Artış tam 3 kat: Sakarya'da sağlıkçılar yoruldu!

Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının ürkütücü rakamlara geldiği Sakarya’da hastanelerde yer kalmadı. Bu süreçte tüm hastalara yetişmek için büyük bir mücadele veren sağlıkçıların iş yükleri pandemi öncesi döneme göre üç kat daha arttı.

Artış tam 3 kat: Sakarya'da sağlıkçılar yoruldu!

sakaryayenihaber.com-Azim ÇELİK

ARTMIYOR AMA AZALMIYOR DA

Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya da kovid-19 ile ciddi mücadele veriyor. Bir dönem salgında en başarılı iller arasında yer alan Sakarya’da son dalgayla birlikte koronavirüs tablosu adeta alt üst oldu. Vakaların düşmediği ilimizde hastanelerde yer kalmadı. Özel hastaneler de yüzde 25 kapasitelerini korona hastalarıyla doldurdu. Alınan son kararla Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) tamamen pandemi hastanesine çevrildi. Şehirde pandemi hastanesi ilan edilen Yenikent Devlet Hastanesi, eski Kadın Doğum ve SAÜEAH Merkez Kampüsü’nde çalışan sağlıkçılar hastalara yetişmek için büyük bir sınav veriyor.

SAĞLIKÇILARIN GÜÇLERİ TÜKENİYOR

Yaşanan bu gelişmelerde en büyük mücadeleyi veren sağlıkçıların iş yükleri ise pandemi dönemi öncesine göre üç kat daha artarken, pandemi sürecinde bugüne kadar 60’ı doktor, 144 sağlık çalışan hayatını kaybetti. Sağlık-Sen İl Kadın Komisyonu toplantısında konuşan Sakarya Şube Başkanı Abdullah Sönmez, “Sağlık-Sen Genel Merkezi’mizin yaptığı araştırmalarda bu süreçte bazı sorunların ortaya çıktığını görüyoruz. Pandemiden önce haftalık 40 saatten fazla çalışan sağlık çalışanı oranı yüzde 22 iken, pandemi ile bu rakam yüzde 75’e çıkmış” dedi. Ailelerinden ve kendilerinden feragat ederek can kurtarmaya çalışan sağlıkçılara, olası bir üçüncü dalgada daha fazla ihtiyacımız olacağı öngörülerek vatandaşlardan daha özverili davranmaları bekleniyor. 

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 2 ay Önce

Ne yapalim şimdi çok yoruldularsa. Kapatalimmi hastahaneleri.
Savasta asker ben "yoruldum,teslim olalim" derse olurmu.

Serpil
Serpil @Ali al - 2 ay Önce

Ne yap mesela kovid ol agir gecir ama olme ellerine dus sonra dusunecek vaktin olmaz nasilsa. Hastaneden cikinca degerlerini dusunursun bol bol. O zamana kadar sistem cokmezse tabi. Beyin bedava da alan yok.

Badenur / Esohbetten
Badenur / Esohbetten @Ali al - 2 ay Önce

beyin bedava @ali al denen vatandaş senin gibi bir sürü koyun sokakta dolaşıyorsa başı boş o hemşirelerin doktorlarında ailesi var işin gücün yoksa otur yerinde boş laf üretme türkiye sizin gibiler yüzünden 1 adım öteye gidemiyor

Ayaz aga
Ayaz aga - 2 ay Önce

Lütfen ama artik lütfen ciddi anlamda yasaklar gelsin artık yer biz evden cikmasakta çocuklarımız okula gidiyor özelliklede carsamba pazarı kaĺksin millet hücum ediyor pazara can derdindw degil kimse daha nakadar can verecez kimse korkmuyormu kimsenin umrunda degilmi ya maskesiz bir cok insan sokakta ya

EMRE CEVİZ
EMRE CEVİZ - 2 ay Önce

Bu ali al gözü nereye bakıyor acaba

Bayan
Bayan - 2 ay Önce

Bencede şu çarşamba kapansın ihtiyacım var deyip gidenler var.tabikide ihtiyaçtır ama fuzuli yere giden kişilerin yüzünden bizlerin haklarına girenler var.nasılsa olucaz deyip işin lakayatağina bakıyorlar.hiç kimse bilemez iyi mi geçircez kötümü geçircez diye.Allah sonumuzu hayır etsin inş.