Kocaali, Büyükşehir'den hak ettiği hizmeti bekliyor!

Büyükşehir belediye yönetimleri topluma ve sorumlu oldukları tüm bölgelere eşit hizmet üretmekle mükelleftirler.
Bu yönüyle yerel yönetimler, merkezi yönetimlerden bir farkları yoktur.
En azından kâğıt üzerinde yoktur.
Üst ve alt belediyeler sorumlu oldukları bölgeler arasında üst, altyapı ve sosyal donatı hizmetlerini eşit dağıtmalı.
Şehirlerin ve şehirlerde yaşayan insanların anlık ve gelecekteki ihtiyaçları göz önüne alarak planlandığı, ilgili ve sorumlular tarafından zaman zaman ifade edilmektedir.
Ancak eşit, kırsalla merkezi kapsayan, şehrin bütününde denge gerektiren, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarını göz önünde bulundurmak önemli.
Sakarya’da farklılıkları giderecek hizmetleri planlayanların planları, bugün sahada ne kadar gerçeğe dönüşebiliyor?
Yıllardır bazı ilçelerde hizmeti sadece asfalt dökmekten ibaret gören ve bunu topluma sunan yönetim anlayışını duyarlı toplum, kamuoyu gözlemleyebiliyor.
Bu anlayıştaki yöneticiler günü belki kurtarabilir.
Ancak hakikat çok farklı.
Örneğin, Kocaali il merkezine en uzak ilçelerden biri.
“Gözden uzak olan, gönülden uzak olur.” Sözü tam bu ilçeyi ifade etmektedir.
Bu nedenle olacak ki, Kocaali bu güne kadar yeterince büyükşehir belediyesinin yatırımlarından yararlanamadı.
Bugün neredeyse tüm ilçelerde SAMEK’in düzenlediği kurs hizmetlerinin ’de verildiği, her biri ilçelerin sosyal yaşam merkezi olan kültür merkezleri bugüne kadar her seçim arifesinde ve diğer zamanlarda söz verilmesine rağmen Kocaali’ye yapılmamıştır.
Bugün Kocaali’de Büyükşehir belediyesi iştiraki olan SAMEK şemsiyesi altında, iş insanı Turan Kalfa’nın Sakarya Büyükşehir Belediyesine bedelsiz tahsis ettiği donanımlı yapıda topluma farklı dallarda kurs, ya da eğitim verilebilecek.
SAMEK’İN Kocaali’de faaliyete geçmesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin bu ilçeye karşı bugüne kadar gerçekleştirmediği hizmetleri yaptı anlamına gelmemektedir.
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kocaali Halkına karşı, bugüne kadar yerine getirmediği sorumluklarını, başta kültür merkezi olmak üzere yerine getirmek için daha fazla geç kalmamalı.Ekrem Yüce’nin yanlışını kim düzeltecek!.
 Sakarya Büyükşehir meclisinde SAMEK’in Kocaali’de açacağı kurslar için gerekli olan izleklerin (prosedürlerin) yerine getirilmesi için Ekrem Yüce ve gerektiğinde meclis onayına sunulmak üzere yetki oylaması yapıldı.
Yapılan oylama öncesi Kocaali belediye başkanı Ahmet Acar ve Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, SAMEK’e bina tahsisi yapan iş İnsanı Turan Kalfa’ya teşekkür konuşması yaptılar.
Ekrem Yüce, Kocaali’nin adını telaffuz ederken “sık sık” Kocaali yerine, Kocaeli ifadelerini kullandı.
Bir büyükşehir belediye başkanı sorumlu olduğu bir ilçenin adını telaffuz ederken yanlışa düşmemeli
Düşerse düzeltmeli.
Yaptığı yanlışı fark etmeyerek, düzeltmiyorsa o ilçenin yöneticileri bulundukları ortamda gerekli düzletmeleri yapmaları için söz almalılar..

YORUM EKLE