Kocaali'de güzel gelişmelerde oluyor!..


Gazetelerde yazı yazmak zor iş olduğuna inanıyorum.
Bu zorluk yazarın olaya hangi açıdan baktığı ile ilintili olduğu da bir hakikat.
Köşe yazarının görevi yöneticilere, iktidar sahiplerine methiyeler dizmek olmadığına inanırım.
Bir köşe yazarı, toplumu ilgilendiren herhangi bir konuyu ele alırken ilk önce okuyucusuna ve yaşadığı topluma karşı sorumluluk taşımalı.

Sakarya geneli olduğu gibi, yaşadığım ilçede gördüğüm eksiklikler hakkında gözlemlerim doğrultusunda zaman zaman, eleştirel yazılar yazmaktayım.
Kocaali ilçemiz bir türlü kabuğunu karamadığıyla ilgili bir görüş kamuoyunda hâkim.
Bu görüşe bende katılmaktayım.
Kocaali tarihi boyunca yerel seçimlerde daima iktidar partisi mensubu kişilerce belediye yönetildi.
İktidar kadrolarından seçilen yerel yöneticiler halka taahhütlerini bir türlü yerine getiremeyerek, oluşturdukları beklentilere cevap veremediler.
Genellikle insanlar yaşadığı bölgeyle, yakın diğer yerleşim yerlerini kıyaslayarak, sosyal gelişme ve kalkınma adına bir fikir yürütebilir, kıyaslama yapabiliyorlar.
Bu durum zaman zaman ilçede bazı konular gündeme geldiğinde tartışma konusu olabiliyor.
Örneğin yıllardır bir türlü bitirilemeyen “Kocaali Meslek Yüksek Okulu” inşaatı gibi.
Bu durumu kabullenemeyen “Kocaali’yi gerçekten karşılıksız seven hayırsever bir insanın katkılarıyla”, Sakarya uygulamalı bilimler üniversite ve dernek yönetimi nihayetinde bir çıkış noktasında buluşarak, yıllardır çözülemeyen soruna çözüm ürettiler.
Kamuoyunun ilgisinin ve basın yayım kuruluşlarının bu konuyu gündemde tutmaları, sorunun çözülmesinde belirleyici etken olduğuna inanıyorum.
Siyasilerin seçim arifelerinde olsa dahi, konuya dâhil olarak çözümün bir parçası olmaları, geçte olsa kendileri açısından doğru bir adımdır.
Şimdi siyasilerden, iktidar mensuplarından beklenti;
Kocaali ilçesinde en yakın sürede yüksekokul açılabilmesi için mevcut imkânların değerlendirilmesi için yapılan öneri ve talepleri karşılama yönünde gerekli girişimlere bir an önce başlama yönündedir.

Kocaali Caferiye mahallesinde yapılan, Ortaköy konutlarında atıl durumda duran okul binasının Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesine geçici tahsisidir.

                                                         
                                             
*        *      *

Kocaali belediyesi soruna çözüm üretmeli!.


Kocaali ilçesine son yıllarda daha çok misafir, ziyaretçi ilgisi başladı.
Bu ilginin birçok nedeni var.
Bunlardan bence en önemlisi, Kocaali plajında yapılaşma sınırlamasına riayet edilmesidir.
Ayrıca Kocaali plajının belli bir tertip ve düzen içerisinde bugüne kadar halka, ilçeye gelen misafirlere hizmet vermesidir.
Ancak son aylarda kurumlar arası iletişimsizlikten bazı sorunlar ilçe merkez plajında düzensizliğe neden olduğu gözlenmektedir.
Bu düzensizlik merkez plajından yararlanan Kocaali’de ikamet eden halkın ve ilçeye tatile gelen misafirleri direk etkilemektedir.
İnsanların yoğun olarak yararlandığı kumsal alanlarını işletmeciler tarafından bölüşülerek, şezlong  kiralanması, yoğun olarak kullanılan plaj bölgelerinde sorunlara neden olması kaçınılmazdır.
Kocaali belediye yönetimi şikâyet konusu olan girişim ve uygulamaların önüne geçmeli.
Bunun için resmi kurum ve kuruluşlarla görüşerek, Kocaali plajındaki soruna daha fazla geç kalmadan bir çözüm üretmelidir.

                                           
                                    
*            *         *

Turan Kalfa ’ya, kocaman alkış..

Bir kişi ne kadar yardım sever olabilir?
Bir kişi okullara, spor kulüplerine, yardıma muhtaç insanlara ne kadar bütçe ayırabilir?
Bir kişi yaşadığı bölgedeki köylere, sivil ve resmi organizasyonlara bıkmadan usanmadan destek vermesi ve bu desteğini sürekli hale ne kadar getirebilir?
Kaç kişi sevdiği ilçenin plajına iskele yapılması için öncülük eder?
Bir insan yaşadığı bölgeyi, ilçeyi ne kadar sevebilir, ilgilenebilir, bilemiyorum.
Çocukluğunun ve gençliğinin bir kısmının geçtiği, çok sevdiği ilçesi Kocaali’ye ilgisini ve sevgisini hiç kaybetmemiş bir kadirşinaslık.
Bu ilgisini ve sevgisini geçmişlerine saygısı ve geleceğimiz olan Kocaalili gençlere sevgisinden kaynaklandığını biliyorum.
Kocaali’li iş insanı Turan Kalfa, yaşadığı topluma maddi manevi katkılarıyla gerçekten değer katıyor
Hiçbir beklenti içerisinde olmadan bu yardımları yapan her insana olduğu gibi Sn. Turan Kalfa ’da yazılarıma konu oluyor ve alkışı hak ediyor..

YORUM EKLE