Ada Treni'ni geri verin!

​​​​​​​TCDD-Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından Adapazarı-Haydarpaşa arasında sefer yapan Ada Treni pandemi nedeniyle durduruldu. Gazetemize konuşan Sakarya Sivil Toplum Platformu (SASTOP) Başkanı Ü. Önder Döker ve beraberindeki heyeti, ‘marka şehir’ için bu istasyonun aktif hale gelmesi gerektiğini savundu

Ada Treni'ni geri verin!

İstanbul’dan Ankara’ya yüzde 50 kapasiteyle 3 yüksek hızlı trenin çalıştığını dile getiren Başkan Önder Döker, “Aynı şekilde Konya’ya 2 tren, Gebze’den Halkalı’ya İstanbul Marmaray treni çalışıyor. Bunlar yolcu taşıyorsa burada yolcu taşınmamasının sebebini nedir? Burada bir yanlışlık varsa oraların da kaldırılması gerekir. Ada treninde de yüzde 50 taşıma yapılabilir çünkü Orhan Camii’nin açılışı, süs bitkiciliği açılışı, düğünler kadar doluluk olmayacak” dedi.

‘ANKARA’DA ÇÖZMEYE ÇALIŞACAĞIZ’

Ada Treni’nin sosyal mesafeli şekilde en az 190 kişi taşıyabileceğini savunan Başkan Döker, “Trenin bir an önce çalışmaya başlaması lazım ama biz bunda bir art niyet arıyoruz. Burada bir rant olduğunu düşünüyoruz. 120 yıllık tarihi bir mekan burası ve buranın kaldırılmasını yanlış buluyoruz. Avrupa ülkelerinde trenler şehrin merkezine giriyor. Fransa’da şehir içinde 5 durak var. Bizim ise Mithatpaşa’mız var, hepsi bu kadar. İnsanlar ucuza gitmek için sağlıksız bir şekilde iç içe yolculuk yapılıyor. Bu konuda milletvekillerine çağrı yaptık. Bu işi konuşmak istedik. Bunun haricinde gerekli mercilere de dilekçelerimizi yolladık. Biz istedik ki ilk önce Sakarya’mızdaki yöneticiler bu işi gerçekleştirsin ama görünen o ki pek bir uğraşları yok. Bu işi artık Ankara’dan çözmeye çalışacağız” diye konuştu.

‘DEMİR YOLLARINA İHTİYAÇ VAR’

Marka şehir olmak için demir yollarına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Oktay Ertem, “75 yıldır bu trenleri kullanıyorduk maalesef bu hatları kapattılar. Sebep olarak da yol üzerinde 3 tane hemzemin geçidi gösteriyorlar. Bunlar bir sebep değil. 1’inci hemzeminde 2,5 dakika bekliyorsunuz diğerinde 2 dakikaya yakın zaman bekliyorsunuz. Bunlara bir çözüm bulunabilir. Avrupa’da şehrin göbeğine 10’a kadar hat girerken, Sakarya’da 1 hat neden bu kadar sorun yaratıyor? Çevre ilçelerden insanlar gelip buraları gezebilir. Biz Sakarya’ya ‘marka şehir’ diyoruz. Marka şehir için bu istasyonun aktif hale gelmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

‘EKONOMİK OLARAK BAKILMASI GEREK’

SASTOP üyelerinden Haluk Akbay ise, olaya ekonomik açıdan bakılması gerektiğini vurgulayarak şu ifadelere yer verdi, “Ekonomik, güvenceli ve sağlık bakımından da trenin devam etmesi gerekir. Çünkü hem maliyet açısından kişisel bireylere bir ekonomik katkısı var hem de trafik kazası bakımından trafiği düşüreceği için güvencesi var. İnsanların yolculuk yaparken mesafeyi koruyabilmesi otobüsten daha fazla. Bu salgında insanların sağlığını daha fazla düşünebilme imkanları var. 5 vagonda 190 kişiyle pandemi önlemleriyle birlikte seyahat edebilirsin. Bunu buradan kaldırmak demek, Sakarya’nın yumurtlayan tavuğunu kesmek demek. Sadece insan olarak bakılmaması lazım. Türk ekonomisi olarak da bakmak gerek. Bütün batı ülkelerinin devletleri demir yollarını tercih ediyor. Türkiye’de arabaya bir hayranlık var, herkes araba kullanıyor. Petrollere bağlı bir ülkesin dolayısıyla dış ticarete açık olmak için önünde bir kaynak duruyor. Siz burada altın yumurtlayan bir tavuğu kesmeye çalışıyorsunuz. Bir siyasetçinin böyle düşünmemesi lazım. Bu halkın ihtiyacı, Sakarya’nın geleceğini düşünülmesi lazım.” Şevval GEÇİN- Merve KURTULAN

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 10:47
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Halk
Halk - 3 hafta Önce

Herşey iyi güzel de şu burnunu maskenin dışında bırakan amcamın burnu kopsun!

Sakarya264
Sakarya264 - 3 hafta Önce

Boşverin yarın yine mehterle açılış yaparlar, yine aynı insanlar alkışlar, Sakarya'lılardaki bakış açısı değişmedikçe yöneticilerinde Sakaryalılara bakış açısı değişmeyecek, Sakaryadaki minibüs ve otobüs rantı varken bu saatten sonra o işler hayal, seçim bahanesiyle gelen başka bir bahaneylede gider, bu kadar basit ANLAYANA!

SIRADAKİ HABER