Bu şartları taşıyanlara bin lira verilecek! İşte detaylar

T.C. kimlik numarasına göre 1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl ve ne zaman yapılır? 1000 TL sosyal yardım sonuçları sorgulaması nasıl olur... İşte konuyla ilgili tüm detaylar

Bu şartları taşıyanlara bin lira verilecek! İşte detaylar

GÖZLER BU ÖDEMEDE

Türkiye'de corona virüsü tedbirleri kapsamında 2 milyonun üzerinde vatandaşa 1000 TL'lik nakdi yardım desteği geçtiğimiz hafta itibariyle tamamlanmış ve ikinci faz ödemelerine geçilmişti. 

Bu gelişmeler üzerine ikinci faz ödemelerinin nasıl olacağını ve şartlarının neler olacağını merak eden vatandaşlar araştırmalarını sürdürürken, konuyla ilgili ayrıntıları Bakan Selçuk son dakika olarak açıklamıştı. 

Tam bu noktada, '1000 TL sosyal yardım parası kimlere veriliyor, başvuru nasıl yapılır ve şartları nelerdir? gibi sorular merak ediliyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı 3. faz başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı.

HANE BAZLI

 Faz 2 kapsamında 19 Nisan itibarıyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca ihtiyaç sahibi 2 milyon 300 bin haneye 1000'er lira nakdi yardımın ödemeleri ise 19 Nisan'da başladı.  Böylece ilk iki fazdaki yardımlardan 4,4 milyon hane yararlandı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Pandemi Sosyal Destek Programı 3. faz başvurularının e-Devlet kapısı üzerinden dün itibarıyla alınmaya başlandığını açıkladı. Gözler şimdi 3. faz sonuçlarının açıklanacağı tarihte.
Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele çerçevesinde yürütülen Sosyal Destek Programı'nın 3. fazında 1000'er lira maddi destek verilecek. Faz 3 kapsamındaki ödemeler, kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Aynı haneden birden çok başvuru yapılması durumunda bu, tek başvuru olarak değerlendirilecek.

FAZ 3'E BAŞVURU

Bakanlık, e-Devlet üzerinden yapılacak 1000 lira nakdi desteğe ilişkin başvuru kıstaslarını da belirledi. Desteğin daha önce dağıtımı yapılan ilk iki fazında sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi aileleri merkeze alan Bakanlık, 3. fazda kapsamı genişletti.

Buna göre, Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten yararlanmamış olanlar Faz 3'e başvuruda bulunabilecek.

KİMLER BAŞVURACAK?

Ayrıca, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri, 4/C maddesi kapsamındaki memurlar, Sosyal Güvenlik Kurumundan gelir veya aylık alanlar (emekliler) ile İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödeneği ile İşsizlik Ödeneğinden faydalananların başvuruları değerlendirmeye alınmayacak. Bu kıstasların dışında olan tüm haneler destek için başvurabilecek.

NASIL BAŞVURURUM?

e-Devlet üzerinden yapılacak destek başvurularında vatandaşların T.C. kimlik numarası dikkate alınacak. Bu kapsamda T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanlar pazartesi, "2" olanlar salı, "4" olanlar çarşamba, "6" olanlar perşembe ve "8" olanlar cuma günü başvuruda bulunacak. Cumartesi ve pazar günleri ise başvurular, T.C. kimlik numarası ile ilgili sınırlama olmaksızın yapılabilecek.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 20:43
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet uzun
Ahmet uzun - 6 ay Önce

1000 lira yardım parası

Takipci halk
Takipci halk - 6 ay Önce

Ssk lı emeklidemi başvuracak almak için anlamadım

SIRADAKİ HABER