Hastanelerde yeni formül: Sığınaklar yoğun bakım oldu!

Sakarya'da korona hastaları yoğun bakım yataklarını doldurunca "sığınak formülü" devreye alındı. SEAH ve Yeni Kadın Doğum'daki sığınak bölümleri ve boş alanlar yoğun bakıma çevrildi. Kamu hastanelerinde 302 olan yoğun bakım yatak sayısı neredeyse iki katına yükseldi

Hastanelerde yeni formül: Sığınaklar yoğun bakım oldu!

sakaryayenihaber.com - 
Azim ÇELİK'in haberi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını şehirde hayatı alt-üst etti. Salgının tırmanışa geçtiği son 6 haftalık sürede vaka ve vefat sayıları 2 katına çıktı. Günlük 30'larda seyreden vakalar, 2 bine dayandı. Ayrıca geçtiğimiz Kasım ayında vefat eden kişilerin sayısı 2019 yılının Kasım ayında kayıtlara geçen sayının 2 katına çıktı. Korona hastalarını tedavi edildiği pandemi hastanaleri Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yenikent Devlet Hastanesi ve Eski Kadın Doğum Hastanesi'nin servis ve yoğun bakım yataklarının doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı. Pandemi hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle şehirde hizmet veren Toyota Acil Yardım Hastanesi ve ilçe hastanaleri polikilinik hizmetlerini üstlendi. 
SIĞINAKTAN YOĞUN BAKIMA
Sakarya İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü'nün önderlik ettiği sağlık yöneticileri, yeni bir formül oluşturdu. Sağlıkta yetkililer, doluluk oranları yüzde yüze ulaşan 3 pandemi hastanesindeki acil durumun çözümü için hastanedeki boş alanlar belirlendi. SEAH Merkez Kampüsü'ndeki Acil Servis'in bir bölümü ayrı bina olan kantin binasına taşındı. Acil serviste oluşturulan boş alan ise yoğun bakıma çevrildi. Ayrıca Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nde sığınak olarak bekletilen boş alanlar da yoğun bakım olarak hazırlandı. Böylelikle kamu hastanelerinde 302 olan yoğun bakım yatak sayısı neredeyse iki kat arttırılarak 600'e yaklaştı. Bilindiği üzere son günlerde durumu kritik olan hastalar, yoğun bakım yer bulunamayınca çevre illere sevk ediliyordu. Bu formül, sağlık sistemine adeta nefes aldırdı.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 22:13
banner3
YORUM EKLE