Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bakanlık Bilkent Yerleşkesi'nde Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Bakan Koca bayramda sokağa çıkma yasağı ile ilgili "Bu kararı almak hükümetin elinde. Salgının durumuna göre karar alınacak" dedi.

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bakan Koca, konuşmasında, Kovid-19'la mücadele ile ilgili olarak, "Tedbirlere uyarak geçirdiğimiz 8 haftadan sonra, riskli bir gün bile tabloyu değiştirebilir." dedi.

"İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70'ine ulaştı"
Koca, "(Kovid-19) İyileşen hasta sayımız, toplam hasta sayımızın yüzde 70'ine ulaştı. 141 bin 475 hastamızdan 98 bin 889'u sağlığına kavuştu." bilgisini verdi.

"Günlük test kapasitemiz 50 bine ulaştığı halde, hastalığın gerilemiş olması sebebiyle bu düzeyde test ihtiyacı doğmuyor." ifadelerini kullanan Koca, "Sayıları 6 bin 239'a ulaşan filyasyon ekiplerimiz, ilk vakadan bugüne riskli, yani 1 hastayla teması olmuş 722 bin kişiye ulaştılar." şeklinde konuştu.

"Şu anki şartlarda salgın kontrol altında"
Bakan Koca, "Salgının 5. haftasından itibaren istikrarlı bir iyileşme içindeyiz. Şu anki şartlarda salgın kontrol altında." dedi.

"Dışarıya maskesiz çıkmak sorumlulukla bağdaşmaz"
Dışarıya maskesiz çıkmanın, yarı açık şekilde maske kullanmanın sorumlulukla bağdaşmayacağını belirten Koca, "Virüsten korunmamızı sağlayacak kuralları askıya alarak alışveriş kuyruğuna girmek, pazar yeri kalabalığına tedbirsiz karışmak risktir." dedi.

Bakan Koca, "Yeni hayatımızda kuyruklar, AVM, stadyum, pazar yeri kalabalıkları, üç kişinin oturduğu koltuklar, tam kapasite çalışan asansörler olmamalıdır." uyarısında bulundu. 

"Kontrollü Sosyal Hayatın size kesin olarak önerdiği şey, 'Bir şey olmaz' cümlesinin üstünü çizmenizdir." ifadelerini kullanan Bakan Koca, "Kontrollü Sosyal Hayatın başarıyla uygulanması, sosyal alanın, salgın şartlarına göre yeniden düzenlenmesiyle mümkün olacaktır." şeklinde konuştu.

"Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanıcı sayısı 10 milyonu buldu"
Sağlık Bakanı Koca, Hayat Eve Sığar uygulamasının kullanıcı sayısının bugün itibariyle 10 milyonu bulduğunu söyledi.

"Kontrollü Sosyal Hayat döneminde tüm taraflara sorumluluk düşmektedir"
Bakan Koca, "Kontrollü Sosyal Hayat döneminde yerel yönetimlerden özel sektöre tüm taraflara sorumluluk düşmektedir. Bu döneme tam olarak girebilmiş değiliz." dedi.

Koca, "Geride bıraktığımız 8 hafta, eğer bugünlerde dikkatsiz davranırsak, gelecek için fazla anlam ifade etmeyebilir." ifadelerini kullandı.

"Sosyal hayatımızı kontrol altına alırsak güzel günler göreceğiz"
Sağlık Bakanı Koca, "Salgını kontrol altına aldık. Sosyal hayatımızı kontrol altına alırsak güzel günler göreceğiz." dedi.

"Yurt dışından gelişleri test yaparak götürme eğilimindeyiz"
Koca, "Bayramdan sonra kontrollü olmak kaydıyla yurt dışından gelişleri olabildiğince test yaparak, bu dönemi daha sağlıklı götürme eğilimindeyiz." ifadelerini kullandı.

"Tedbirlere uyma gayretinde olursak ikinci dalganın olma durumunu önlemiş oluruz"
Sağlık Bakanı Koca, "Tedbirlere uyma noktasında gayret içinde olursak yeni bir salgının, ikinci dalganın olma durumunu önlemiş oluruz." dedi.

Turizmde Kovid-19 tedbirleri
Turizmde Kovid-19 tedbirleri ile ilgili olarak Bakan Koca, "Hangi hastanelerin işletmelerle yakın irtibatta olması gerektiği dahil olmak üzere bütün hazırlıklarımızı yaptık, bayram sonrası kontrollü şekilde devreye alma gayreti içinde olacağız." şeklinde konuştu.

TÜİK'le 150 bin kişinin taranması
Bakan Koca, TÜİK'le 150 bin kişinin taranması konusu ile ilgili de "PCR'a ilave bir antikor testi ilavesi de yapmak istiyoruz. Muhtemelen haftaya başlamış olur." bilgisini verdi. 

Bakan Koca, "Bayramda ne olacağı salgının seyrine bağlı" dedi

Anadolu Ajansı

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 18:58
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER