160 TL'ye İstanbul'a otobüs bileti!

Koronavirüs salgını dolayısıyla şehirler arası seyahat yasağı bulunan ilimizde, diğer şehirlere otobüs yolculuğu seyahat izin kurulu kararıyla yapılıyor. Ancak bilet fiyatları cep yakıyor. Sakarya-Harem biletleri 120 TL, Sakarya-Esenler biletleri 160 TL'den satılıyor.

160 TL'ye İstanbul'a otobüs bileti!

Kovid-19 salgını nedeniyle şehirlerarası otobüs tarifelerinde oluşan fiyat dengesizliklerine vatandaşlardan büyük tepki gelirken, firmalar ise dert yandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Karayolu Yolcu Taşımacılığı tarafından bilet fiyatlarına kilometre ayarının gelineceği söylendiği duyuldu. Şu anda Sakarya’dan İstanbul’a gitmek isteyen biri en az 120 TL ödüyor. Sakarya- Harem arası biletler 120 TL'ye satılırken, Sakarya-Esenler arası biletler 160 liradan satılıyor.

Kovid-19 salgının ülkemizde ilk çıktığı günlerde tedbir amaçlı Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı sonrası 30 büyükşehir ile Zonguldak şehrinde giriş-çıkışlar kısıtlandı. Süreç içerisinde alınan tedbirler sonucunda geçtiğimiz günlerde 7 ilin giriş-çıkış kısıtlaması kaldırıldı. Geriye kalan ve Sakarya’nın da arasında yer alan 24 büyükşehir ve Zonguldak şehrinde giriş-çıkışlardaki kısıtlama devam ediyor. 

YÜZDE 200-300 ZAM

327 şehirlerarası otobüs firmalarına ait 7 bin 500 otobüsleri kovid-19 salgını nedeniyle önlem amaçlı ikinci bir karara kadar durduruldu. Kovid-19 salgını sürecinde Şehirlerarası seyahat yapmak durumunda olan kişiler ise valiliğin izni ve koordinasyonuyla yapabilecek. Salgına karşı alınan bir diğer karar ise seyahatlerde yolcu kapasitesi yüzde 50’ye düşürüldü. Benzin fiyatlarının yüksek olması ve yolcu kapasitesinin azalmasından dolayı firma sahipleri bilet fiyatlarını yüzde 200-300’lük bir zamla yükseltti. 

SAKARYA-HAREM ARASI 

Kovid-19 salgını nedeniyle 24 büyükşehir arasında yer alan ve giriş-çıkışları yasaklanan Sakarya ilinden bir başka şehir gitmek ise firmaların belirlediği fiyatlara göre değişiyor. Örneğin Sakarya’dan İstanbul Harem’e gitmek isteyen bir vatandaş, minimum 120 TL civarında bir fiyat ödüyor. Bu fiyatlar firmalara göre değişiklik gösterebiliyor. Firma sahipleri, belirlenen fiyatlarda mecbur kalındıklarını belirterek, “Yolcu kapasitesi yüzde 50 düşürüldüğü için mecbur kalarak herkes kendi ihtiyaçlarını karşılamak adına fiyatlarda zam yapmak durumunda kaldı” dedi. Vatandaşlar ise, fiyatların çok yüksek olduğunu vurgulayarak, “normal zaman diliminde 30-40 TL’ye gittiğimiz yere şu anda en az 120 TL veriyoruz. Onlar kendince haklı olabilir fakat bu kadar yüksek fiyatla bilet satılamaz. Bunun için devlet, tedbirler almalıdır” dedi. Serkan OK-Şevval GEÇİN

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 18:38
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Emin olun anca kurtarir.
Ulasim giderlerini alt alta sıralasam şaşırirsiniz

SIRADAKİ HABER