Emeklilerden "Taleplerimiz karşılanmıyor" tepkisi

Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Temsilcisi Günay Şentürk, salgın sürecinde yaşlıların ve emeklilerin yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

Emeklilerden "Taleplerimiz karşılanmıyor" tepkisi

Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Temsilcisi Günay Şentürk, koronavirüs sürecinde çok sıkıntı yaşadıklarını belirtti.

Günay Şentürk yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Biz emekliler ve yaşlılar olarak  Covit 19 salgınına karşı en duyarlı davranan kesim olduk . Yaklaşık olarak 45-50 gündür evimizden çıkmadık. Bu davranışımızla  Kendimize olduğu kadar çevremizde ki sevdiklerimize de  hastalığın bulaşmasını engelledik. 

Bu süreçte bir çok mağduriyetler yaşadık yaşamaya devam ediyoruz;
Bilimsel açıklamalar göstermektedir ki  bu kadar uzun süre  evde ve hareketsiz kalan yaşlılarda hayati riskler oluşmaktadır. Şöyle ki;
Hareketsiz yaşamın, kalp ve damar hastalıklarını tetikleyeceği ,bu nedenle; Kalp damarlarında daralma ve tıkanıklık, Kalp kaslarında %20 oranında  kas erimesi,Kalp kaslarında ve eklem bölgelerinde kireçlenme, kalp atım hızının artması, Kan yağlarının artması, İyi  huylu kolesterolün düşmesi, damar yaşlanması tansiyon yükselmesi, kalsiyum eksikliğinden kemik kırılmalarının artması kıkırdak bölgelerinin aşınması ve ağrılı bir hale dönüşmesi. Göğüs kafesinin esnekliğinin azalması ve akciğer e oksijen geçirgenliğinin azalması.

Bütün bu hareketsiz yaşamın insan psikolojisine etkisi ve stres yüklenmesi  nedeniyle sindirim ve dolaşım siteminde  meydana gelecek hastalıklar.
Bu acil sağlık sorunlarımız yanında birde, ‘’Evde Kal’ kuralına en sadık kalan biz emekliler ve yaşlılar sosyal ihtiyaçlarımızı tam anlamıyla karşılayamadık, Şöyle ki,
İnternet ve telefon yoluyla  ilgili kurumlara yeterince ulaşamadık, Maaşlarımızı  alamadık, acil ihtiyaçlarımızı karşılayamadık. Bankalara olan borçlarımızı ve faturalarımızı zamanında ödeyemedik. Belli ki faizli ödemek zorunda kalacağız. Yukarıda saydığım mağduriyetleri yaşayan emekliler ve yaşlılar yetkililerden  acilen çözüm beklemektedirler . 

Sakarya'da ;  Ölüm yardımı alan, malülen emekli olan ,yaşlı maaşı alan ve ssk’dan emekli olanların sayısı  yaklaşık olarak 410 bin kişi. Bunların; Esnaf emeklisi, Bağ-kur emeklisi, Emekli sandığı emeklisi  sayısı ortalama olarak 180 bin. Yaşlıların % 18 ‘i  tek başına yaşıyor. Bu yaşlı ve emeklilerin % 11.6’ sı aktif olarak ve kayıt dışı  çalışıyor.

Sakarya!da ki kamu yetkililerine bu tabloyu sunuyorum. Hiçte iç açıcı olmayan  bu tabloda mağdur olan ve olmaya devam eden biz yaşlılar ve emekliler için hazırladığınız bir sağlık ve  Sosyal yardım paketi var mı. Biz lere ;4 saat sokağa (10 Mayıs Pazar günü) çıkabilirsiniz diyorsunuz ama. Maskesiz sokağa çıkmak sakıncalı değil mi, sakıncalı ise hani bizim maskemiz. ..? Pazar günü maskemizi nereden alacağız. Pazar günü ihtiyaçları birikmiş yaşlılar ve emekliler bu ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklar.  Günlerdir evinde oturmakta olan bir yaşlımız evinin etrafında topaç gibi dönerken yaşanacak bir sağlık sorunu karşısında aldığınız bir tedbir var mı.? Bizler, bu özensiz, plansız  ve insan değerini önemsemeyen  bir uygulamayla, gönül rahatlığı ile nasıl sokağa çıkacağız. 

- Sağlık ve güvenli ortamın hazırlanmasını acilen bekliyoruz. 
-Bunun için ; Psikolojik destek programları istiyoruz.
-Evde kaldığımız sürede,yaş guruplarına göre yapabileceğimiz egzersiz programlarını (modellemeli ve açıklayıcı el broşürlerinin evlerimize dağıtılmasını) bekliyoruz.
-Kurbanlık koyun riski taşımayan  güvenilir ortamlarda  sosyalleşme alanları ve  programları istiyoruz. 
- Sağlık sorunları oluşacak yaşlı  büyüklerimize evlerinde sağlık destek tarama programları istiyoruz. Hastanelerde  göstermelikten öte gerçekten yaşlılarımıza ve emeklilerimize öncelik verilmesini istiyoruz.hastane katkı payı, ilaç katkı paylarının kaldırılmasını istiyoruz.
 -   Corona -19 nedeniyle evine ekmek götürmek zorunda olan ama bu süreçte işsiz kalan emeklilerimize (5. Bin emekli)  gıda ve nakdi yardım yapılmasını bekliyoruz. ( Bu arada  1 milyon 42 bin nüfusu olan Sakarya da sadece ;31 bin aileye , işyerini kapatan  50 bin esnaftan  da  5 bin kişiye yardım yapılmış.
Kendimize ve çevremize olan saygımız gereği ;Ne taşıyıcı olmak istiyoruz. Nede bulaştırıcı, onun için acilen Maske  istiyoruz.
Biz emekliler  ve yaşlılar olarak bu ülkede hak ettiğimiz yeri ve değeri biliyoruz. Yetkililerinde bunu algılamasını bekliyoruz. Herkes için sağlık  ve güzel yaşam önemlidir. Bizim içinde öyle"

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 20:49
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Nuriye Maraci
Nuriye Maraci - 6 ay Önce

Emeklileri ve 65 yas üzeri yaşlıları eve hapsettiniz ne araziniz ne sordunuz,binlerce tek yasayan emekli var .Evet pazar günü lütfedip 4 saat izin verdiniz dışarı çıkmak için nereye gideceksek,banka ya acil gitmem gerek her yeri aradım izin için izin vermediler, yaşlıya verilen değer bumu yoksa yaşlılar bu ülkenin kamburlu, o 4 saat izini hafta ici verinde biriken işlerimizi halledelim gerçekten yaşlılara değer veriyorsanız,paran yoksa hayat eve sığmaz pazar günü dışarı cikacagizda bir maske almak için vasvurmadigim yer kalmadı bu ülkenin yaşlılarına 1 maskeyi bile çok gören zihniyet 7 düvele maske gönderdi

Takipci halk
Takipci halk - 6 ay Önce

Evdeyiz hiç çıkmadık maaşları kartta bıraktık kapıda alışveriş yaptık maske parayla bile bulamadım muhtarı aradım siz fakire yardım etmiyorsunuz diye yazdırmış kendisini diyor gel sor apartmanda soruştur çokmu zor adalet yok üzgünüm

Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Sevgili abim Allah size sabır ve hayirli uzun ömürler versin.
Hani diyorumki "kültür fizik" hareketlerinide evde kendiniz yapsaniz diyorum

Takipci halk
Takipci halk - 6 ay Önce

Karamanda oturuyorum kendim tansiyon hastasıyım annem 78 yaşında hem şeker hem tansiyon hastası muhtar adamın 2 evi var çalışıyor yardım alıyor benim anama bir de enkazdan çıktı zor yürüyordu şimdi kötü durumda bir maske dahi gelmedi yazık

SIRADAKİ HABER