AVM'ye girişlerde yeni dönem!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklama ile alışveriş merkezleri konusunda alınan yeni kararları duyurdu

AVM'ye girişlerde yeni dönem!

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrası millete seslenen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ilk ve en önemli konusunun yeni tip koronavirüs salgınındaki gelişmeler olduğunu belirterek yeni tedbirleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AVM'lere ilişkin yaptığı açıklamada "Alışveriş merkezlerine girişte HES kodu uygulamasına geçilecektir." dedi 

HES KODU NEDİR?

Koronavirüs salgını sürecinde hayata geçirilen HES kodu uygulaması kamu kurumlarına giriş ve çıkışlarda kişinin koronavirüs açısından risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur.

NASIL ALINIR?

1- "Hayat Eve Sığar" uygulaması üzerinden, "HES Kodu İşlemleri" bölümüne girilir."HES Kodu Oluştur" butonuna tıklanır. Kod kullanım süresi seçilir ve kod oluşturulur.HES uygulamasını AppStore’dan indirmek için tıklayın.HES uygulamasını Google Play’den indirmek için tıklayın.

2- SMS yöntemi ile HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla; T.C. Kimlik Numarası, Kimlik Kartının Ön Yüzündeki Seri Numarasının Son 4 Hanesi ve "Paylaşım Süresi" gün sayısı olarak yazılır ve 2023'e SMS olarak gönderilir. Sistem üzerinden, seyahatiniz için geçerli gün sayısı kadar HES kodunuz telefonunuza gönderilecektir.

Paylaşım Süresi'nin seçeceğiniz uçuşun tarihinden en az 7 gün daha fazla olması gerekir. Örneğin uçuşunuz 10 gün sonra ise en az 17 gün geçerli Paylaşım Süresili bir kodunuz olmalı. HES kodunun geçerli olması için Paylaşım Süresi’ni girerken yolculuk tarihine kadar olan gün sayısına en az 7 gün daha eklemelisiniz.Örnek; HES 12345678901 1234 17

Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacaktır

3- e-Devlet sistemi üzerinden de HES kodunuzu alabilirsiniz.e-Devlet sistemi üzerinden, “HES Kodu Üretme ve Listeleme” seçeneğini seçip “Yeni Hes Kodu” butonuna tıklayarak HES kodunuzu alabilirsiniz.-Belli bir gün sayısını kapsayan kodları alırken uçuş günlerini dikkatlice seçmeniz gerekiyor. Eğer kodunuzun geçerlilik süresi dolmuşsa rezervasyonlarınız onaylanmamaktadır.

Ayrıca HES kodunuzun geçerli olmaması, iletişim bilgilerinizin eksik veya hatalı olması, doğum tarihi vb. kişisel bilgilerinizdeki hatalar nedeniyle seyahatinize izin verilmeyebilir.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 22:29
banner3
YORUM EKLE