‘’Çocuklar okulda daha az risk altında’’

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr Ateş Kara ‘’ Çocuklar okulda daha az risk altında’’ dedi.

‘’Çocuklar okulda daha az risk altında’’

 Sağlık Bakanlığı Kovid-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara artan koronavirüs vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.  Kara ‘’ Eğer biz çocuklarımızı kurallara uygun bir şekilde evden çıkartır, okullara götürebilirsek önerilen şekilde okul içine alabilir, okul içinde de sayıyı çok kısıtlı tutarsak, evet risk olacaktır ama çok düşük olacaktır. Dışarıda olmasından belki risk daha düşük olacaktır.’’  Dedi.
‘’Dünyada vaka sayıları artıyor’’
Prof. Dr. Kara tüm dünyada şu dönemde rakamlarda yükselme olduğunu dile getirirken ‘’ Rahatlama, belki bizlerin virüs bitti algısı yorgunluklarımız eş dost görme ihtiyacı tedavisi de var gibi algımız bunlarla üst üste gelince rahatlamanın etkisi ile tekrar vaka sayısında yükselme başladı. Belli alanlarda uyumumuz iyi belli noktalarda da kaçırıyoruz. Bakanlığın sunduğu verilere bakıldığında vakaların ortaya çıkış yerleri kendisini daha güvende hissettiği yerler. Siz kendinizi nerede rahat ve güvende hissederseniz; evini veya yakın arkadaşınızın yanında, evinde. Maskenin çıkartılması rakamların hafif yukarıya çıkmasına neden oluyor. Maskeye mesafeye dikkat edersek kışında olsa sonbaharda olsa biz bu virüsün üstesinden geliriz’’ diye konuştu.
Genel olarak Covid-19 geçiren çocukların büyük bir kısmında semptom görülmediğini söyleyen Prof. Dr. Kara ‘’Maske uygulamasının olduğu toplumlarda çocukların yüzde 95'inde bir bulgu göstermiyor. 15 yaşından büyükler neredeyse yetişkinler gibi, 12-15 yaş arasında biraz daha semptomlar ortaya çıkabiliyor, küçük çocuklarda semptomlar az. 100 çocuğun 5-6'sında semptom çıkıyor. Biz evdeyken, çocukları evde tutarken, büyüklerimiz evde kalırlarken sokağa çıkan ya da risk alan çocuk çok azdı. O nedenle de neredeyse hiç çocuk vakası görmüyorduk. Ne zaman ki çocuklar birbirleriyle temas etti, yetişkinler ile karşılaştığı için o yüzde 5 rakamı bin çocuk olursa 50, 10 bin çocuk olunca 500 oluyor. Belki 500 çocuktan 4'ü veya 5'i hastaneye yatıyor. Evet çocuklar daha az hastalanıyor doğru; ama hastalanıyor, çocuklar virüsü aynen yetişkinler gibi alıyorlar ve en az yetişkinler gibi atıyorlar. Bu yüzden çocuklar da yürüyen birer virüs kaynağı olabilirler. Lütfen bu bakımdan dikkatli olalım." ifadelerini kullandı.
‘’Çocukların ödediği bedel nedir’’
 ‘’ Eğer biz çocuklarımızı kurallara uygun şekilde önerilere uygun şekilde evden çıkakrtır önerilere uygun şekilde servislerde, özel araçlarda ya da yürüyerek okullara götürebilirsek önerilen şekilde okul içine alabilir, okul içinde de sayıyı çok kısıylı tutarsak bir risk olur mu evet risk olacaktır ama çok düşük olacaktır. Tamamen evde kalıp hiç dışarıya çıkmayan çocuğun ödediği bedel nedir buna bakmak lazım. Bir çocuk tamamen evde kaldığında gelişim, arkadaşlık ilişkileri, paylaşım, öğrenme bunların hepsinden özveride bulunuyor. Bunun için bir bedel ödüyor demektir. Acaba bu ödediğimiz bedel mi, her türlü önlemi aldığımız en aza indirdiğimiz riski mi alalım. Bunları tartıya koyarak karar vermek lazım’’ dedi.                                                           
 

banner3
YORUM EKLE