Bilim Kurulu üyesinden 'yasak' açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, Kurban Bayramı'nda kısıtlama olup olmayacağı sorularına,"Ülke genelinde kısıtlama olursa daha geerli olur" dedi

Bilim Kurulu üyesinden 'yasak' açıklaması

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş, herkesin merak ettiği "Kurban Bayramı'nda yasak olacak mı?" sorusunu cevapladı.

"ÜLKE BAZINDA KISITLAMALAR DAHA GEÇERLİ OLUYOR GÖRÜŞÜ VAR"

Prof. Dr. Selma Metintaş, internet üzerinden yapılan konferansta Kurban Bayramı'nda alınması beklenen önlemlerle ilgili konuştu.

Bayramda ülke genelinde kısıtlama olmasının doğru olacağını ifade eden Metintaş, "Kurban Bayramı'nda ulusal bir kısıtlama gelir mi? Bununla ilgili net bir bilgimiz yok. Bulaşın yüksek olduğu bazı iller var, öyle görünen iller var. Bu illerde bir kısıtlama olur mu? 'İl bazında kısıtlamalar pek uygulanmıyor. Ülke bazında olursa kısıtlamalar olursa daha geçerli oluyor' diye görüşler var. Birey bazında Kurban Bayramı'nda yapmamız gerekenler var. Bir kere, ev ziyaretlerine geçmeyelim. Kovid-19 henüz istediğimiz düzeyde değil. En son yapılan hesaplamalardan biri hastalığın çoğalma kat sayısı diye bir değer hesaplarız. Bu değerin 1'in altında olması gerekiyor ki bulaş kesilmiş olsun. Türkiye'de yapılan en son hesaplamalarda bu R değeri dediğimiz değer 1.02 durumunda. Buradaki 1 hastalığın hala devam ettiğini, 1'in üzerinde olan değerler ise bulaşmanın hızla devam ettiğini gösteriyor" dedi.

Konuyla ilgili son kararı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verecek. 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Rüştü çakır
Rüştü çakır - 7 ay Önce

Kurban bayramında mutlaka kontrollü yasak getirilmelidir