Bilim Kurulu Üyesi: Gençler yoğun bakımda

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Hasan Murat Gündüz gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranında artış olduğunu söyledi.  Gençlerin yoğun bakımda tedavi görme oranının yüzde 25’e çıktığını belirten Gündüz, “Yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanlarını gençler dolduruyor" diye konuştu. 

Bilim Kurulu Üyesi: Gençler yoğun bakımdaNormalleşmeyle birlikte bize gençlerdeki bize bir şey olmaz algısının arttığını böylece daha sık hasta olmaya başladıklarını açıklayan Gündüz “Görüyoruz ki yaşlı bireyler bu süreçte kendilerine daha da dikkat ediyorlar. O nedenle ne yazık ki yaşlıların bıraktığı yoğun bakım alanını gençler dolduruyor. Ayrıca 50 yaş altındaki hastalar da artık yoğun bakım tedavisi görecek kadar ağırlaşabiliyor" dedi.
ÖNLEMLERE DEVAM ETMELİYİZ
Sonbahar ve kış aylarında mevsimsel gripten de Pandemi kapsamındaki tedbirlerine uyarak korunabileceğini belirten Prof. Dr. Gündüz, “ "Belirtileri birbirine çok yakın. O nedenle laboratuvar testleri ve birtakım hastanede yapılan tetkiklerle birini diğerinden ayırt etmek mümkün oluyor. Ancak toplumumuz eğer Covid-19 için alınan önlemlere devam ederse mevsimsel gripten de korunabiliriz. Biz yine maske, mesafe ve el hijyenine dikkat edelim. Düzensiz kalabalıklara girmekten kaçınalım. Böylelikle hem koronavirüsten hem de mevsimsel gripten korunmuş oluruz" ifadelerini kullandı.

 Gündüz aşı bulunana kadar virüsten korunarak yaşamamız gerektiğine değinerek “Bunun aşısı, ilacı çıkmadıkça ya da virüs olumlu anlamda mutasyona uğramadıkça bu hastalık devam edecek. Biz basit önlemler alarak ve en azından aşı bulunana kadar bu virüsle yaşamasını öğrenerek bu süreci geçirmemiz gerekiyor” dedi.
AŞI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Aşı ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Gündüz “Umuyorum ki 2021 yılının içinde toplum aşıyla birlikte bağışıklık kazanacak. Önümüzdeki yıl bu yıldan çok daha iyi olacağız. Biraz daha sabretmek gerektiğini düşünüyorum. Aşı çalışmaları Türkiye'de Sağlık Bakanlığı tarafından çok yakından takip ediliyor. Dünyada olduğu gibi bizde de aşı çalışmaları sürüyor. Çok testler yapılıyor, çok evrelerden geçiliyor ki ne kadar etkin olduğu, yan etkilerinin nasıl olduğu tam olarak test edildikten sonra insanların hizmetine sunuluyor. Tüm bunlar sağlandıktan sonra yoğun miktarda üretimi başlayacak. Aşıyı biz üretebilirsek kendi ülkemizde kendi vatandaşlarımıza çok daha hızlı bir şekilde sağlayabiliriz. Yurt dışından da birtakım aşılar gelebilir" ifadelerine yer verdi. 

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER