banner67

Fabrikalarda vakalar neden patladı? Öğütlü açıkladı...

Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, şehirde son zamanlarda korona vaka sayılarının artış gösterdiği fabrikalar ile ilgili konuştu.

Fabrikalarda vakalar neden patladı? Öğütlü açıkladı...

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, muhabirimiz Azim Çelik’in İnstagram canlı yayında sorularını yanıtladı. Fabrikalar, kamu kurum ve kuruluşları ile okullarda kuralların net bir şekilde uygulandığını belirten Öğütlü, çalışma alanlarında yaşanan bulaşların dışarıdaki sosyal hayattan kaynaklandığını söyledi.

FABRİKALARDAKİ VAKA ARTIŞI

Fabrikalardaki vakaların artmasının sebebi olarak çalışanların mesai saatleri dışında bir araya gelmesi olduğunu vurgulayan Öğütlü, "Fabrika kamu kurumuları okullar bunlar aslında çok net bir şekilde söylüyorum kurallara en çok uyulan yerlerdir. Buradan bulaştan ziyade oraya biz bulaştırmaya gidiyoruz. Nereden alıyoruz, arkadaş ortamından. Kaç kişi maskeyle sohbet ediyor. Kaç kişi maske takıyor. Bizim en büyük sıkıntımız tedbirelre uymamamız. Tek bir vaka dahi çıksa tedbirleri kontrol ediyoruz. Çalışma ortamında problem yok. Orada da insanlar molada ya da dışarıda bir araya gelip bulaştırıyorlar. Tedbir olmasa bir tane vaka binlerce vaka yapar. Mesai saatleri dışında bulaşıyor. Kendimi insanımızın samimiyet duygusundan kaynaklanan durum. Dikkat etmiyoruz. Okullar belki de en çok kuralların uygulandığı maskenin asla indirilmediği tek yer belki de" dedi.

İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, Yenihaber’in İnstagram canlı yayında soruları yanıtladı. Koronavirüs sürecinde gelinen son durumu değerlendiren Öğütlü, pozitif vakaların yüzde 60’nın yakın temastan kaynaklandığını söyledi. Öğütlü, “Her gün gelen vakaları ‘sebebi nedir’ diyerek tek tek inceliyoruz. Vaka artışlarının yüzde 60 oranında temaslılardan kaynaklandığını görüyoruz. 1 kişi 4 kişiye bulaştırabiliyor. Bu süreçte daha dikkatli olmayız Aile içi temas başta olmak üzere kalabalık aile ortamları, dostlar arası geziler, oturmalar, misafirlikler belli bir disiplin altında yapılmalı, kalabalık olmamalı. Önümüzdeki mayıs ve hazirana kadar bunlara dikkat edeceğiz. Sonra inşallah normal yaşantımıza geçeceğiz” dedi.

Sakarya Yenihaber (@syenihaber)'in paylaştığı bir gönderi ()

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2020, 13:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tuğba sen
Tuğba sen - 5 ay Önce

Kesinlikle katılıyorum.neutec ilaç fabrikasında çalışıyorum ve hijyen mesafe kuralları uygulanıyor.fabrika yönetimi inanılmaz derece ilgili her yerde uyarılar yemek yeme yerimiz oturma duzeniniz herşey kurallara uygun.fakat insanlar mesai dişi çarşı cafelerde gezmekten bulaşa sebebiyet veriyor.1 senedir iş ve ev arkasinda git gel yapıyorum.market haricî gittiğim yer yok. Lut Fen duyarlı olalım.maske ile çalışmak tüm gün cok zor.çocuklarımız okulda sürekli maske ile herkez kurallara uysun..