Kocaali kimya ihtisas OSB gerçekleri ve yüzleşme! (2)

.

.

.

Aynı şekilde Platform olarak tüm sorumluklarımızı yerine getirmek için Kocaali, Karasu ve Akçakoca halkını bilgilendirme amaçlı planlarımızı uygulamaya çalıştık.
Bu doğrultuda geçtiğimiz hafta Karasu ilçemizde, sivil toplum temsilcileriyle bölgemiz adına başarılı bir toplantı gerçekleştirdik.
Yaptığımız toplantıda bölgemizde kurulması muhtemel kimya ihtisasa OSB’nin örnekleriyle sabit olan zararları hakkında, Karasu halkının temsilcileriyle şeffaf bir içerikte, ulaştığımız bilgiler çerçevesinde görüşlerimizi paylaştık.
Bu hafta sonu Akçakoca ilçemizde aynı toplantıyı gerçekleştirmek üzere gerekli çalışmalarımızı, bu ilçemizin sivil toplum temsilcileriyle birlikte planlayarak sonuçlandırma aşamasına geldik.
Süreç içerisinde ilçemizde ve ilimizde siyasi parti temsilcileriyle görüşme fırsatımız oldu.
Adapazarı Akşam Haberleri gazetesinin 68. kuruluş yıl dönümü münasebetiyle yapılan etkinlikte görüştüğüm, İyi parti il başkanı Sn. Selçuk Kılıçaslan ve Saadet Partisi İl başkanı Sn. Fahrettin Bay konuyu yakın takip etiklerini, basın üzerinden bilgilendiklerini, Kimya İhtisasa OSB’nin bölge için hiçte doğru tercih olmadığını hakkında görüşlerini ifade ettiler.
Ayrıca konu hakkında partilerinin ilgili birimlerinin gerekli çalışmaları yaptıklarını bilgisini paylaştılar.
Daha önce İktidar ve diğer muhalefet partilerinin il temsilcileri konu hakkında görüşlerini kamuoyuyla basın üzerinden paylaşmışlardı.


***

Derdimiz ne?

Bütün bu çalışmaları neden yapıyoruz? 
Siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütleri ve toplumu bilgilendirme görevi olan basın yayın kuruluşlarının yaşadıkları toplumun düşmanları olabilirler mi?
İlimizin, ilçelerimizin ve bölgemizin gelişmesini istemiyorlar mı?
Tabii ki hayır.
Kurum ve kuruluşlar İnsanlar yaşadıkları bölgeyle uyumlu sanayii ya da onun adı her neyse, o sanayi kolunun bölgemize gelmesine itiraz etmiyorlar. Bilakis çevreyle barışık sanayinin gelmesine kimse itiraz etmiyor.
İnsanlar, gelecekleriyle ilgili endişeye şevk eden kimya ihtisas OSB gibi çalışmalara, olağandır ki tereddütlü bakıyorlar ve ulaştıkları bilgiler ışığında itiraz ediyorlar.
Ulaştıkları bilgilerden, Kimya İhtisas OSB yapılanmaları, tarımı, suyu, havayı, ürettiği ve salgıladığı ağır maddeler içerir tesislerin bölgenin, yaşadığımız evrenin var oluşundan itibaren şekillenerek günümüze ulaşmış halinin zamanla yerle bir edeceği gerçeği ortada olduğunu görüyorlar.
İnsanların hakikate dikkat çekerek, atalarının bıraktıkları toprakları, yaşam alanlarını korumak için haklı itirazlarını açıkça paylaşıyorlar.
Bundan doğal ne olabilir?
Bir canlı gidişatı görüyor ve düşünüyorsa, yaşadığı topraklar için söz söylemesi, söz hakkı olması kadar olağan ne olabilir?
Bölge halkının neredeyse tek geçim kaynağı olan fındık üretiminin, kimya ihtisas OSB’nin ürettiği kanserojen maddelerin tehdidiyle ilgili, raporlara dayanan bilgi paylaşımlarından Kocaali ilçemizde, bazı kişi ve gruplar neden rahatsız olurlar?
Ülkemizde ve Sakarya’mızda “yaşamı sadece yaşadıkları andan, kuşaktan ve kazançtan ibaretten gören anlayışı” kamuoyunda görünür kılmak, halka ifşa etmek basının görevlerinden biri değilse, basın ne görevi yapar?
Dolaysıyla gelecek kuşakların yaşam alanlarına göz dikmiş köhnemiş, insanlıktan gerekli olan azami nasibini alamamış anlayışın tam karşısında, asgari sağlıklı yaşamı savunmak insani bir vazifedir.
Bu vazifeyi yerine getirmeye basın yayın kuruluşlarıyla birlikte hep birlikte devam etmeliyiz!..
Devam edecek!..

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bilgi sahibi
Bilgi sahibi - 7 ay Önce

Şerif bey sizede yazacak konu çıktı,
Birazda başka konularda yazılarınızı görelim
Yoksa tek sorununuz muhalefet gayesimi?