Aşılama ile ile ilgili tüm merak edilenler! Öğütlü cevapladı...

Sakarya’ya yeterli sayıda aşı geldiğini söyleyen İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ile SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis ile birlikte aşı yaptıracağını söyledi.

Aşılama ile ile ilgili tüm merak edilenler! Öğütlü cevapladı...

sakaryayenihaber.com -

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Yenihaber Gazetesi İnternet Müdürü Azim Çelik’in sorularını yanıtladı. Sosyal medya üzerinden canlı olarak yayınlanan programda konuşan Öğütlü, salgında gelinen son durum ve yakın bir tarihte başlaması planlanan aşılama ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Uzun ve yoğun geçen bir salgın dönemi yaşadıklarını belirten Öğütlü, aşı ile ilgili olarak, “Devlet ve özel hastaneler ile aile hekimliklerinde aşı ortamı oluşturuldu. Olası bir duruma karşı tedbir amaçlı müdahale edilmek üzere gerekli ekipmanlarımız hazır. Dün sabah saatlerinde arkadaşlarımızda dolaşarak kontrollerimizi yaptık. Dört dörtlük olarak hazırız. Talimat geldiğinde aşılamaya başlayabiliriz” dedi.

“AŞI YAPTIRACAĞIM” 

Aşının Sakarya’ya yeterli dozda geldiğini söyleyen Öğütlü, “Bakanlığımızın açıklayacağı bu rakamı bizim paylaşmamız etik değil ama yeterli sayıda aşı geldi, içimiz rahat” şeklinde konuştu. Aşıya güvendiğini söyleyen Öğütlü, “Testleri yapıldı, yüzde 92.5 etkinliği var. Yurt dışından bazı rakamlar geliyor ama kafa karıştırmamak lazım. Aşı olan kişi bu hastalığı asla ağır geçirmiyor. Ben de gelir gelmez Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Karabay ve SEAH Başhekimi Doç. Dr. Fikret Halis ile birlikte aşı yaptıracağım. Ekonominin, eğitimin normale dönmesi, insanlarımızın hasta olup ölmemesi için aşıdan başka çare yok” diye konuştu.   

TEK ÇAREMİZ AŞI 

Aşı olmak istemeyen vatandaşlar için çağrıda bulunan Öğütlü, “Etrafımızda en sevdiğimiz kişiler, ülkeye-şehre hizmet edenler, beraber çalıştığımız insanlar vefat etti. Bu ölümlerin bitmesi için aşıdan başka çare yok. Net bir tedavisi yok. Tek koruyucu aşı. Bağışık duruma gelirsek ölümlerden kurtulabiliriz. Çocuklarımız okula gidemiyor, ekonomi en önemlisi, insanlar para kazanmak zorunda. Bunların hepsinin çaresi aşı. Tamamen isteğe bağlı ama bunun vebali var, kimseye zorla aşı yapılması söz konusu değil ama aşı olmazsa olmaz koruyucu metot” diye konuştu.  

AŞI ODALARI KURULDU

Öğütlü son olarak şunları kaydetti, “BioNTech ile anlaşma yapıldı fakat biz ne gelirse onu yapmakla yükümlüyüz. Böyle bir aşı varken zaten başka bir aşı düşünmem. Aşı olmak için hiçbir evrak imzalanmayacak sadece aşı yapılmasını kabul eden bir form imzalanacak. En ağır reaksiyonlar 3-5 dakika içinde oluyor. Aşı olanlar 15 dakika bekletilecekler. Bunun için de her şey hazır. Zaten şuana kadar dikkate değer bir şey de olmadı. Aşılama planlamamızı her 10 hemşireye 1 doktor olacak şekilde ayarladık. Bin yatağı geçen hastanelere de 25 aşı odası kuruldu. Aşı odaları saat 24.00’e kadar çalışacak. Bağışıklık seviyemiz çok yüksek değil. Bunun için yüzde 60 düzeyinde hastalığı geçirmek ya da bağışıklık kazanmak gerekiyor. Sürü bağışıklığını normal hastalıkla geçirmek hayal, tek çaresi aşı. Tedbirleri aşı sonrası da devam ettirmemiz lazım. Bağışıklık belli bir seviye geldiğinde tedbirler hafifletilebilir. Sakarya olarak şuurlu bir şekilde giden bu süreçte başarılı bir il olarak ön planda oluruz” dedi. 
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 13:59
banner3
YORUM EKLE