Konaklama Vergisi Uygulamaları

Değerli okurlar,

Bu haftaki yazıda ülkemizde yeni uygulanacak olan konaklama vergisinden bahsetmek istiyorum.

Kamu harcamaları ve yatırımların artması ile oluşan finansman ihtiyacının en etkili kaynağı kuşkusuz vergi gelirleridir. Ülkemizdeki pratiğinden bahsetmeden önce diğer devletlerdeki konaklama vergisi uygulamalarından bahsetmenin yararlı olacağını düşünüyorum.

Almanya’da turist vergisi (Kurtaxe) şehir otoriteleri ve turizmcilerin ortak kararı ile belirlenmektedir. Vergi,  şehirler  arasında farklılık gösterdiği gibi iş seyahati için gidenler bu vergiden muaf tutulmaktadır.

İtalya’da ise 2011 yılından bu yana turist vergisi (Tassa di Soggiorno) uygulanmaktadır. Otellerin niteliği ve konaklanan gece sayısı vergi tutarını etkilemektedir.

Hollanda’da Turist Konaklama Vergisi (Toeristenbelasting) gecelik kişi başı olarak uygulanırken, Fransa’da bu verginin tarihi 100 yıl öncesine dayanmaktadır.

Bu vergi türü Belçika’da “şehir vergisi” adıyla yerel yönetimler tarafından toplanmaktadır.

ABD’nin birçok eyaletinde uygulanmakta olan konaklama vergisi bu ülkede “otel doluluk vergisi” (Hotel Occupancy Tax) veya “otel oda vergisi” (Hotel Room Tax) isimleri ile bilinmektedir.

Uzakdoğu ülkelerinde Japonya’da halen bu vergi türü uygulanırken, Hong Kong’da 2008 yılında yürürlükten kaldırılmıştır.

Konaklama vergisi, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde konaklama ücretinin yüzde beşi oranında uygulanmaktadır.

Peki ülkemizdeki uygulama nasıl olacaktır?

Öncelikle ülkemizde uygulanan verginin konusunu;   otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart otel, misafirhane, kamping, dağ evi, yayla evi gibi konaklama tesislerinde verilen “geceleme hizmeti”  ile bu hizmetle birlikte satılmak suretiyle konaklama tesisi bünyesinde sunulan diğer tüm hizmetler (yeme, içme, aktivite, eğlence hizmetleri ve havuz, spor, termal ve benzeri alanların kullanımı gibi) oluşturur.

Verginin hesaplanması esnasında katma değer vergisi (KDV) hariç tutulur. Bu verginin oranı yüzde iki olup; Cumhurbaşkanı bu oranı bir katına kadar arttırmaya, yarısına kadar indirmeye, bu sınırlar içerisinde farklı oranlar tespit etmeye yetkilidir. Örnek olarak; bir otele gittiniz ve gecelik konaklama bedeli olarak katma değer vergisi hariç 1.000,00 TL ödeyeceksiniz. Bu tutara ek olarak 1.000,00 TL üzerinden hesaplanan (% 2) 20,00 TL’yi konaklama vergisi olarak ödemeniz gerekmektedir.

Konaklama vergisi, konaklama tesislerinde düzenlenen fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilir. Bu vergiden herhangi bir ad altında indirim yapılmaz ve bu vergi katma değer vergisi (KDV) matrahına dahil edilmez.

Bu verginin uygulanmasında istisnalar var mıdır?

Öğrenci yurtları, pansiyonları ve kamplarında öğrencilere verilen hizmetler ile karşılıklı olmak kaydıyla yabancı devletlerin Türkiye’de diplomatik temsilcilikleri, konsoloslukları ve bunların diplomatik haklara sahip mensupları ile uluslar arası anlaşmalar gereğince vergi muafiyeti tanınan uluslararası kuruluşlar ve mensuplara verilen hizmetler bu vergiden müstesnadır.

Koronavirüs salgını sonrası turizm sektöründe yaşanması beklenen ekonomik daralma nedeniyle, 25/3/2020 tarihli ve 7226 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanununun 51. Maddesiyle; konaklama vergisinin 1/4/2020 olan yürürlük tarihi, 1/1/2021 şeklinde değiştirilmiştir. Yani, bu yıl konaklama vergisi uygulanmayacaktır.

Türkiye ve diğer ülkelerdeki konaklama vergisi uygulamalarını değerlendirdiğimizde, konaklama ve turizm amaçlı seyahat edenlerin gittikleri şehirlerin alt ve üst yapılarına bir maliyet oluşturduğu açıktır. Bu verginin yürürlüğe girmesindeki amaç, şehirlerde oluşan maliyetlerin en azından bir kısmına, geçici süreyle orada bulunanların katkı sağlamasıdır. Yerli turist açısından ekstra bir vergi olarak düşünülse de,  ülkemize gelen yabancı turistlerden ciddi tutarda vergi geliri elde edileceğini söyleyebiliriz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı bir hafta dilerim.

Kaynak: BOZDOĞANOĞLU.B- Konaklama Vergisi Uygulaması ve Türkiye’de Uygulanabilirliği,Maliye Dergisi,Sayı 164, s.131,Yıl:2013

YORUM EKLE