Genç yaşlı farketmiyor! Korona’nın kalıcı etkileri olabilir

Tüm dünya için tehdit konumuna gelen koronavirüsün gün geçtikçe yeni belirtileri ortaya çıkıyor. Hastaların bir kısmında görülen koku ve tat kaybı için uzmanlar “Koku ve tat kaybı kalıcı olabilir" diyor.

Genç yaşlı farketmiyor! Korona’nın kalıcı etkileri olabilir

Tüm dünyaya yayılan koronavirüse ilişkin araştırmalar devam ederken hastalığın yeni boyutları açığa çıkıyor. Bunlardan biri de tat ve koku duyusunun kaybı. 

Hastalarda görülen koku ve tat kaybı tek başına virüs belirtisi olduğu gibi  diğer belirtilerle birlikte de görülebiliyor. Yalnızca koku ve tat kaybı gören bir hasta farkında olmadığı için virüsü 600 kişiye taşıyabiliyor. 

Uzmanlar koku ve tat kaybı belirtisi olanlara bunu ciddiye almaları konusunda uyarılarda bulunuyor.  

Ayrıca uzmanlar ani koku ve tat kaybı belirtilerinin ilk olarak İngiltere'de görülmeye başlandığını  Almanya'daki hastaların 2 bölü 3'ünde ve Güney Kore'de hastaların yüzde 30'unda koku kaybı olduğu ortaya çıktığını aktardı. Bu hastaların ise büyük çoğunluğunda da aslında başka semptomunda olmadığı ifade edildi.

Enfekte olan genç ya da yaşlı kişilerin tat ve koku kaybı yaşaması halinde bu kayıpların tedavilerle geri dönüşü olabileceğini fakat bir çok durumda da bu durumun kalıcı olabileceğini bildiren uzmanlar, evde kalma konusunu ciddiye alarak buna uyulmasının gençler içinde krtitik olduğunu kalıcı etkiler nedeniyle yaş aralığı ayrımı gözetmeksizin koronavirüse enfekte olmanın yaşam kalitesini ömür boyu düşürebileceği konusunda uyardı.

banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Takipci halk
Takipci halk - 9 ay Önce

Yeterin artık insanları pisikojisini iyice bitirdiniz ben gidip emekli maaşımı alamadım 76 yaşında anamı korumak için her gün bir kötü haber yapıyosunuz siz birada marketlerde haber yapın bu ne pahalılık eve getiriyo iki misli açlık ölcez

Takipci halk
Takipci halk - 9 ay Önce

Şimdi bunu kaale almazsınız polisleri düşünün akşamdan sabaha insan bekliyolar aç karnına eve gelip çoçuğunu göremiyo

Takipci halk
Takipci halk - 9 ay Önce

Bu habere göre toptan gidiyoruz bunun sonu kıysmet demektir

SIRADAKİ HABER