Aşı müjdesi SAÜ’den gelebilir

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yeni tip koronavirüse (COVİD 19) karşı aşı geliştirme projesi başlatıldı. Bu kapsamda aralarında Sakarya Üniversitesi’nin de yer aldığı “İnaktif COVİD-19 Aşısı Geliştirilmesi” projesi de kabul edildi.

Aşı müjdesi SAÜ’den gelebilir

"TÜBİTAK 1004 Yüksek Teknoloji Platformları Çağrısı” kapsamında pandemi ile mücadelede yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesini koordine etmek amacıyla COVID-19 Platformu oluşturuldu. Aşı ve ilaç araştırma gruplarını oluşturan TÜBİTAK, çok sayıda başvuru aldı. Kimyasal ve biyoteknolojik yöntemlerin uygulanacağı proje çağrısında kabul edilen çalışmalardan biri de aralarında Sakarya Üniversitesi’nin de bulunduğu “İnaktif COVİD-19 Aşısı Geliştirilmesi” projesi oldu.

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dâhili Tıp Bilimleri Bölümü Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Karabay’ın da içinde yer aldığı projeyi Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Erganiş yürüttü.

Sakarya Üniversitesi ile birlikte İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa ve Uludağ Üniversitesi projenin ortağı olan diğer üniversiteler iken projede TÜBİTAK MAM ve özel bir şirket de yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 20:10
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bervin Öztürk
Bervin Öztürk - 2 ay Önce

Gurur verici inşaAllah bir an önce bulurlar Allah yardımcıları olsun inşaAllah

Halil Ibrahim SAĞLAM
Halil Ibrahim SAĞLAM - 2 ay Önce

Tebrik ederim Değerli Hocamı. İnşAllah başarıyla neticelenir.

İsmail yirmibes
İsmail yirmibes - 2 ay Önce

Bizler inanırsak herşeyi yaparız engel olmaya calisilmasin yterki

SIRADAKİ HABER