Dikkat! Bu mesaja sakın dokunmayın...

Korona aşılama sürecinin başlamasından sonra siber dolandırıcıları ortaya çıktı...

Dikkat! Bu mesaja sakın dokunmayın...


Sınovac aşısı 1 hafta önce Türkiye'ye geldi. Sağlık Bakanlığı'nın açıklamalarına göre, aşı 14 günlük test süreci sonunda vurulacak. Aşı gündemiyle ilgili açıklamalar peş peşe gelirken, siber dolandırıcılar bunu fırsat bildi. Dolandırıcılar teleofnlara SMS ile ulaşıyor ve vatandaşlara e-posta gönderiyor. Gönderdikleri mesajla vatandaşın banka ve kimlik bilgilerine ulaşmaya çalışan siber sahtekarlar, Sağlık Bakanlığı'nın uygulaamsına benzer görüntülerle binlerce kişiyi oluşturdukları uygulamaya yönlendiriyor. Sitelerin isimlerinde gerçeğiyle olan farkları bir harf ya da farklı bir sayı.
Bu kişilere dikkat edilmesi gerektiğini belirten yetkililer "Aşı ücretsiz yapılacak, kimse bu konuda bir yönlendirmeyi kabul etmesin" ifadelerini kullandı.


AŞI SÜRECİ

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, "İnaktive virüs aşısı geçtiğimiz hafta ülkemize geldi. Türkiye İlaç ve Tıbbı Cihaz Kurumu'nda incelemeler başladı. Yaklaşık olarak 2 hafta sürecek bir süreç bizi bekliyor. Sonrasında aşılar eğer ülkemiz standartlarına uygun bulunursa serbest bırakma sertifikasını alıp aşılar uygulanmaya başlanacak. Tabi bu aşılar uygulanmaya başlanmadan önce Sağlık Bakanlığı aşıların uygulanacağına dair bilgilendirmeyi yapacak. Aynı zamanda öncelikli aşılama grubunda olan kişiler e-Nabız aracılığıyla bu risk gruplarında olup olmadığını veya aşılama sırasının kendilerine gelip gelmediğini görebilecekler. Burada e-Nabız kullanmayan kişiler için Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nin 184 numaralı hattı hizmet verecek. Yine bu hattan da aşılama için risk grubunda olup olmadıklarını, daha doğrusu öncelikli grupta olup olmadıklarını görebilecekler. Aşama aşama kişilerin aşı sırası geldikçe buraya 'aşı olabilirsin' şeklinde bir bilgilendirme gelecek. Ama kişiler buraya kendileri, kendi hesaplarıyla giriş yaparak kullanıcı adlarıyla, şifreleriyle giriş yaparak bunları görebilecekler. Bunun dışında yine Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi'nin 184 numaralı telefonunu arayarak da bilgi alabilecekler e-Nabız kullanmayanlar. Aşılama sırası kendilerine geldiğinde aile sağlığı merkezleriyle iletişime geçerek randevu oluşturmaları gerekecek veya 182 numaralı Merkezi Hastane Randevu Sistemiyle(MHRS) aşı için randevu oluşturabilecekler" dedi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ocak 2021, 15:15
banner3
YORUM EKLE