60 yaş altı ölümlerde endişelendiren tablo!

Koronavirüs salgınında Türkiye'nin verdiği canların 60 yaş altı oranı Avrupa ortalamasının 4 katı, dünya ortalamasının ise 9 katı…

60 yaş altı ölümlerde endişelendiren tablo!

Dünyaya korku salan  koronavirüs Türkiye’de Türkiye'de 60 yaş altı ölümlerin, 3 Nisan itibarıyla Avrupa ortalamasından 4 kat ve dünya ortalamasından ise 9 kat fazla olması korkutuyor. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısı sonrası Türkiye'deki koronavirüs vakalarıyla ilgili detaylı bir açıklama yaparak 3 Nisan tarihine kadar  hayatını kaybeden 425 kişi içerisindeki 60 yaş ve altı ölüm oranının yüzde 21.3 olarak ilk kez açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada kıtada ölenlerin yüzde 95'inin 60 yaş üzerinde olduğunu duyurulmuştu. DSÖ Avrupa istatistiklerine göre Türkiye'de 60 yaş altı ölümler ortalamanın 4 katından fazla seyrediyor.

Bunların yanı sıra tüm dünyada ise 60 yaş altı ölümler Türkiye ile kıyasladığında tablo daha da endişe verici hale geliyor. Dünya genelinde 60 yaş altı ölüm oranı %2.3 olarak hesaplanırken bu oran Türkiye'nin 9'da 1'ine denk geliyor.


Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2020, 15:59
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER