65 yaş üstüne kısıtlama kaldırıldı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üzerine uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bir süre daha devam edeceğini söyledi.

65 yaş üstüne kısıtlama kaldırıldı mı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından sokağa çıkma kısıtlamalarıyla ilgili alınan yeni kararları açıkladı.

Erdoğan, 65 yaş üstüne uygulanan sokağa çıkma yasağının devam edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "65 yaş ve üstünün sokağa çıkma sınırlaması ve pazar günleri 14.00-20.00 saatleri arasında istisna kapsamında olma uygulaması devam edecek." dedi.

İÇİŞLERİ'NDEN GENELGE

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine “18 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri kişilerin sokağa çıkma kısıtlaması” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlaması olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan, durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamındaki 18-20 yaş arasındaki gençlerin sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocukların ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek.
Genelgede, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de insan hayatı açısından son derece tehlikeli olan yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınının halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla 65 yaş ve üzeri vatandaşlar ile 20 yaş ve altı gençlerin sokağa çıkmalarının kısıtlandığı hatırlatıldı. Diğer yandan, korona virüs ile mücadelede kaydedilen olumlu gelişmeler doğrultusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine Toplantısında 18-20 yaş aralığındaki gençler için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar ile 0-18 yaş aralığındaki gençlerin ve çocukların belirlenen günlerde kısıtlamadan muaf tutulması, 65 yaş ve üzerindeki vatandaşların SGK veya vergi kaydı olanlardan çalışma, ticaret ve iş hayatı içinde faaliyetlerini yürütmek üzere sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulması hususları değerlendirildiği belirtildi.

"18-20 yaş arasındaki gençler için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı"

Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi çocuk ve gençler bakıcı, aile büyükleri, kreş/gündüz bakımevlerine gidebileceği belirtilen genelgede şu ifadelere yer verildi:
“Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar arasında işletme sahibi, esnaf, tüccar, sanayici, serbest meslek sahipleri ile çalışanlardan durumlarını aktif sigortalılıklarını gösteren SGK hizmet belgesi, vergi kaydı, şirket yetki belgesi, oda ve birlik kimliğinden biriyle belgeleyenler, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak. Daha önce genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması getirilen gençlerden 31.12.2002 tarihinden önce doğmuş olanlar (18-20 yaş arasındaki gençler) için sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı. Daha önce yayımlanan genelge ile sokağa çıkma kısıtlaması tabi olan çocuklar ve gençlerin ihtiyaca göre bakıcı, aile büyüklerine, kreş veya gündüz bakım evlerine gidebilecek, veli/vasilerinin nezaretinde yolculuk yapabilecek. 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlar için; Pazar günü 14.00-20.00 saatleri arasında, 0-18 yaş aralığındaki çocuklar ve gençler için; 03.06.2020 Çarşamba ve 05.06.2020 Cuma günü 14.00-20.00 saatleri arasında, yürüme mesafesiyle sınırlı olmak, mesafe kuralına riayet etmek ve maske takmak kaydıyla dışarı çıkabilecek.”

Ayrıca sınırlamalara uymayan kişilere Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verileceği aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacağı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2020, 01:25
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 6 ay Önce

BUYRUN BAKALIM...

65 yaş üzerinde olanlara yapılan muamele ile ilgili protesto ve isyan yazıları sıklıkla geliyor. O kadar haklı ve doğru ki bunlar. Bu görüş ve değerlendirmelerin bir özeti aşağıda yer alıyor:
Korona ülkemizde ilk olarak Mart 2020 başında bir vatandaşımızın can kaybı ile ortaya çıktı. Daha sonra 21 Mart’ta 65 yaş ve üzerinde olanlara sanki salgının ana sorumlusu onlarmış gibi bir ayırımcılıkla koruma gerekçesi öne sürülerek sokağa çıkma yasağı getirildi . Getirilen yasaklarla beraber bu yaş grubunun uğramadığı hakaret de kalmadı. Taşıyıcı, riskli grup, korunmaya muhtaç, acınılacak grup. Fikrimiz sorulmadan toplumsal hayattan dışlandık!
Arkadaşlar!! Gençler!! Bizlerin çoğu 68 kuşağıyız. aydınlanmanın, devrimlerin öncüsüyüz bizler. Akıl, bilim ve doğru yolun meşalesini tutan, yaş alan ama ihtiyarlamayan gençleriz.
Biz yapmamız gerekeni, yapılması gerekeni takdir edecek ve uygulayacak bilgi ve birikime sahibiz.
Bizler kimsenin maymunu değiliz!
Kimsenin de bizi korumak adına işgüzarlık yapması, bizi kısıtlaması gerekmez.
Bu dönemde hepimiz çeşitli sıkıntılar çektik. Ihtiyaçlarımızı gidermede, hastalarımıza ulaşmada, sağlığımızı korumada!
Bugün ülke yönetiminde karar mekanizmasında olanların önemli bir bölümü de bu yaş grubunda! Ama onlara yasak yok. Yasak biz maymunlara, gorillere.
Yeter artık yeter.
Peki sizler, o yaşta bu ülkeyi idare etme yetisine sahip olduğunuza inanırken, bizim kendimizi, irademizle yönetip koruyabileceğimizi nasıl düşünemezsiniz?
Bu ne büyük bir çelişki?
Kaldı ki böyle bir hak ve yetkiniz de yok. Belki 18 yaşın altında olanlar için bazı kısıtlama yetkileriniz olabilir. Ama bizlere karşı. HAYIR.
Bu kadar acınmayı, idare edilmeye muhtaç gösterilmeyi hak etmiyoruz!
Biz kendimize yeteriz bu böyle biline!
Herhangi bir zihinsel engelimiz yok çok şükür!!
Bizler bilgi ve tecrübelerimizle, yaşam birikimlerimizle, akıl gücümüzle çok önemli işler başarmış bir kitleyiz!
Çevrenizde, bizim yaş grubunda zavallı, aciz ve yeti sıkıntılı tanımına giren hiç kimse var mı?
Beyin, beden ve ruh olarak çalışmaya devam ediyoruz.
Aldığımız terbiye nedeniyle
kurallara uyma konusunda da zaten boynumuz kıldan ince!
Suskunluğumuz efendiliğimizden! Toplumun en dikkatli, bilgili ve duyarlı kesimi olduğumuzu biliyoruz!!
Bu yapılanları ve söylenilenleri şiddetle kınıyoruz!
Haftada tek gün birkaç saatlik "köpek gezdirir gibi" gezi programını reddediyoruz!
Medeni ülkelerde uygulandığı biçimde kendimizi ve toplumu riske atmadan gerekli koruma tedbirlerini alarak özgür irademizle hareket etmek hakkımız!
Yetkiniz olmadığı halde sizin lütfettiğiniz kısıtlı saatlerde değil. Anayasanın eşitlik ilkesi çerçevesinde, herkese yapılan uygulama kapsamında özgürce davranabilmek için sesimizi duyurmak gereğini hissettik!
Biz ne yapıp ne yapmayacağımızın bilincindeyiz!!
YETER ARTIK.
Hak ve yetkilerinizi aşmayın.

Beğeni değil paylaşım istiyoruz. Hem de yetebildiğiniz her yere.

Bugün 65'in altında olabilirsiniz. Ama inanın zaman o kadar hızlı akıyor ki, bir bakmışşınız "Korona-30" çıkmış. Çıktığında sizlerde 65 yaşına gelmişşiniz.

Paylaşın tüm dostlarınızla.
Bizler için birşey yapmıyorsunuz bari sesimize aracı olun...

(65 yaş üzeri bir dostumuzun duygularını iletiyorum, takdir sizlerindir.)

Resmiye Tarim
Resmiye Tarim - 6 ay Önce

Artık yeter bizde insanız Haziranın 10 da 3 ay olacak Dünyanın hiçbir Ülkesinde böyle yasak yok siz serbes bırakın bizler zaten aklı başında insanlarız isteyen çıkar istemeyen çıkmaz ARTIK YETER

SIRADAKİ HABER