Kocaali kimya ihtisas OSB gerçekleri ve yüzleşme! (3)Sanayi bölgelerinin kurulmasıyla ilgili belirleyici tarafların biride, o bölgenin “Sanayi ve Ticaret Odası’nın” tutumudur.
Bu anlamda Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının nihai görüşleri kamuoyunca merak ediliyordu.
SATSO başkanı Kocaali Kimya OSB ile ilgili nihai kararlarını “Kimya OSB’yi Durdurduk” bilgisini kamuoyuyla paylaştılar.

Ancak SATSO başkanı Sn. Akgün Altuğ’un, basının bu konuda aldığı, kamuoyunu bilgilendireme sorumluluğunu, Gazeteler tarafından dallanıp budaklandırılması bence yanlıştı" İfadeleri konunun öneminden uzak açıklamalar içermekteydi.
Bir toplumun varsa sorunları, şeffaf bir süreçte ilgili tarafların kamuoyunda açıkça tartışması gerekir.
Bu tartışmaları basının haber yapması, ancak kamuoyunda yapılan tartışmalara katkı sunacağı kanaatindeyim.Tehlikenin farkındayız!


Sakarya ili, yakın komşu Kocaeli ve İstanbul illerimizde geçmişte kurulmuş, bugün içerikleri nedeniyle “kirli ve tehlikeli sanayi” olarak adlandırılan kimya ihtisas OSB gibi fabrikaların hedefi halinde.
Hedefi halinde diyorum çünkü, bulundukları illerde haklı kamuoyu baskısı ile karşı karşıya kalan bu işletme sahipleri, kendilerine Sakarya gibi “lojistik avantajlar sağlayan yeni bölgelere fabrikalarını taşımak” ya da yeni OSB organizasyonlarıyla kurmak istiyorlar.
İş insanlarının bu istekleri “kendi çıkarları” acısından gayet olağan.
Ancak toplumu temsil eden yerel dinamiklerin bu konuda “son sözü söyleme haklarının olduğunu” herkesin bilmesi gerekir. .
Bu doğrultuda yapılan; “Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası başkanı ve ilgili temsilcilerin, Sakarya sanayi konusunda artık seçici olmalı, tarım alanlarımızı korumalıyız, artık yeterince OSB ilimize kuruldu ve daha dikkatli olmalıyız” içeriğinde zaman zaman açıklamaları okumaktayız.
Aynı şekilde Ziraat Odaları Birliği, Sakarya’da tarım alanlarının daha fazla tahrip edilmemeli anlamına gelen açıklamaları kamuoyunda zaman zaman yüksek sesle dilendiriyorlar. .
Bu açıklamalardan anlıyoruz ki, İl kamuoyunda “İstanbul ve Kocaeli illerimizden kovulmak istenen “verimli tarım alanı Akova başta olmak üzere, Sakarya’nın bütünü için, yakın ve uzun vadede tehlike içeren kirli ve tehlikeli sanayi” konusunda ortak bir konsensüs-uzlaşma sağlanmış gözüküyor.
En azından açıklamalar ışığında Sakarya bütününde görüntü bu yönde.

2019 yılının son ayı olan Aralık’ın neredeyse tamamında ilimizin gündemine gelen, ilin önemli su kaynaklarının, tarım, turizm bölgelerinin bulunduğu alanın tam kalbine, Kocaali ilçemize kurulmak istenen “Kimya İhtisas Organize Sanayi” bölgesi etrafında tartışma sürdü.
Bu tartışmalar sonucunda yapılan açıklamalar ve ulaştığımız kaynaklar, şimdilik(!) “kimya ihtisas OSB konusu soğutulmaya” alındığı kanaatimizi güçlendiriyor. 


Kimya ihtisas OSB mücadelesi sürecek!


Zira geçtiğimiz hafta iş insanı ve gazetemizin imtiyaz sahibi Sn. Turan Kalfa’nın Kocaali.Com internet sitesinde, Kimya ihtisas OSB ile ilgili paylaştığı yazısı nedeniyle konu hakkında görüşmemizde “konunun büyüklüğüne ve ilgili iş insanlarının ilimizde ve başkent merkezli ilişkilerine dikkat” çekmesi açıkça Sakarya kamuoyu olarak nasıl bir güçle mücadele ettiğimiz hakkında, bugüne kadar hiçte fark etmediğimiz ip uçlarını veriyordu.
Edindiğimiz yeni bilgiler, Kocaali’de kurulmak istenen Kimya İhtisas OSB tehlikenin sürdüğünü, bu projenin büyüklüğü ve bölgenin lojistik avantajları nedeniyle uluslararası kimya şirketlerinin ve bu şirketlerin yerel ortaklarının konuya “tahminimizden daha büyük iştahla yaklaştıklarını” ortaya koyuyor.

Sakarya’nın ve İstanbul’un su kaynaklarının dibine, fındık üreticilerinin gelirine ve ekolojik sistemin bütününe, dolaysıyla hayatın tam kalbine saplanmak istenen Kimya ihtisas OSB’ye karşı, 2020 başta olmak üzere, “gelecek yılların mücadele içerisinde gececiği” anlaşılıyor. .

Herkese doğayla dostluk içerisinde, sağlıklı yılar dilerim.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal tuna
Cemal tuna - 8 ay Önce

Kocaali ilçesine kimya ile ilgili sanayi değil, fındık ile ilgili sanayi kurulması uygundur. Boya sanayi nin bulunduğu dilovası'nda yaşam. İlçemizde bu tehlikeli sanayinin getirilmesi felakettir. Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.

Niyazi Balcıoğlu
Niyazi Balcıoğlu - 8 ay Önce

Her zaman doğrunun yanındayız.