Bu salgın ne zaman bitecek? O tarihlere işaret etti...

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, salgın en zaman biter sorusuna cevap verdi

Bu salgın ne zaman bitecek? O tarihlere işaret etti...

Kayıpmaz, salgının ne zaman biteceği konusunda 'Eğer kurallara uyarsak aşılamayı fazla yaparsak Haziran ve temmuz ayları çok rahat geçer" dedi ancak kesin tarih vermenin zor oladığını söyledi. Yarıyıl tatilindeki duyarsızlık ve mutasyon sebebiyle sayıların yeniden fırladığını belirten Kayıpmaz, kurallara uyulması gerektiğini vurguladı.
Doç. Dr. Kayıpmaz'ın açıklamaları şöyle:

* İkinci doz uygulandıktan bir hafta sonrasında antikor yanıtları iyi bir düzeye ulaşıyor ve iki hafta sonrasında ise artık istediğimiz antikor yanıtını elde edebiliyoruz. Bu da ilk doz aşılamadan 6 hafta sonrasına tekabül ediyor. Aşılanan kişiler sağlık çalışanı olsun, sağlık çalışanı dışındaki kişiler olsun mutlaka tedbirli yaşamlarına devam etmeli. 'Ben aşılandım, maskeyi bir kenara bırakayım' diye bir düşünceye kapılmamak lazım. Çünkü, toplumdaki aşılanma ve bağışıklık oranı artıncaya kadar tedbirli yaşantımızı devam ettirmek durumundayız.

*Bunu öngörebilmek zor ama şunu söyleyebiliriz ki biz bu kış döneminde ocak-şubat-mart aylarında tedbirlere ne kadar uyarsak ve aşılamayı ne kadar fazla miktarda yapabilirsek ülkemiz için haziran ve temmuz aylarını şu anda olduğumuzdan çok daha rahat geçirebileceğiz. Öngörümüz bu şekilde.

*Ancak biz artık bununla nasıl mücadele edebileceğimizi öğrenmiş durumdayız. İnsanlar artık tedbirlere alıştı, şu anda sıkı tedbirlerimiz var. Bunların etkisiyle biz salgını sıkıntısız şekilde sağlık kapasitemiz zorlanmadan götürebiliyoruz. Ama tedbirsiz davranışlar içerisine girersek ve zamanından önce ve topyekun bir gevşemeye girersek vaka sayılarında tekrar yükseliş olarak hızlıca döner." 

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vatandaş
Vatandaş - 4 hafta Önce

Erdoğan ne zaman bitti derse

- 4 hafta Önce

Erdoğan gibi başınıza taş düşsün innnnnşaaaaaaAllah