Kocaali kimya ihtisas OSB gerçekleri ve yüzleşme! (1)

Sakarya tarım, turizm ve sanayi ile anılan bir ilimiz.
Bu ilimizin bir başka özelliği de, gerçekten doğanın bütün çeşitliliği ve bu çeşitliliğin verdiği ihtişamla anılmasıdır.
Böyle bir bölgede yaşayan insanlar ve yöneticilerimiz her konuda attıkları adımı 2 kere düşünerek atmak mecburiyetindeler.
İlçemiz Kocaali’de kurulması düşünülen, Kimya İhtisasa Organize bölgesi etrafında doğaldır ki, bir tartışma yaşanmaktadır.
Bu tartışmanın bir tarafında bulunmaktayım.
Sözcülüğünü üstlendiğim Kocaali Sivil Toplum Platformu ve Kocaali’de yaşayan bir yurttaş olarak konunun yakinen takipçiliğini yapmaktayım.
Bu doğrultuda 09.12.2019 tarihinde Gazetemiz Sakarya Yenihaberde ilk haberimizi kamuoyu ile paylaştık.
Daha önce Kocaali Belediye Başkanı Sn. Ahmet Acar’ın daveti üzerine Meclis üyesi Sn. Enver Çelik’inde olduğu 06.12.2019 Cuma günü belediye başkanlık makamında bir toplantı gerçekleştirdik.
O toplantıda Sn. Başkanla ve Meclis üyesiyle konuyu ayrıntılı bir şekilde konuşma, müzakere etme fırsatımız oldu.
Gerçekleştirdiğimiz toplantıdan çıkmadan önce “böyle bir sanayi için Kocaali ilçemiz, içerdiği özelikler nedeniyle, ‘Başta Fındık Tarımı olmak üzere ve Tarım çeşitliliği, Turizm, Su kaynakları ve insan yoğunluğu içeren bir alanda kimya OSB sanayinin planlanması, dolaysıyla insan sağlığı’ açısından uygun olmadığını ifade ettim.
Ve böyle bir sanayiye karşı harekete geçeceğimi, ilçede ve ilde kamuoyu oluşturacağımı belirttim.
Ancak 11.12.2019 tarihinde örnek bölge olarak “Kocaali halkına ve kamuoyuna yutturulmak istenen” Dilovası’ndaki kimya ihtisas bölgesi, OSB tesislerini ziyaret etmeyi toplantıda kartlaştırdık.
Bu doğrultuda Meclis üyesi Sn. Enver Çelik’le ziyaret için sözleştik.
Ancak meclis üyesi Enver Çelik’le 05.12.2019 Salı günü telefonla yaptığım görüşmede beninle Dilovası’na gelmeyeceğini ifade etti.
Bunun nedeni nedir diye sorduğumda, sen orada ziyaret etiğimiz sanayi tesislerinde “Çapraz sorular sorarsın, dolaysıyla ben bu durumdan rahatsız olur, müdahale ederim” ifadelerini kullandı.

Bende görüşüne katılmamakla birlikte saygı duyarak, Kocaali’de bir sivil toplum derneğinin başkanlığını yapan, aynı zamanda bugün ki iktidarla birlikte yürüyen bir siyasi partinin kimliğini de taşıyan Sn. Şaban Tan’la birlikte Dilovası bölgesine birlikte gittik.
Ziyaretimizin ayrıntılarını bugün Sakarya Yenihaber gazetemizde “Kimya dosyası haberimizde okuya bilirsiniz.”
Tüm bu faaliyetlerimiz kamuoyunun gözü önünde şeffaf süreçte gerçekleştirdik.

* * *

Sakarya Valisi, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Kocaali ve sanayi düşmanı mı?

Kamuoyunu aydınlatmayı hedefleyen Kimya sanayisiyle ilgili  “İmza kampanyalarımız ve haberler içerikli” çalışmalarımız neticesinde konuyu ilçe, il ve kısmen ’de olsa ülke gündemine taşıyabildik.
Bu doğrultuda ilimiz Sakarya’nın mülki amiri Sn. Vali, böyle bir sanayi kolunun Kocaali’nin yapısı nedeniyle uygun olmadığını, hatta vebali olduğunu ifade ettiler.
Büyükşehir belediye başkanı Sn. Ekrem Yüce aynı şekilde, gündemlerinde böyle bir konunun olmadığını ifade ettiler.
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı Sn. Akgün Altuğ gazetemiz genel yayın yönetmeni Sn. Sezai Matur’a yaptığı açıklamada “Biz şehri kirletecek bir OSB’nin kuruluşu işinde olmayız. Bundan herkes emin olmalı” diye açıklama yaptı.
Ayrıca Kocaali’de faaliyetlerde bulunan, Ziraat Odası, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ve görüşme fırsatı yakaladığım siyasi partilerin ilçe temsilcileri Kocaali Sivil Toplum paydaşları olarak ’da bu çalışmalarımıza, başlattığımız imza kampanyalarına atıkları imzalarla açık destek verdiler.
Sakarya Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sn. Avni Uçar çalışmalarımıza açık destek sağlayarak kampanyamıza imza attılar.
Her şeyden önemlisi başlattığımız imza kampanyasına bugüne kadar ilçe halkı sahip çıktı.
Bugün itibariyle muhataplarına ulaştıracağımız imza sayımız 2000 sayısına ulaştı.
İlçenin ve ülkenin geleceği olan gençlerimizin kurduğu “Kocaali Gençlik Derneği” Kocaali’nin karşı karşıya kaldığı tehlikenin farkına varıp, imza kampanyamızı bir paydaş olarak sahiplendiler.
Dernek yönetici ve üyeleri Kocaali halkının imza kampanyamıza katılımı için yönetim ve üyeleriyle birlikte aktif çalışma içerisine girdiler..

Kimya Hakikatiyle yüzleşme devam edecek ..

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sayın Sarı
Sayın Sarı - 10 ay Önce

Sayin şerif bey
Yaptiklarinizi takdir ile takip etmek ile birlikte
İlcenizde bulunan sadece olumsuzluklari yazinizda paylasiyorsunuz guzel yanlarida paylasmanizi rica ederiz

Koca Ali
Koca Ali - 10 ay Önce

Ozaman sıra sizde
Madem vali gıda organize sanayi daha iyi olur diyor buyrun meydan onun yapsın madem
Kocaalide issizlik sorununa kendisi el atsın
Ondan daha yetkili makammı var