Emekçiler koronanın pençesine düştü

Sakarya’nın dört bir yanındaki fabrikalardan üst üste koronavirüs patlaması haberleri geliyor. Bazı fabrikalarda pozitif vakaların gizlendiğini iddia ederek zorla çalıştırıldıklarını öne süren işçiler fabrikalardaki tutuma isyan etti

Emekçiler koronanın pençesine düştü

sakaryayenihaber.com-Kaan GÜMÜŞEL

FABRİKALARDA PATLADI!

Sakarya’daki fabrikalarda son bir haftada adeta koronavirüs patladı. Vakaların arttığı günlerde ilk haber Akyazı'daki Yazaki Fabrikası'ndan geldi. 700 kişinin çalıştığı fabrikada 70'e yakın işçinin pozitif çıktığı, 100'den fazla kişinin ise karantinaya alındığı belirtildi. Virüsün hızla yayıldığı bir diğer fabrika ise Arifiye'de bulunan Talu Tekstil oldu. Burada da 30'a yakın işçinin testi pozitif çıktı, temaslılarla birlikte yaklaşık 90 kişi karantinaya alındı. Aynı gün yine Talu Tekstil'in Geyve’deki fabrikasında da 5 personelin pozitif çıktığı bilgisi ulaştı.

FİLYASYON EKİPLERİ YOĞUN MESAİDE

Son yayılma ise Sapanca’da bulunan Federal Mogul Fabrikası'nda yaşandı. Alınan bilgiye göre burada da 30'dan fazla işçinin korona testi pozitif çıktı. İşçilerin ailesi ve temaslı olduğu kişilerle birlikte karantinaya alınan kişi sayısının 100'e yaklaştığı öğrenildi. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı filyasyon ekipleri virüsün daha fazla kişiye yayılmasını engellemek için fabrika içinde, çevresinde ve işçilerin yaşadığı bölgede çalışma yürütüyor.

NEGATİF SONUÇ İSTENİYOR AMA...

Pozitif vakaların hızla arttığı fabrikalarda çalışan işçiler, iş yerlerindeki uygulamalardan da şikayetçi. Yazaki Fabrikası’ndaki işçiler, pozitif vakaların yönetim tarafından gizlendiğini iddia ederek zorla çalıştırıldıklarını kaydetti. Gazetemize ulaşan işçiler, amirlerinin çalışmaların aksamaması için korona şüphesi olanlar için revire ‘buna rapor vermeyin’ şeklinde bilgi verdiğini öne sürdü.

NEGATİFE DÖNDÜ MÜ, DÖNMEDİ Mİ?

Koronavirüse yakalanan işçilerin çilesi hastalıkla da bitmiyor. Bazı fabrikalar, kovid-19 hastası olduğu için izne çıkartılan işçilerin tedavi ve karantina süresi sonrasında işe başlayabilmesi için negatif sonuçlu testlerini ibraz etmelerini istiyor. Ancak Sağlık Bakanlığı'nın salgın rehberine göre, testi pozitif çıktıktan sonra tedavi gören kişilere, tedavi sonrası yeniden test yapılmıyor.

SAKARYA'DA TEST YOK

Testinin negatife dönüp dönmediğini merak edenler ya da belgelemek zorunda kalanlar ise özel sektöre test yaptırmak zorunda. Sakarya'daki özel hastaneler ve özel laboratuvarlarda test bulunmazken, Kocaeli'deki özel hastanelere giden işçiler 300 liranın üzerinde bir bedeli de gözden çıkarmak zorunda kalıyor. Vatandaşlar, bakanlığın tedavi sonrası yeniden test yaptırmasını istiyor.        

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2020, 13:31
banner3
YORUM EKLE