Berber ve kuaförler o saate kadar açık olacak

İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda alınan karar doğrultusunda ilimizde bulunan berber, güzellik merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin 20, 21 ve 22 Mayıs 2020 tarihlerinde (3 gün süreyle kısıtlı olmak kaydıyla) 02.00'a kadar açık kalacak.

Berber ve kuaförler o saate kadar açık olacak

sakaryayenihaber.com -

İşte Sakarya Valiliği'nden yapılan açıklama:

"İl Hıfzıssıhha Kurulu 19/05/2020 tarihinde Vali Ahmet Hamdi Nayir Başkanlığında toplanmıştır.

Tüm dünyada devam eden ve fiziksel temas, solunum vb. yollarla çok hızlı bir şekilde bulaşarak enfekte olan insan sayısını hızla arttıran Koronavirüs (Covid-19) salgınının, halk sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek adına sosyal hareketliliği ve kişiler arası teması azaltmak, sosyal izolasyonu sağlamak hayati önem taşımaktadır. Aksi halde virüsün yayılımı hızlanacak bu nedenle vaka sayısı buna bağlı olarak tedavi gereksinimi duyacak kişi sayısı artacak; böylelikle vatandaşlarımızın hayatlarnı kaybetme riski yükselecek ve bu durum toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır.

Gelinen noktada 18.05.2020 Pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızın Başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde büyükşehir statüsündeki 14 ilimiz ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirler değerlendirilerek giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilimizde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda uygulamaya devam edilmesine karar verilmiştir.

Bu kapsamda, İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca aşağıda belirtilen tedbir kararlarının alınması uygun görülmüştür.

1) Sakarya ilimiz sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/ çıkışlar 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00'dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00'a kadar 15 günlük süreyle geçici olarak durdurulmuştur.

2) İlimizde yaşayan/ bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esastır.

3) Şehir giriş- çıkış kısıtlamasına yönelik olarak daha önceki İl Hıfzıssıhha Kurul Kararlarında belirtilen usul, esas ve istisnalar bu kısıtlama dönemi için de geçerli olacaktır.

4) Yaklaşan Ramazan Bayramı nedeniyle talebin artacağı göz önüne alınarak ilimizde bulunan berber, güzellik merkezi, kuaför vb. iş yerlerinin 20, 21 ve 22 Mayıs 2020 tarihlerinde (3 gün süreyle kısıtlı olmak kaydıyla) 02.00'a kadar açık kalması uygun görülmüştür.

5) 1 Mayıs-12 Haziran 2020 tarihleri arasında uzaktan eğitim döneminde, işletmelerde Mesleki Eğitimin uzaktan yapılamamasından dolayı; MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinin 15. Maddesinin 2. Fıkrasına istinaden Resmi/ Özel Okul/Kurumlarda belirtilen tarihlerde işletmelerde meslekli eğitim gören öğrenci/çıraklar ücretsiz izinli sayılacak olup, 18 yaş ve üzeri öğrenci/çırakların işletmelerde mesleki eğitime devam edenlerin (çalışanların) ücretleri ödenecektir.

Yukarıda belirtilen tedbirlere ilişkin Valilik/Kaymakamlıklar tarafından uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli İşlemlerin başlatılması tedbirleri uygulanacaktır.

1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu gereğince oy birliği ile karar verilmiştir."

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER