Aziz Öğütlü'den korkutan "düğün" uyarısı!

Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Sakarya'da düğünler ve bir araya gelinen alanlarda maske ve mesafe sorunu yaşandığını belirterek ciddi bir uyarı yaptı. Öğütlü,"Vaka sayımız 300'e kadar geldi. Düğün, cemiyet, taziyelerde sıkıntı yaşıyoruz. Dikkat etmezsek bu sayı daha da yükselir" dedi

Aziz Öğütlü'den korkutan "düğün" uyarısı!

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Sakarya Yenihaber Gazetesi'ni ziyaretinde özel açıklamalarda bulundu. Öğütlü, Sakarya'da günlük vaka sayısının 25'lere aktif vaka sayısının ise 300'lere yükseldiğini belirterek 'Dikkat etmeliyiz' çağrısı yaptı. Misafir ettiğimiz 1 milyon tatilcinin hijyen ve vaka konusunda sorun yaşatmadığını belirten Öğütlü Sakarya'da düğün, cemiyet ve taziyelerde maske ve mesafe konusunda sorun yaşandığını kaydederek büyük bir risk olduğuna dikkat çekti. 

Öğütlü'nün açıklamaları şöyle:

DÜĞÜNLERDE SORUN YAŞIYORUZ

"Sakarya stabil durumda şuanda diğer illere gidip gelen kişilerin durumları 3-4 gün sonra belli olacaktır. İlimizin daha iyi bir reaksiyon göstereceğini tahmin ediyorum. Tedbir açısından bir çok ilden iyiyiz. Düğün, nikah, taziye ve kalabalıkların oluştuğu tüm ortamlarda sıkıntı yaşıyoruz. Maskesiz, mesafeye dikkat etmeden bir araya gelirsek malesef vaka sayımız artabilir."

TATİLCİLER SORUN YAŞATMADI

"Kalabalıkların bulunduğu ortamlarda herhangi bir hijyen bozukluğu yaşamadık. Salgın açısından da bu Karasu başta olmak üzere Sapanca, Taraklı, Kocaali'de gelen kişilerin açık havada olması vaka artışını önledi. Hastanelerde yoğunluk yaşamadık. Buna bağlı vakalar hemen değil önümüzdeki günler belli olacaktır. Genel olarak bize sorun yaşatmadı. Şu anda yatak sayısı ve yoğunluk açısından sorunumuz yok" 

SON VAKA VERİLERİ

"Günlük vakalarımız 5'li 10'lu sayılardayken aktif vaka sayımız 130'lara düşmüştü. Ama şimdi 300'e yakın sayılara yükseldi. Evde tedavilerde başarımız var, bu çok önemli. 250 kişilik filyasyon ekibimiz sahada gece-gündüz çalışıyor. Teması önlemek için elimizden geleni yapıyoruz. Amacımız bu sayıları inşallah en az seviyeye indirmek. Vaka sayımız diğer illere iyi durumda yakınımızdaki İstanbul, Kocaeli ve bir çok ilden iyi durumdayız" 

BU DÖNEM BİZİM İÇİN FIRSAT

"Okullar kapalı, bu dönem bizim için fırsat olması. İyi kullanmamız gerekiyor. Biz bu tedbirlere uyalım. Sıcak, tamam doğru dışarıdayız ama ne olursa olsun mesefeye uyalım. Maskesiz asla dışarıya çıkmayalım. Kapalı alanlarda değil yalnızca tehlike, sokakta da var. Tabi bir de el hijyeni var, bunlara dikkat edersek eğer inanıyorum ki Türkiye'de örnek bir il konumuna geliriz. Her şey tedbire bağlı." 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 00:48
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER