Hastanelerde yer kalmadı, yeni plan devrede!

Sakarya'da korona vakalarının hızlı artışı sebebiyle hastanelerde yer kalmadı. Yoğun bakım sırası bekleyen vatandaşların sayısı da artınca şehirdeki tüm hastanelerde kullanılabilecek alanların yoğun bakıma çevrilmesi planı devreye alındı. Bu plan uygulandığında 400 olan yatak sayısı arttırılacak.

Hastanelerde yer kalmadı, yeni plan devrede!

sakaryayenihaber.com - Azim ÇELİK'in haberi...

Sakarya'da sağlık sistemi korona vakaları yüzünden adeta tıkandı. Günlük vaka sayıları bilindiği üzere 1500'e dayandı. 24 saat mesai harcayan kahraman sağlık ordusu, hastalara yetişmekte güçlük çekiyor. Korona tedavisi yapılan Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SEAH), Yenikent Devlet Hastanesi ve Eski Kadın Doğum Hastanesi'nde neredeyse yer kalmadı. Sağlık yetkilileri, bu süreçte acil toplantılar düzenleyerek çözüm arayışına girdi.

YOĞUN BAKIMLAR DOLDU

SAÜEAH Merkez Kampüsü, Toyotasa Acil Yardım, Yenikent ve Eski Kadın Doğum Hastanesi'nde yoğun bakım yatakları doldu. Son günlerde yoğun bakım ihtiyacı duyan çok sayıda hasta Bolu, Düzce ve Kocaeli'deki boş hastanelere yönlendirildi. Öte yandan her gün onlarcası tedavi için hastaneye yatırılan korona hastaları şehirdeki özel hastanalere sevk ediliyor. Özel Ada Tıp, Medar Hastanesi ve Beyhekim Hastanesi'nde de korona hastası kapasitesi doldu. Bu hastanaler yüzde 25 kapasiteyle korona hastalarına hizmet veriyor.

YENİ PLAN DEVREDE

Teste giren 4 kişiden 1'inin pozitif çıktığı ilimizde yoğun bakım sıkıntısı, hayati bir sorun haline geldi. Durumu kritik olan bir çok hasta için büyük risk oluşturan bu durumun çözülebilmesi için yeni plan devreye alındı. Başta SAÜEAH Merkez Kampüs olmak üzere şehirdeki tüm hastanalerin kullanlabilir boş alanlarının yoğun bakıma çevrilmesi için çalışma başlatıldı. Yeni Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi'nin sığınak bölümlerinin de bu kapsamda yoğun bakıma dönüştürüldüğü öğrenildi. Kısa bir süre içinde 400 olan şehirdeki yoğun bakım yatak sayısının arttırılması planlanıyor.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2020, 16:21
banner3
YORUM EKLE