Cadde esnafında "HES kodu" memnuniyeti!

Sakarya’da koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında önceki gün Çark Caddesi ve Dar Sokak’ta giriş-çıkışlarda HES kodu zorunluluğu getirildi. CADDER Başkanı Turgaç uygulamaya tepki gösterirken, cadde esnafı ise memnun olduğunu dile getirdi 

Cadde esnafında "HES kodu" memnuniyeti!

Şevval GEÇİN - Merve KURTULAN'ın haberi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında Sakarya'da vaka ve vefat sayılarının artması nedeniyle önceki gün İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Çark Caddesi ve Dar Sokak’ta giriş-çıkışlarda HES kodu zorunluluğu getirildi. İl Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polis ve zabıta ekipleri tarafından caddelere girmek isteyen vatandaşın HES kodu sorgulanıyor. Çark Caddesi Esnaf ve İşadamları Derneği (CADDER) Başkanı Kemal Turgaç, uygulamaya tepki gösterirken esnaf ise uygulamadan memnun olduğunu hatta yetersiz bile kaldığını söyledi.

İSABETLİ KARAR
HES Kodu uygulamasının isabetli bir karar olduğunu söyleyen Terzi Esnafı Vakkas Selçuk, “9 yıldır bu işi yapıyorum. Yetkililer tarafından getirilen HES kodu uygulaması isabetli bir karar olmuş. Şimdi sadece işi olanlar gelir. Onlarda işini görür ve çıkarlar. Kamu kuruluşuna gidildiğinde HES kodu kullanıldığı gibi bizlerde bu uygulamaya geçmiş olduk. Biz esnaflar olarak pandemi sürecinden bu yana sorunlar yaşadık. Uygulamanın getirilmesiyle birlikte içimiz biraz daha rahat etti. Çünkü gelen müşterilerin sağlıklı olduğunu biliyoruz” dedi.


‘GÖSTERİŞ YAPILMAMALI’
Caddedeki esnafların ekonomik sıkıntılar çektiğini söyleyen Esnaf Melike Ömür, “1992 yılından bu yana Çark Caddesi’nde esnaflık yapıyorum. Piyasanın ciddi sıkıntıları var. Caddedeki esnafların sadece HES kodu değil saat sınırlamaları gibi sorunları da var. Zaten herkesin işleri sıkıntıda o manada bunu daha fazla pratikliğe dökülmesi daha uygun olacaktır. Bizlerin sağlığı için tabi ki bu uygulamada geç bile kalındı. Destekliyoruz uygulamayı fakat tam tedbirli yapılsın. Tedbir alınacaksa akılcı ve mantıklı bir şekilde alınmalı, gösteriş yapılmamalı” diye konuştu.


‘15 GÜN KAPATILMALI’
Getirilen tedbirlerin yetersiz olduğunu belirten Sündüz Aytürk isimli esnaf ise, “Ben HES Kodundan memnunum. Bence esnaf olarak tamamen 15 gün kapatılsın. Aylarca sürünmektense 15 günde bitsin. 15 -20 günde bitecekse tamamen kapanalım evlere, evlerimizde her şeyimiz var. Caddenin belli başlı yerlerinde giriş-çıkış HES kodu kontrolü yapılıyor. Bazı aralardan yine herkes geçecek. Böyle uygulanması ne kadar faydalı olur bilemiyorum” şeklinde konuştu.
‘YARARLI BİR UYGULAMA’
Uygulamanın esnaf ve vatandaşlar için yararlı olduğunu dile getiren Esnaf Alera Acır, getirilen tedbirlere herkesin uyması gerektiğini savundu. Acır, “Şu an zaten çok zor durumlardan geçtiğimiz için yararlı bir uygulama olarak görüyorum. Yapılması bence çok normal. Halkımızda buna riayet etmeli ve karşı çıkmamalı. Bu uygulamayı destekliyorum, sonuçta bu caddeye her gün yüzlerce kişi girip çıkıyor, birbirine bulaştırma riski fazla. Pandemiden dolayı işler hala durgun, HES kodu uygulamasıyla ilgili bir durum yok. Son iki haftadır dipteyiz, aşağı doğru gidiyoruz” dedi.


‘BİRAZ SABRETMELİYİZ’
Cadde esnaflarından Ramazan Ünsal, sağlıklı yaşam için sabredilmesi gerektiğini ifade ederek, “Çark Caddesi’nde uygulanan HES Kodu uygulamasını yararlı buluyorum. Virüsün daha fazla yayılmasını engelleyecektir. Önce sağlık, ihtiyacı olanlar dışarı çıksın. Onun dışında çıkılmasın. Sağlık olmazsa paran olsa ne olur, müşteri gelip virüs bulaştırdıktan sonra o para neye yarar? Her şeyden önce vatandaşlar olarak biraz kendimizi sıkmalı ve sabretmeliyiz” diye konuştu.


CİROLAR AZALDI
Caddedeki giriş-çıkışların tam kapatılmadığını söyleyen Yaşar Yıldırım, “Caddemizde 20 tane giriş-çıkış var. Şu an için başı ve sonu bariyerler ile kapalı. Tabi hepsine koyulsa çalışmanın verimliliği açısından daha isabetli olurdu. İster istemez pandemiden dolayı şu an ki ciromuz yüzde 30’lara düşmüş durumda. Özellikle kısıtlamaların başladığı 2 haftadan beri. Şimdi böyle bir uygulamayla tabi insanlarımız biraz daha seyrek caddeye giriş-çıkış yapacak. Caddede herhangi bir sayı uygulaması yok.  Zaten aldığımız bilgilere göre caddede belirlenen sayının altında vatandaş geziyor” ifadelerini kullandı.


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 13 Aralık 2020, 10:36
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
N.senbaba
N.senbaba - 2 ay Önce

Uygulama insanların evlerindede yapılabilir. Cadde esnafı olarak, sizlere ve yekkililere anlatılmak ıstenen esnafın ekonomik zorluklar içersine girdiğini gormenizdir. Sokağa çıkma yasağı ile %30 lara düşen cirolar.hes kodu uygulaması ile % 10 daha geri gelmiştir. Bu uygulamalara karşı olduğumuz anlaşılmasın. Biz işin ekonomik boyutunun da ele alınmasını istiyoruz.