Bu işin şakası yok!

Türkiye genelinde olduğu gibi Sakarya’da da artan vaka sayıları ile ilgili konuşan İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, “Vaka sayıları artış eğiliminde. Sokakta maske takmadan dolaşan, sosyal mesafe kuralına uymayan ve temizliğe dikkat etmeyen vatandaşlarımız durumun ciddiyetinin farkında değiller” dedi.

Bu işin şakası yok!

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

VAKA SAYILARI ARTIYOR

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü son günlerde artan korona virüs vaka sayıları ile Sakarya genelindeki son durum hakkında açıklamada bulundu. Sakarya’da vaka sayılarının arttığını vurgulayan Öğütlü, “Sakarya’da vaka sayıları, Türkiye’de olduğu gibi artış eğiliminde. Son günlerde günlük vaka sayılarımız da ülke bazındaki yükselişe bakıldığında kaçınılmaz olarak artmaya başladı. Kısıtlama konusu bizim tasarrufumuzda değil, bilindiği gibi bu konuda bakanlık ve Bilim Kurulu'nun görüşleri önemli. İller bazında verilecek karar ise şehirlerdeki kurulların önerileri üzerine alınıyor. Eğer vaka sayıları bu şekilde yükselmeye devam ederse Sakarya için de yeni kısıtlamaların gündeme gelebilir. Türkiye'de bazı illerdeki afaki artışları biliyoruz, Sakarya'da şu anda günlük vaka sayıları 60'larda dolaşıyor” dedi.

YOĞUN BAKIMDA SIKINTI YOK

Yoğun bakım ünitelerindeki son durum ile ilgili de bilgi veren Öğütlü, “Sakarya'da şu anda yoğun bakım sıkıntısı yok. Toyota'da 55 yatak var 110'a çıkacak, Yeni Kadın Doğum' ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’nde 370 yatak var, eski Kadın Doğum pandemi hastanesi oldu 140 yatak var ve merkez SAÜEAH'ta 530 yatak mevcut. Buralardaki yoğun bakım servisleri, ilçelerdeki yoğun bakım sayılarının da artmasıyla şu anda sıkıntıyı büyük ölçüde giderdi. İlimizde şu anda hastanede tedavi gören korona hastası sayısı 50'lerde. Hastaneleri, durumu ağır olan hastalara imkan sunması için hep müsait durumda bırakıyoruz. Korona hastalarının büyük çoğunluğunun tedavisi evde sürüyor, onları da yakından takip ediyoruz. Tedbirlere uyulmazsa tabi ki hastanelerde de sorun yaşanabilir, bu bizim elimizde” diye konuştu.

‘UMURSAMAZ DAVRANDIK’

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü son olarak şunları kaydetti, “İlimizde tedbirsiz davranışlara rastlıyoruz. Özellikle son dönemdeki artışın sebebi düğün, cemiyet, nişan, kına ve cenazelerdi. İlimizde bu alanlarda umursamaz davrandık, karşılığı ise bu şekilde oldu. Sokakta maske takmadan dolaşan, mesafe kuralına uymayan ve temizliğe dikkat etmeyen vatandaşlarımız durumun ciddiyetinin farkında değiller. Filyasyon ekiplerimiz sahada, hastalığı temasla yayan çok taşıyıcı var. Karantina, maske ve mesafe konusunda hükümetimiz ciddi ceza uygulamaları getirdi. Caydırıcı olması anlamında bu uygulamaların faydalı olacağını düşünüyorum. Bu şehirde yasaklı günlere dönmemek bizim elimizde, aksi takdirde yeni tedbirler alınabileceğini yetkililer de söylüyor.”

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 11:28
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 5 ay Önce

ŞEHİR HASTANESI için bir çabala ya""" Acil ihtiyaç var