemelen caydırıcı bir tazminat da söz konusu. Tutsan tutulmuyor bıraksan kurtulunmuyor.

Allah başta Başkan Özen olmak üzere tüm Sapancalılara kolaylık versin.

Haber dili

Haberlerde kullanılan dil haberin gerisini tahmin etmemize neden oluyor. Mesela bir haber başlığında “Yabancı uyruklu” ibaresi gördüğünüzde aklımıza “sınır dışı” geliyor. “Suriyeli” diye başlıyorsa bir haber ya yangın oluyor ya da bir kavga hadisesinden bahsediliyor. Yani haberin başlığını gördüğümüzde sonucunu anlamamız da mümkün oluyor.

Anlamını bilsek ne olur ki

Manasız şarkılarla eğlenmek de bize özgü. Bir ortamda bir arkadaş bir şeyler mırıldanıyordu. Diğeri dönüp, “Türklere hakaret eden bir parça söylüyorsun. Anlamı şu şekilde” diyip izahat verdi.

Oysa anlamını bilsek de eğlendiğimiz acılı şarkılarımız, türkülerimiz var bizim. Çanakkale Savaşı’na uğurlananlar için yakılmış “Hey on beşli” türküsünün “Aslan yârim kız senin adın Hediye” kısmında herkes el çırpmıyor mu?

Ya da “Biliyorum ayıracak bu son mektup ikimizi” şarkısı koro haline söylenmiyor mu?

“Sevenleri sevdiğine vermediler, vermediler” diye göbek atan toplum bizimki değil mi?

Anlamını biliyor ya da bilmiyor olmamız önemli değil. Biz hayatın anlamını değil ritmini seviyoruz. Ne söylendiğinden çok nasıl söylendiğine bakıyoruz…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Malazgirt.....71
Malazgirt.....71 - 10 ay Önce

Ayhan Sefer 4 dönem MV oldu ; köyü Konukluya giderken zamanında yanlış yapılmış bir köprüyü bile düzelttiremedi .Şimdi kalkmış bol kepçe atıyor.....