Aşı Türkiye’ye ne zaman gelecek?

Prof. Dr. Uğur Şahin, 2021'in ilk 3 ayı içinde Türkiye'ye aşı getirme imkanının olabileceğini dile getirerek, "Sağlık Bakanlığı kaç doza ihtiyaç olduğunu ve zamanı bildirirse Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz." dedi.

Aşı  Türkiye’ye  ne zaman  gelecek?

New York Times'a röportaj veren Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, pazar günü aşının yüzde 90 etkili olduğunun açıklanmasını kendilerine Türk çayı demleyerek kutladıklarını anlattı.

2021 İLK 3 AYINDA AŞI TÜRKİYE'DE

Prof. Dr. Uğur Şahin 2021'in ocak, şubat, mart aylarında Türkiye'ye aşı dozları getirme imkânı olacağı müjdesini verdi. 2021 yılı bitmeden yaklaşık 1.5 milyar doz aşı üretileceğini söyleyen Prof. Dr. Şahin, "Sağlık Bakanlığı ile protokol sağlarsak 2021'in ilk üç ayında Türkiye'ye de aşı dozlarını getirmeye imkân olur. Türkiye için de yeterince aşı ayırmayı istiyoruz" dedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI: ANLAŞMA YAPILACAK

Aşı için Sağlık Bakanlığı, işbirliği detaylarını netleştirmeye hazırlanıyor. Türkiye'ye ne kadar geleceği konusunda netlik olmadığını belirten yetkililer, "3. faz çalışmalarında Türkiye de yer aldığı için öncelikli ülkelerden biriyiz. Ancak ilk aşamada ne kadarlık bir aşının geleceği, görüşmeler sonucunda belirlenecek. Sürecin çok hızlı bir şekilde ilerlemesini bekliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

AŞI DÜNYAYA NASIL DAĞITILACAK?

Onay gelir gelmez aşının dağıtımına başlanacak. Ancak ısıya karşı hassas olan aşının dünyanın bir ucuna nasıl taşınacağı da merak konusu. ABD'li ilaç şirketi Pfizer, Reuters'a yaptığı açıklamada aşının nakliyesi, saklanması ve sürekli ısı takibi için detaylı lojistik plan ve araçlar geliştirdiğini açıkladı. Buna göre COVID-19 aşısı, Pfizer'ın kendi geliştirdiği eksi 70 santigrat derecelik nakliye konteynerlerine konulacak.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Belediye
Belediye - 3 ay Önce

Syn valim serdivan alt yapl.tesiislerine misafirliye gittim cay ocayl.aclk bayan.servis yaplyor herkeze her birimde.kapali cay ocaklarl oraslnln.özelligi nedir koronaml.yok bayan her mirafire servis yaplyor bir.denetlemeniz.lazlm ekrem karaberber oglu altyapl.tesisilerine.gittim cay ocaklarl aclk saygllar

Çeşme Meydanı Esnafı
Çeşme Meydanı Esnafı @Belediye - 3 ay Önce

O ZAMAN GİT EVİNDE OTUR GEREKSİZ... FILDIR FILDIR GEZİYORSUN SONRA KORONAMI YOK DİYE YAYGARA YAPIYORSUN:) BURADA YAZIP YAYGARA YAPMA... Bİ DE UTANMADAN MİSAFİRLİĞE GİTTİĞİNİ YAZMIŞSIN !!! BU NE PERHİZ BU NE LAHANA TURŞUSU DEMEZLERMİ ADAMA :)))) YETMEMİŞ BİDE BURAYA YAZMIŞ TÖVBE TÖVBE !!! ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK!!! BAŞKA NE DİYEYİM SANA :)